top of page
kaštieľ a múzeum blatnica

kaštieľ a múzeum blatnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

496 mnm

-

+421 43 494 8142

.kaštieľ a múzeum v blatnici – maličký kaštieľ ukrýva slávna dedinka Blatnica. Kaštieľ patril rodu Prónayovcov a so svojimi neskoro-barokovými prvkami sa vyníma pod svahmi Veľkej Fatry.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

mimo otváracích hodín

14:00 - 17:00

na základe objednávky

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


a prečo je Blatnica slávnou dedinkou? Z hľadiska histórie kinematografie ide o významnú obec, pretože práve tu sa natáčal prvý slovenský hraný film. Bol ním Jánošík, nakrúcaný bratmi Siakeľovcov. Vďaka tomuto filmu sa Slovensko zaradilo k prvým desiatim krajinám na svete, ktorým sa podarilo vytvoriť dlhometrážny hraný film.


história


kaštiel v Blatnici – Prónazovský, alebo Prónaiovský – dal údajne prestavať šľachtic Gabriel I. Prónai v 18.storočí podľa vzoru z Maďarska, i panstva v Slovenskom Pravne. V rokoch 1735 až 1740 si dal Gabriel I. Prónai s manželkou Evou Rothovou postaviť v maďarskom obci Acsa postaviť kaštieľ podľa projektu talianskeho architekta. Možno práve tento kaštieľ zobrali za vzor pri prestavbe kaštieľa v Blatnici. Napriek tomu, že kaštieľ má veľa spoločného s kaštieľom v Slovenskom Pravne, ten v Blatnici je jednoduchší či už z pohľadu materiálov, alebo pôdorysu a celkovej dispozícii.


z pôvodného jednoduchého renesančného kaštieľa z polovice 17.storočia sa tal pomocou úprav v 18.storočí stala honosná budova dnešného vzhľadu.


kaštieľ v tvare písmena L je čiastočne podpivničený, dve ďalšie poschodia a niekoľko blokov. Neskorobarokové prvy zdobia vonkajšok budovy. Napriek tomu, že kaštieľ je malý, architektonicky je veľmi príťažlivý. Je zastrešený manzardovou strechou a krytinou z dreveného šindľa. Po druhej svetovej vojne bolo v kaštieli vytvorených viacero samostatných bytových jednotiek. Neskôr, keď sa aj posledný užívateľ odsťahoval, kaštieľ prešiel do rúk Ústrediu ľudovej umeleckej výroby, ktorý plánovali budovy využiť na rôzne výstavné účely.


v 20 storočí síce prebehla nenáročná obnova budovy, napriek tomu bol v havarijnom stave. V roku 2008 prispelo ministerstvo kultúry k výmene strechy a o rok neskôr ku kompletnej oprave celej budovy.


súčasnosť


kinematografia ani dnes neopúšťa kaštieľ. V kaštieli je zriadený Múzeum Karola Plicku, ktorý bol známym fotografom a filmárom, a zaslúžil sa aj o rozvoj domácej filmovej tvorby. Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea. Je jedným z ich osemnástich špecializovaných múzeí. Plicka sa venoval hlavne zachyteniu tradičnej ľudovej kultúry Slovenska, preto je tejto časti múzea venovaný osobitný pohľad. Kaštieľ sa nachádza takmer v strede obce, v blízkosti ktorého sa nachádzajú malé parkoviská. Múzeum je momentálne z technických príčin zatvorený. Pre viac informácií je potrebné kontaktovať Slovenské národné múzeum.


zaujímavosť


Gabriel Prónai (1748 - 1811) bol županom Tekovskej a Gemerskej stolice. Bol významnou osobnosťou rodu a podporoval vydávanie historických a zemepisných diel Ladislava Bartolomeidesa. Zároveň Prónaiovci podporovali aj Mateja Bela. Ďalším významných členom rodu bol Dezider Prónai (1848 - 1940), ktorý bol poslancom v uhorskom sneme.


nakrúcanie


začiatkom leta 1921 sa začalo s natáčaním. Filmový štáb si za stredisko zvolil najprv Martin. Ale hotel v Martine bol príliš drahý, a tak museli si zvoliť iné miesto. Usadili sa teda v Blatnici. Samotné nakrúcanie sa realizovalo v jej okolí. Tak sa z neznámej dedinky stala známa. Na Slovensku sa nakrúcalo od júna do augusta. Potom sa štáb presunul do Prahy, kde nakrútili viacero scén spolu so záverečnou – rozsudkom nad Jánošíkom. Ten sa odohráva na brehu Vltavy.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

3. februára 2023, 10:40:10

bottom of page