top of page

most snp ufo tower bratislava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: bratislava
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

134 mnm

bratislava

+421 2 6252 0300

.most snp - vyhladková veža ufo – neprehliadnuteľná dominanta Bratislavy. Most so stavbou pripomínajúcou UFO na jeho vrchole, ktorá neujde žiadnemu objektívu fotoaparáta. Most je dlhý 431,8 metrov, široký 21 metrov a má výšku 95 metrov. Celková hmotnosť oceľovej konštrukcie je 7 537 ton. Na moste sú dve dvojprúdové vozovky a pod nimi je po oboch stranách chodník - na jednej strane slúži ako promenáda pre chodcov, druhú stranu používajú cyklisti.

.otváracie doby

vyhliadková veža 

pondelok-nedeľa

reštaurácia

pondelok-nedeľa


10:00-23:00


12:00-23:00

.poplatok za vstup

9,90€

6,90€

7,20€

zadarmo

dospelá osoba

deti od 111cm

študent

deti do 111cm

most snp ufo tower bratislava
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


história


most snp (431 m) spoločne s Vyhliadkovou vežou UFO (95 m) bol ako najväčší bratislavský most postavený v rokoch 1967 až 1972. Projektantmi tejto stavby boli inžinieri Arpád Tesár a Jozef Zvara a architektmi Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň. V tom období potrebovala Bratislava súrne prepojiť centrum mesta s dnes najväčším sídliskom na Slovensku, Petržalkou, ktoré sa v tom čase vo veľkom budovalo.


most mal uľahčiť dopravnú situáciu v meste, no obeťou tejto obrovskej stavby sa stala významná časť historického bratislavského Starého mesta. Výstavba mosta zničila historickú židovskú štvrť, cesta vedúca k mostu necitlivo preťala Staré mesto a viacero pamiatok, medzi nimi i honosnú bratislavskú synagógu či slávnú bratislavskú štvrť Vydricu, navždy zmizlo z mapy Bratislavy. Stavitelia si chceli touto stavbou uctiť hrdinov Slovenského národného povstania, preto most nesie práve toto meno. Od roku 1993 jeho oficiálny názov znel Nový most, k pôvodnému menu sa vrátil až v r. 2012.


súčasnosť


most je z hľadiska návštevností ľudí – chodcov, bežcov a cyklistov – jedným z najvyťaženejších mostov v Bratislave. Okolie mosta ponúka rôzne možnosti – od nákupov v blízkom nákupnom centre až po prechádzky okolo promenády a v mestskom parku. Most zároveň prepája rôzne cyklotrasy, ktoré vedú priamo do rakúskych dedín Kittsee a Berg, ale i do Petržalky a na juh do Gabčíkova.


pod Mostom SNP sa nachádza pomník v obkolesení lavičiek. Je venovaný pamiatke obetiam arménskej genocídy. Neďaleko sa nachádza drobný kríž, ktorý je pamiatkou na kaplnku sv. Jána Nepomuckého, ktorá sa v minulosti nachádzala v oblasti dnešného Mosta SNP. Pri moste nájdeme aj Pamätník holokaustu, ktorý sa nachádza na mieste bývalej neologickej synagógy asanovanej v roku 1969. Bol vybudovaný v roku 1996 na pamiatku 105 000 obetí holokaustu zo Slovenska.


vyhliadková veža UFO


od postavenia mostu v roku 1972 sa vo veži nachádzala reštaurácia Bystrica, ktorá slúžila domácim obyvateľom, ich návštevám a zahraničným turistom. V roku 2003 začala jej rekonštrukcia, počas ktorej bol obnovený interiér a dobudovaná vyhliadková plošina, ktorá predtým neslúžila verejnosti. Celková rekonštrukcia trvala 2 roky a Vyhliadková veža UFO bola opätovne otvorená 15.5.2005. Pod modernú, minimalistickú a funkčnú rekonštrukciu sa podpísali M.Maličevič, V.Krajčovič a D.Čečetka.


