lista s ornamentom.png

turiec - národný cintorín martin

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.08.01.04

narodny-cintorin-martin

.národný cintorín martin
.národný cintorín martin

press to zoom
.národný cintorín martin
.národný cintorín martin

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

416 mnm

martin

+421 43 423 8776

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.08.01.04
turiec - národný cintorín martin
.národný cintorín martin
.národný cintorín martin
icon_STARS 5.0.png

.národný cintorín v martine – táto kultúrna pamiatka má historický význam pre Slovensko a Slovákov. Po Matici slovenskej, Slovenskom národnom múzeu je najnavštevovanejším miestom v Martine. Každoročne ho navštívia školské zájazdy, ľudia z celého Slovenska i zo zahraničia. Je to miesto posledného odpočinku tých, ktorí ovplyvnili naše dejiny z politického, kultúrneho alebo spoločenského hľadiska.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

apr - sep

okt

31. 10. - 02. 11. 

nov - mar08:00 - 20:00

08:00 - 19:00

08:00 - 21:00

08:00 - 19:00

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


národný cintorín založili koncom 18. storočia, pôvodne ako mestský cintorín. Pretože Martin sa neskôr stal centrom národnej kultúry Slovákov, posledné miesto odpočinku na ňom našli postupne mnohí národovci, a tak získal celonárodný význam. V roku 1967 ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Je na ňom pochovaných viac ako 400 národných dejateľov.


v roku 1928 sem zo Záhrebu previezli telesné pozostatky Martina Kukučína, v roku 1940 zo Zlatých Moraviec Janka Kráľa a v roku 1950 z Bratislavy aj Janka Jesenského. Nájdete tu aj náhrobníky Antona Augustína Baníka, Samuela Czambela, Štefana Mikuláša Ferienčíka, Mikuláša Galandu, Juraja Hodžu, Aničky Hurbanovej, Branislava a Jána Kadavého, Jána

Kalinčiaka, Martina Kukučína, Jána Smreka, Karola Plicku, Pavla Socháňa, Samuela Šípku, Ivana Šoltésa, Eleny Šoltésovej, Pavla Zgúta a Karola Kuzmányho.


pri Národnom pamätníku olympionikov si návštevníci môžu pripomenúť slovenských olympionikov a vyjadriť im svoju úctu. Pamätník je venovaný všetkým olympionikom zo Slovenska. Na tabuľkách sú uvedené mená zosnulých olympijských medailistov. V súčasnosti sú tak na Národnom pamätníku vizitky šiestich olympionikov z čias Uhorska a 18 z čias Československa.


päť gúľ z umelého kameňa symbolizuje päť olympijských kruhov. Sú umiestnené na vyvýšenom čiernom podklade. Na ňom sú dlaždice v zlatej, striebornej a bronzovej farbe s menami olympijských medailistov zo Slovenska a s údajom, na ktorých hrách a v ktorom športe získali akú olympijskú medailu.


od roku 2017 sa tu nachádzajú nové digitalizačné tabule, ktoré sprehľadnia orientáciu na Národnom cintoríne a zároveň ponúkajú inovácie vo forme interaktívnych informácií. Kvôli nim vznikla aj webová stránka o Národnom cintoríne. Jej obsah je rozdelený na tri časti – informácie o osobnostiach pochovaných na Národnom cintoríne, informácie o výnimočných náhrobníkoch a informácie o pamätníkoch. V databáze nových tabúľ sú informácie o 540 osobnostiach, viac ako 200 náhrobníkoch a jednom pamätníku. Objekty infopanelov disponujú modernou technológiou s dotykový displejom, obrazovkou a dizajnom, ktorý zodpovedá historickému charakteru cintorína. Panely sú vybavené rôznymi bezpečnostnými prvkami, vrátane kamerového dohľadu.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

<_updatedDate>

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór