kaštieľ mošovce | xplór #srdcomposlovensku
top of page
kaštieľ mošovce

kaštieľ mošovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

490 mnm

-

+421 905 583 702

.kaštieľ mošovce – turčianska obec Mošovce je známa viacerými turistickými pamiatkami a zaujímavosťami. Medzi najvýznamnejšie pamiatky obce patrí krásny kaštieľ, dnes trojhviezdičkový hotel s bezbariérovým prístupom. Radí sa medzi najzaujímavejšie a najkrajšie historické pamiatky regiónu Turiec. Patrí medzi kaštiele, ktoré svojou transformáciou žijú dodnes. Kaštieľ i park patria medzi chránené kultúrne pamiatky, preto sú priam stvorené na oddych a kultúrne vyžitie pre hostí i návštevníkov.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


prístup ku kaštieľu


kaštieľ stojí na okraji rozsiahleho parku, priamo v srdce obce. Kaštieľ – Hotel je otvorený celoročne, a má vlastné parkovisko. Park je tiež prístupný verejnosti. Ponúka skvelú možnosť pre rodiny i deťmi o seniorov na prechádzku a oddych v prírode.


história kaštieľa


rokokovo-klasicistický kaštieľ v Mošovciach postavila v druhej polovici 18. storočia šľachtická rodina Révaiovcov. Postavili ho po tom, ako v roku 1760 požiar zničil pôvodný kaštieľ. Po roku 1945 slúžil kaštieľ na rôzne účely. Bol tu umiestnený Štátny detský domov pre vojnové siroty, materská škola, osobitná škola internátna, neskôr Poľnohospodárske odborné učilište až nakoniec objekt kúpila od obce Slovenská filmová tvorba Bratislava, kedy kaštieľ využili na nakrúcanie ságy o turčianskych zemanoch Alžbetin dvor. Noc 14. februára 1963 sa zapísala do histórie kaštieľa. Od horiacich sadzí v jednom z komínov vypukol požiar a vznietila sa šindľová strecha kaštieľa. Plamene siahali do výšky neuveriteľných 20 metrov a aj napriek nasadeniu 14 hasičských zborov zhorela celá strecha. Koncom 20.storočia bol kaštieľ zrekonštruovaný a dnes slúži ako krásny a luxusný hotel.


interiér kaštieľa


objekt kaštieľa má blokový charakter. V interiéri sa nachádza zaujímavá a zachovalá rokokovo-klasicistická pec. Vstupné časti kaštieľa sú riešené vo veľkolepom štýle. Budova je podpivničená a v jej pivničných priestoroch sa nachádza vináreň spolu s 9 metrov hlbokou studňou. Na vstupnú chodbu, kde sa nachádza recepcia hotela sú napojené ostatné priestory kaštieľa ako sú hotelová kaviareň, reštaurácia a široké drevené schodisko vedúce na dve poschodia k hotelovým izbám. Miestnosti na prízemí sú jednoduché bez nejakých výrazných ornamentov. Okrem jednej miestnosti, a tou je súčasná reštaurácia, v minulosti pisáreň, kde strop skrášľuje plastický motív – zapečatená obálka a štyri srdcia. Istá povesť rozpráva o tom, že práve v tejto miestnosti vznikali grófkine zamilované listy. Majestátnosť a diskrétnosť múrov kaštieľa sú ideálne na obchodné rokovania alebo svadby.


kaštieľsky park


medzi najväčšie parky na strednom Slovensku patrí práve tento anglický park v Mošovciach. Kaštieľny park z 18.storočia skrášľuje obec nielen svojou veľkosťou ale i neogotickou kaplnkou s funkciou krypty, secesným skleníkom a rybníkom. Skleník sa dnes využíva ako wellness centrum pre ubytovaných hostí. V parku prevládajú dreviny a zo zahraničných sú to napríklad ginko dvojlaločné a gaštan jedlý.


zaujímavosti


v blízkosti kaštieľa sa nachádza rodinný dom, pamätná izba mošovského rodáka Jána Kollára.

V mauzóleu rodiny Révaiovcov sa nachádza Múzeum mošovských remesiel, ktoré prezentuje slávnu mošovskú remeselnícku tradíciu v podobe rôznych remesiel, ktoré v Mošovciach prinášalo úžitok.


starý kaštieľ, teda to čo z neho ešte zostalo, sa nachádza na mošovskom námestí a asanovali ho v roku 1952. Jeho históriu vzniku nevedno, len to že v roku 1760 ho zničil požiar. Vtedajší barón Jozef Révai ho už nedal opraviť, za to si dal postaviť nový. Pri výstavbe nového kaštieľa údajne dali Révaiovci zo starého kaštieľa rozobrať poschodie z dôvodu že si neželali aby sluhovia bývali v ich panských komnatách. Dnešné zachované hrubé múry rozprávajú, že museli niesť ťažšiu váhu než len strechu.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:55:09

bottom of page