lista s ornamentom.png

HONT - BANSKÉ MÚZEUM V PRÍRODE BANSKÁ ŠTIAVNICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

BANSKÉ MÚZEUM V PRÍRODE  – už skoro polstoročie láka návštevníkov na jedinečný zážitok. Prehliadka originálnych banských priestorov v baníckom plášti s prilbou a lampášom je najväčším lákadlom múzeum. Okrem tejto nevšednej a originálnej prehliadky sa turisti dozvedia aj o histórií baníctva na Slovensku. Nachádzajú sa tu ukážky minerálov a hornín, ktoré sa v baniach dolovali, ako aj rôzna banská technika a technológia.

Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica
Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica

Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica
Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

653 mnm

BANSKÁ ŠTIAVNICA

+421 45 691 29 71

icon_HOME.png

SK.14.04.11

BANSKÉ MÚZEUM V PRÍRODE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.04.11
HONT - BANSKÉ MÚZEUM V PRÍRODE BANSKÁ ŠTIAVNICA
Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:56:32

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

na objednávku

Vstup

SPRIEVODCA


Umiestnenie múzea

Banské múzeum v prírode sa nachádza  za mestom Banská Štiavnici, približne kilometer od centra mesta smerom na Levice, v malebnom údolí pod krásnym tajchom menom Klinger. Pred areálom múzea sa nachádza parkovisko, dokonca ale pre autobusy. Na webovej stránke banského múzea sa nachádza kalendár kde je možné vidieť či je v daný deň múzeum otvorený, prípadne plne obsadený.

Banské múzeum v prírode pozostáva z povrchovej a podzemnej (hlbinnej) expozície. Povrchovú expozíciu tvoria originálne banské stavby, technické stroje a zariadenia, a náučnú geologická expozícia.
Hlbinnú expozíciu tvoria dve podzemné šachty Ondrej – štôlňa Bartolomej a Ján, ktoré sa nachádzajú 33 a 45 metrov pod zemou.

Najväčším lákadlom je práve štôlňa Bartolomej, do ktorej sa turisti dostanú v plnej banskej výstroji, teda v baníckom plášti s prilbou a banskou lampou. Ponúka nezabudnuteľnú prehliadku spoznajúc na vlastnej koži prácu baníkom a podmienky, v ktorých pracovali a tažili. Preto je potrebné myslieť aj v letných mesiacoch na kvalitnú celú obuv a teple oblečenie.

Ide o jednu z najnavštevovanejších a najväčších atraktivít v regióne. Je najstaršou a tematicky najrozsiahlejšou baníckou expozíciou na Slovensku. Prehliadková trasa banského múzea v prírode trvá približne 90 minút a návštevníkom zoznámi nielen so starými banskými nástrojmi a zariadeniami ale aj s banským dielom, ktoré pochádza zo 17.storočia. Oboznamuje návštevníkov o vývoji rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku až do konca 20. storočia.

Zaujímavosť

Okrem prehliadky štôlne v typickom baníckom oblečení, sa tu nachádzajú aj ďalšie zaujímavé exponáty, ktoré stoja za návštevu. Najvzácnejším exponátom banského múzea v prírode je Gápel. Ide o jediný zachované zariadenie na Slovensku poháňaný konským pohonom. Pochádza z 2.polovice 19.storočia.
Pripomína časy, kedy sa podzemná voda odčerpávala za pomoci koní a ľudí. A nebolo ich málo. Okolo 2 tisíc koní a rovnaký počet, teda 2 tisíc ľudí pomáhalo odčerpávať vodu. Netreba zabudnúť ani na Kachelmanov vodnostĺpcový stroj. Predstavuje pamätník záchrany banskoštiavnického baníctva pred zánikom a ukazovateľ technického pokroku baníctva na celom svete. Ďalšou atraktívnou expozíciou je Geologická náučná expozícia, ktorá aj keď na maličkej ploche, o to viac prezentuje geologický vývoj Slovenska. Je tu nainštalovaná veľká geologická mapa, ku ktorej patrí aj sedemdesiat stanovíšť s horninami pochádzajúce z celého Slovenska. Je súčasťou projektu Geopark Banská Štiavnica a je výborným miestom na výučbu geológie a predmetov s ňou spoločných.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png