lista s ornamentom.png

BRATISLAVA - ROZHĽADŇA DEVÍNSKA KOBYLA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Rozhľadňa Devínska Kobyla
Rozhľadňa Devínska Kobyla

Rozhľadňa Devínska Kobyla
Rozhľadňa Devínska Kobyla

1/1
icon_STARS 5.0.png

VYHLIADKOVÁ VEŽA NA DEVÍNSKEJ KOBYLE - vyhliadková veža sa nachádza na „chrbte“ Devínskej Kobyly na „priesečníkoch“ obľúbených náučných a turistických chodníkov, ktoré vedú k areálu vyhliadkovej veže z Devínskej Novej Vsi, Devína a Dúbravky. Je postavená na najvyššie položenom mieste Devínskej Kobyly v nadmorskej výške 514 m n.m.

REGIÓN: ► BRATISLAVA 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

505 mnm

-

+421 2 6020 1400

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.01.00.07
BRATISLAVA - ROZHĽADŇA DEVÍNSKA KOBYLA
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png
00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png

SK.01.00.07

ROZHĽADŇA DEVÍNSKA KOBYLA

OTVÁRACIE DOBY

verejnosti voľne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

verejnosti voľne prístupná

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

11. mája 2021, 15:02:02

SPRIEVODCA


Jej unikátna poloha na hranici troch štátov poskytuje panoramatický výhľad na okolie Devínskej Novej Vsi, Česko, Maďarsko a Rakúsko. Výhľad do troch susediacich krajín bol motívom pre umiestnenie troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Najvyššia plošina je osadená na nivelete cca 20 m nad okolitým terénom.

Výhľad z plošiny 5. poschodí*

14,3 m. nad terénom

Zobor (Tribeč), Košice, Senec, Trojmedzie (SK, AT, HU), Kamzík, Letisko M.R.Štefánika, Budapešť, Slavín, Bratislava (Staré Mesto), Bratislavský hrad, Gerulata, Gabčíkovo

Výhľad z plošiny na 6. poschodí*

17,1 m. nad terénom

Schloss Hof, Cyklomost slobody, Praha, Marchegg, Devínska Nová Ves, Pálava, Brno, Volkswagen, Trojmedzie (SK, AT, ČR), Záhorská Bystrica, Marianka, Záruby (Malé Karpaty), Hrad Pajštún, Stupava

Výhľad z plošiny na 7. poschodí*

20 m. nad terénom

Königswarte, Wolfsthal, Neziderské jazero, Devín,Hrad Devín, Hainburg, Carnuntum, Most Andreas Maurer, Letisko Schwechat, Viedeň, Schneeberg

Inšpiráciou pre architektov bola okolitá príroda, ktorá jej prepožičala zaujímavý tvar, znázorňujúci vojenský postoj modlivky zelenej. Podobne ako modlivka, ktorá sa svojim sfarbením maskuje v prírode, ani vežu pre jej farbu nie je z okolitých vyhliadok vidno medzi korunami stromov a dokonale zaniká v zalesnenom masíve bohatom na faunu a flóru.

“Vyhliadkový ďalekohľad, ktorý je umiestnený na najvyššej plošine vyhliadkovej veže ponúka návštevníkom vzrušujúce pozorovanie prírody a okolitej panorámy”.


PRÍSTUPOVÉ TRASY:


Z Devínskej Novej Vsi po zelenej značke *Nám. 6. apríla* okolo Istra Centra *okolo Kostola Ducha Sv.*Lipové* Vyhliadka Rovnica* Bočná cesta* po červenej značke pokračovať na Devínsku Kobylu rázcestie.

Z Dúbravky po žltej značke *okolo Domu kultúry*Kostola Ducha Sv.*Dúbravská hlavica*po červenej značke na Devínsku Kobylu rázcestie.

Z Dlhých Dielov po modrej značke *Jezuitské lesy*Švábsky vrch *Dúbravská hlavica* po červenej značke na Devínsku Kobylu rázcestie Hrad Devín po červenej značke *cez Námestie práce*Uzký les*Devínska Kobyla rázcestie

Z Karlovej Vsi-Kútiky červenou značkou cez Jezuitské lesy, Švábsky vrch, rázcestie Dúbravskej hlavice až na Devínsku Kobylu.

