top of page

kaštieľ rusovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

140 mnm

-

+421 2 68207011

.kaštiel rusovce patrí medzi najkrajšie pamiatky na Slovensku. Je postavený v neogotickom štýle, tzv. Windsorského typu nachádzajúci sa v rovnomennej bratislavskej mestskej časti. Ide o naozaj nádhernú, bohužiaľ schátranú pamiatku v tvare písmena ´´U´´, ktorú obkolesuje zaujímavá anglická záhrada s malou kaviarňou.

.otváracie doby

verejnosti neprístupný

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

kaštieľ rusovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


v súčasnosti kaštieľ patrí pod Správu zariadení úradu vlády Slovenskej republiky. Veľká škoda je že tento klenot nie je sprístupnený verejnosti. Rozprestiera sa v severnej časti anglického parku. Tento park siaha od dunajského ramena po Balkánsku cestu. Od cesty ho oddeľuje tehlový múr. Severne od objektu stojí minoreta.


história


Kaštieľ postavili v roku 1840 na mieste staršieho kaštieľa z 13-teho storočia. Najznámejšími vládcami tu boli Zichyovci. V rokoch 1841-1844, keď bol vlastníkom gróf Emanuel Zichy Ferrari, vznikol komplex kaštieľa v celej jeho dnešnej podobe, okrem veží po stranách západného rizalitu. Exteriér aj interiér zodpovedali neogotickému charakteru. Neogotické prvky prevládali vo vstupoch i na oknách, za zmienku stojí neogotický ornament so znakom Zichyho, tudorovské a kružbové motívy.


V rokoch 1872-1906 prichádzajú noví majitelia, panstvo sa dostáva do rúk Huga Henckela von Donnersmercka. Spája sa s ním rozsiahla prestavba kaštieľa, počas ktorej sa dobudovali dve postranné veže pri rizalite na západnej strane stredného krídla. Jeho manželka Laura, dala v parku oproti kostolu postaviť kaplnku slúžiacu ako mauzóleum rodiny. Ďalší majitelia menili objekt už len minimálne, dobudovali sa kúpeľne a sociálne zariadenia.


Prevádzka priestorov vyzerala asi nasledovne: Centrálna časť objektu bola jadrom dispozície a tiež spoločenského života. Cez portikus prichádzali kone s návštevníkmi kaštieľa. Hostia ďalej prechádzali do schodiskovej haly, kde sa dalo aj sedieť. Z haly sa dalo ísť z jednej strany do salóna a z druhej do knižnice, biliardovej miestnosti, alebo tureckého salónu. Tu sa odohrával každodenný život panstva. Na južnom krídle boli apartmány pre návštevy a v severnej časti bola kuchyňa a sklady. Vzácne návštevy prichádzali honosne zdobeným schodiskom na prvé poschodie kaštieľa, odkiaľ sa dalo prejsť do veľkej jedálne alebo do rytierskej sály. V južnom krídle prvého poschodia bývali majitelia a služobníctvo a severné krídlo obsahovalo menej reprezentačné hosťovské izby. Druhé poschodie slúžilo obytnému účelu.


Kaštieľ Rusovce bol zničený počas druhej svetovej vojny, kedy ho obsadilo nemecké a neskôr aj Sovietske vojsko. Kaštieľ zostal opustený a prázdny a odvtedy chátra aj napriek snahám o záchranu.


Zaujímavosť


Gróf Štefan Zichy-Ferraris prestavil kaštieľ podľa vzoru anglických šľachtických sídiel. Bol to znak lásky k svojej manželke, ktorá bola pôvodom Angličanka a chcel aby sa aj v Rusovciach cítila ako doma. A preto túto rezidenciu zariadil presne tak ako bola jeho manželka zvyknutá keď žila ešte v Anglicku.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2022, 13:25:59

 

 

.

bottom of page