rozhľadňa devínska kobyla

.vyhliadková veža na devínskej kobyle - vyhliadková veža sa nachádza na „chrbte“ Devínskej Kobyly na „priesečníkoch“ obľúbených náučných a turistických chodníkov, ktoré vedú k areálu vyhliadkovej veže z Devínskej Novej Vsi, Devína a Dúbravky. Je postavená na najvyššie položenom mieste Devínskej Kobyly v nadmorskej výške 514 m n.m.
.otváracie doby
celoročne
voľne prístupné
.poplatok za vstup
voľne prístupné

.sprievodca
jej unikátna poloha na hranici troch štátov poskytuje panoramatický výhľad na okolie Devínskej Novej Vsi, Česko, Maďarsko a Rakúsko. Výhľad do troch susediacich krajín bol motívom pre umiestnenie troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Najvyššia plošina je osadená na nivelete cca 20 m nad okolitým terénom.
výhľad z plošiny 5. poschodí*
14,3 m. nad terénom
Zobor (Tribeč), Košice, Senec, Trojmedzie (SK, AT, HU), Kamzík, Letisko M.R.Štefánika, Budapešť, Slavín, Bratislava (Staré Mesto), Bratislavský hrad, Gerulata, Gabčíkovo
výhľad z plošiny na 6. poschodí*
17,1 m. nad terénom
Schloss Hof, Cyklomost slobody, Praha, Marchegg, Devínska Nová Ves, Pálava, Brno, Volkswagen, Trojmedzie (SK, AT, ČR), Záhorská Bystrica, Marianka, Záruby (Malé Karpaty), Hrad Pajštún, Stupava
výhľad z plošiny na 7. poschodí*
20 m. nad terénom
Königswarte, Wolfsthal, Neziderské jazero, Devín,Hrad Devín, Hainburg, Carnuntum, Most Andreas Maurer, Letisko Schwechat, Viedeň, Schneeberg
inšpiráciou pre architektov bola okolitá príroda, ktorá jej prepožičala zaujímavý tvar, znázorňujúci vojenský postoj modlivky zelenej. Podobne ako modlivka, ktorá sa svojim sfarbením maskuje v prírode, ani vežu pre jej farbu nie je z okolitých vyhliadok vidno medzi korunami stromov a dokonale zaniká v zalesnenom masíve bohatom na faunu a flóru.
“vyhliadkový ďalekohľad, ktorý je umiestnený na najvyššej plošine vyhliadkovej veže ponúka návštevníkom vzrušujúce pozorovanie prírody a okolitej panorámy”.
prístupové trasy:
z Devínskej Novej Vsi po zelenej značke *Nám. 6. apríla* okolo Istra Centra *okolo Kostola Ducha Sv.*Lipové* Vyhliadka Rovnica* Bočná cesta* po červenej značke pokračovať na Devínsku Kobylu rázcestie.
z Dúbravky po žltej značke *okolo Domu kultúry*Kostola Ducha Sv.*Dúbravská hlavica*po červenej značke na Devínsku Kobylu rázcestie.
z Dlhých Dielov po modrej značke *Jezuitské lesy*Švábsky vrch *Dúbravská hlavica* po červenej značke na Devínsku Kobylu rázcestie Hrad Devín po červenej značke *cez Námestie práce*Uzký les*Devínska Kobyla rázcestie
z Karlovej Vsi-Kútiky červenou značkou cez Jezuitské lesy, Švábsky vrch, rázcestie Dúbravskej hlavice až na Devínsku Kobylu.
od hradu Devín červenou značkou cez Námestie práce k rázcestníku Úzky les až na rázcestie Devínskej Kobyly 490 m n.m Odtiaľ značenie pokračuje až na vrchol Devínskej Kobyly 514 m n.m s vyhliadkovou vežou.
devínska kobyla
devínska Kobyla sa rozprestiera na ploche 1 011 157 m2 a je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty so 4. stupňom ochrany. Vrchol Devínskej Kobyly je najvyšším vrcholom masívu Devínskej brány.
prírodný komplex ponúka mimoriadne botanické, zoologické, geologické a paleontologické hodnoty s bohatým zastúpením chránených a ohrozených druhov a s významnou paleontologickou lokalitou Sandberg.
fauna a flóra
fauna: Zo zoogeografického hľadiska predstavuje Devínska Kobyla významné územie, kde žije niekoľkotisíc druhov živočíchov. Vyznačuje sa najmä bohatým zastúpením teplomilných aj suchomilných druhov ulitníkov, ktorým vápencový podklad a južná poloha vytvárajú vhodné životné podmienky. Najvýznamnejšiu zložku živočíšstva Devínskej Kobyly tvorí hmyz. Devínska Kobyla je jednou z mála lokalít na Slovensku, kde žije aj vzácna kobylka sága (Sága pedo), ktorá dosahuje dĺžku 7 centimetrov a je najväčším hmyzom na Európskom kontinete. Pozoruhodným druhom je modlivka zelená (Mantis religiosa), ktorá napáda aj hmyz taký veľký, ako je sama. Veľmi bohato sú v tejto lokalite zastúpené motýle a chrobáky. Motýľov tu žije vyše 1600 druhov.
flóra: V oblasti južných a juhozápadných svahov s dostatočne hlbokou pôdou je rozšírená trávnatá step. Prevládajú tu teplomilné druhy tráv, ako napr. Kostrava valeská (Festuca valesiaca). Na stráňach svietia na jar zlaté kvety hlaváčika jarného (Adonis vernalis), modré kvety poniklecov (Palsatilla), aj ružový sinokvet mäkký (Jurinea mollis). Všetky spomínané druhy sú zákonom chránené.
zaujímavosti v okolí
bývalá raketová základňa
nezabudnuteľnú atmosféru okolia dotvára prítomnosť bývalej raketovej základne, kde v minulosti pôsobila raketová brigáda Československej ľudovej armády ako súčasť obrany štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO.
villa rustica
villa rustica je nepresné, avšak zaužívané označenie pre nálezisko pozostatkov súkromného rímskeho kúpeľa z 3. storočia v lokalite Veľká lúka v Dúbravke.
.
.pre denné tipy na výlety sleduj naše
facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku
facebook skupinu @srdcomposlovensku
instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku
Pinterest nástenku Xplór