lista s ornamentom.png

TURIEC - KAŠTIEĽ A MÚZEUM BLATNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ a múzeum Blatnica Turiec
Kaštieľ a múzeum Blatnica Turiec

Kaštieľ a múzeum Blatnica Turiec
Kaštieľ a múzeum Blatnica Turiec

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ V BLATNICI – maličký kaštieľ ukrýva slávna dedinka Blatnica. Kaštieľ patril rodu Prónayovcov a so svojimi neskoro-barokovými prvkami sa vyníma pod svahmi Veľkej Fatry.

REGIÓN: ► TURIEC a VEĽKÁ FATRA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

496 mnm

-

+421 43 494 8142

icon_HOME.png

SK.08.00.05

KAŠTIEĽ A MÚZEUM BLATNICA

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.08.00.05
TURIEC - KAŠTIEĽ A MÚZEUM BLATNICA
Kaštieľ a múzeum Blatnica Turiec
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 22:24:44

OTVÁRACIE DOBY

Dočasne

zatvorené 

POPLATOK ZA VSTUP

1,00 €

0,50 €

0,50 €

dospelí 

žiaci, študenti

seniori

SPRIEVODCA 


A prečo je Blatnica slávnou dedinkou? Z hľadiska histórie kinematografie ide o významnú obec, pretože práve tu sa natáčal prvý slovenský hraný film. Bol ním Jánošík, nakrúcaný bratmi Siakeľovcov. Vďaka tomuto filmu sa Slovensko zaradilo k prvým desiatim krajinám na svete, ktorým sa podarilo vytvoriť dlhometrážny hraný film.


História


Kaštiel v Blatnici – Prónazovský, alebo Prónaiovský – dal údajne prestavať šľachtic Gabriel I. Prónai v 18.storočí podľa vzoru z Maďarska, i panstva v Slovenskom Pravne. V rokoch 1735 až 1740 si dal Gabriel I. Prónai s manželkou Evou Rothovou postaviť v maďarskom obci Acsa postaviť kaštieľ podľa projektu talianskeho architekta. Možno práve tento kaštieľ zobrali za vzor pri prestavbe kaštieľa v Blatnici. Napriek tomu, že kaštieľ má veľa spoločného s kaštieľom v Slovenskom Pravne, ten v Blatnici je jednoduchší či už z pohľadu materiálov, alebo pôdorysu a celkovej dispozícii.

Z pôvodného jednoduchého renesančného kaštieľa z polovice 17.storočia sa tal pomocou úprav v 18.storočí stala honosná budova dnešného vzhľadu.

Kaštieľ v tvare písmena L je čiastočne podpivničený, dve ďalšie poschodia a niekoľko blokov. Neskorobarokové prvy zdobia vonkajšok budovy. Napriek tomu, že kaštieľ je malý, architektonicky je veľmi príťažlivý. Je zastrešený manzardovou strechou a krytinou z dreveného šindľa. Po druhej svetovej vojne bolo v kaštieli vytvorených viacero samostatných bytových jednotiek. Neskôr, keď sa aj posledný užívateľ odsťahoval, kaštieľ prešiel do rúk Ústrediu ľudovej umeleckej výroby, ktorý plánovali budovy využiť na rôzne výstavné účely.

V 20 storočí síce prebehla nenáročná obnova budovy, napriek tomu bol v havarijnom stave. V roku 2008 prispelo ministerstvo kultúry k výmene strechy a o rok neskôr ku kompletnej oprave celej budovy.


Súčasnosť


Kinematografia ani dnes neopúšťa kaštieľ. V kaštieli je zriadený Múzeum Karola Plicku, ktorý bol známym fotografom a filmárom, a zaslúžil sa aj o rozvoj domácej filmovej tvorby. Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea. Je jedným z ich osemnástich špecializovaných múzeí. Plicka sa venoval hlavne zachyteniu tradičnej ľudovej kultúry Slovenska, preto je tejto časti múzea venovaný osobitný pohľad. Kaštieľ sa nachádza takmer v strede obce, v blízkosti ktorého sa nachádzajú malé parkoviská. Múzeum je momentálne z technických príčin zatvorený. Pre viac informácií je potrebné kontaktovať Slovenské národné múzeum.


Zaujímavosť


Gabriel Prónai (1748 - 1811) bol županom Tekovskej a Gemerskej stolice. Bol významnou osobnosťou rodu a podporoval vydávanie historických a zemepisných diel Ladislava Bartolomeidesa. Zároveň Prónaiovci podporovali aj Mateja Bela. Ďalším významných členom rodu bol Dezider Prónai (1848 - 1940), ktorý bol poslancom v uhorskom sneme.


Nakrúcanie


Začiatkom leta 1921 sa začalo s natáčaním. Filmový štáb si za stredisko zvolil najprv Martin. Ale hotel v Martine bol príliš drahý, a tak museli si zvoliť iné miesto. Usadili sa teda v Blatnici. Samotné nakrúcanie sa realizovalo v jej okolí. Tak sa z neznámej dedinky stala známa. Na Slovensku sa nakrúcalo od júna do augusta. Potom sa štáb presunul do Prahy, kde nakrútili viacero scén spolu so záverečnou – rozsudkom nad Jánošíkom. Ten sa odohráva na brehu Vltavy.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png