po jej otvorení v roku 2005 sa veži podarilo stať sa členom The World Federation of Great Towers, čím sa zapísala do zoznamu medzi svetové ikony akými sú Eiffelova veža v Paríži, Empire State Building v New Yorku alebo Burj Khalifa v Dubaji.


vyhliadková veža UFO je najnižším členom federácie, ktorá má v súčasnosti 52 členov. Vo veži sa nachádzajú 2 bary a reštaurácia, ktorá má už od svojho otvorenia svoje výsostné postavenie medzi prestížnymi bratislavskými reštauráciami. Ponúka originálne kulinárske špeciality, pokrmy pripravené s fantáziou a citom pre harmóniu chutí, ktoré sú skutočným zážitkom nie len pre gurmánov.


na vyhliadkovú plošinu vyvezie zvedavcov rýchlovýťah umiestnený v jednom z pilierov za 45 sekúnd. Výťah je spoplatnený, ale výhľad z najvyššieho bodu na moste za tú cenu určite stojí. Ak sa rozhodnete navštíviť reštauráciu, poplatok za výťah platiť nemusíte.


núdzové schodisko je umiestnené do západného piliera a má 430 schodov. Bezplatné parkovisko sa nachádza priamo pod pylónmi mosta. Na vyhliadkovej plošine je zadarmo k dispozícií ďalekohľad a na informačných tabuliach sú vyznačené všetky významné body v okolí. Návšteva plošiny je úplne bezpečná a prístup na ňu majú aj deti.


v roku 2018 Vyhliadková veža UFO, dominanta mesta Bratislava, predstavila pilotný projekt Skywalk, čím sa stala jediným miestom v Strednej Európe s adrenalínovou atrakciou tohto typu.


skywalk


prechádzka po vonkajšej parapete Vyhliadkovej veže UFO je jedinečným zážitkom pre všetkých. Prekonajte svoje limity a užijte si Bratislavu ako na dlani počas prechádzky po vonkajšej parapete za oknami reštaurácie.


skywalk predstavuje unikátny zážitok, ktorý je možné absolvovať iba na niektorých miestach na svete. Vyhliadková veža UFO je jediným miestom v Strednej Európe, ktoré Skywalk ponúka a preto by rozhodne nemal chýbať na Vašom zozname.


viditeľnosť 100 km zaručuje, že počas prechádzky v sprievode certifikovaného inštruktora okúsite krásy hlavného mesta a okolitých krajín ako na dlani. Počas trasy dlhej 60 m sú pre Vás pripravené 3 body, v ktorých sa môžete vykloniť do priestoru, sadnúť si na parapetu a vyskúšať si tak pravý adrenalín.


len niektoré atrakcie majú silu zobrať Vám dych a rozbúšiť Vaše srdce. Skywalk to jednoznačne dokáže!


zaujímavosti


most SNP bol v dobe výstavby najdlhším jednopylónovým mostom na svete. V súčasnosti mu patrí štvrté miesto.


v roku 2001 bol Most SNP vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Na toku Dunaja totiž nemá žiaden podporný pilier. Z architektonického hľadiska ide o most čistých línií, na svoju dobu išlo o prevratné a často diskutované dielo.


vyhliadková veža UFO je zapísaná v zozname World Federation of Great Towers, kde patrí napríklad Eiffelova veža v Paríži, Empire State Building v New Yorku alebo Burj Khalifa v Dubaji.


schodisko umiestnené v nohe sa každoročne stáva miestom konania Svetového šampionátu v behu do schodov, ktorý navštívia bežci z celého sveta.


málokto vie, že most v sebe ukrýva vodovodné potrubie, pomocou ktorého je centrum mesta zásobované pitnou vodou z petržalskej strany.


od roku 2016 most svetelnou signalizáciou predpovedá na najbližší deň. Most v noci svieti rôznymi farbami, pričom červená farba signalizuje veterné počasie, žltá slnečné, zelená zamračené, hmlisté počasie a modrá farba ohlasuje dážď. Osvetlenie je napojené na meteorologické systémy.


.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 11:12:55

 

 

.

bottom of page