Od hradu Devín červenou značkou cez Námestie práce k rázcestníku Úzky les až na rázcestie Devínskej Kobyly 490 m n.m Odtiaľ značenie pokračuje až na vrchol Devínskej Kobyly 514 m n.m s vyhliadkovou vežou.


DEVÍNSKA KOBYLA


Devínska Kobyla sa rozprestiera na ploche 1 011 157 m2 a je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty so 4. stupňom ochrany. Vrchol Devínskej Kobyly je najvyšším vrcholom masívu Devínskej brány.

Prírodný komplex ponúka mimoriadne botanické, zoologické, geologické a paleontologické hodnoty s bohatým zastúpením chránených a ohrozených druhov a s významnou paleontologickou lokalitou Sandberg.

FAUNA A FLÓRA

Fauna: Zo zoogeografického hľadiska predstavuje Devínska Kobyla významné územie, kde žije niekoľkotisíc druhov živočíchov. Vyznačuje sa najmä bohatým zastúpením teplomilných aj suchomilných druhov ulitníkov, ktorým vápencový podklad a južná poloha vytvárajú vhodné životné podmienky. Najvýznamnejšiu zložku živočíšstva Devínskej Kobyly tvorí hmyz. Devínska Kobyla je jednou z mála lokalít na Slovensku, kde žije aj vzácna kobylka sága (Sága pedo), ktorá dosahuje dĺžku 7 centimetrov a je najväčším hmyzom na Európskom kontinete. Pozoruhodným druhom je modlivka zelená (Mantis religiosa), ktorá napáda aj hmyz

taký veľký, ako je sama. Veľmi bohato sú v tejto lokalite zastúpené motýle a chrobáky. Motýľov tu žije vyše 1600 druhov.

Flóra: V oblasti južných a juhozápadných svahov s dostatočne hlbokou pôdou je rozšírená trávnatá step. Prevládajú tu teplomilné druhy tráv, ako napr. Kostrava valeská (Festuca valesiaca). Na stráňach svietia na jar zlaté kvety hlaváčika jarného (Adonis vernalis), modré kvety poniklecov (Palsatilla), aj ružový sinokvet mäkký (Jurinea mollis). Všetky spomínané druhy sú zákonom chránené.


ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ


BÝVALÁ RAKETOVÁ ZÁKLADŇA


Nezabudnuteľnú atmosféru okolia dotvára prítomnosť bývalej raketovej základne, kde v minulosti pôsobila raketová brigáda Československej ľudovej armády ako súčasť obrany štátov Varšavskej zmluvy proti letectvu a raketám NATO.


SANDBERG


Pieskový odkryv Sandberg je unikátny pozostatok treťohorného bádenského mora spred 15 miliónov rokov. Bolo tu nájdených vyše 350 rôznych druhov skamenelín, medzi inými napríklad

zuby žralokov, stavce veľrýb, zvyšky chobotnatca, či kosti opíc. K najvzácnejším nálezom patria zuby dryopiteka. Vstup na lokalitu je však z bezpečnostných a ochranárskych dôvodov zakázaný (nestabilná hornina). Pohľad na ňu si môžete vychutnať z turistickej trasy, ktorá pokračuje na Weitov lom a ďalej do Devína.


VILLA RUSTICA


Villa rustica je nepresné, avšak zaužívané označenie pre nálezisko pozostatkov súkromného rímskeho kúpeľa z 3. storočia v lokalite Veľká lúka v Dúbravke.


ZRÚCANINA HRADU DEVÍN


Hrad Devín je zrúcanina pôvodne gotického, neskôr slohovo prestavovaného hradu, ktorý sa týči na brale nad sútokom riek Dunaja a Moravy. Má jedny z najpohnutejších, ale aj najbohatších dejín spomedzi hradných sídiel na Slovensku. Sídlili tu kelti, bol súčasťou opevnenia rímskej ríše a neskôr sa tu písala aj významná história slovenského národa. V súčasnosti je významnou archeologickou lokalitou a múzeom.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png