lista s ornamentom.png

HONT - KLÁŠTOR BZOVÍK

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

KLÁŠTORNÁ PEVNOSŤ BZOVÍK – síce už z pevnosti zostali iba ruiny, ukrýva v sebe veľký kus histórie Slovenska. Románsky dvojvežový kostol spolu s kláštornou budovou a rajským dvorom bol jednou z našich najvýznamnejších románskych stavieb.

Kláštor Bzovík
Kláštor Bzovík

Kláštor Bzovík
Kláštor Bzovík

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

361 mnm

-

+421 918 869 100

icon_HOME.png

SK.14.00.05

KLÁŠTOR BZOVÍK

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.00.05
HONT - KLÁŠTOR BZOVÍK
Kláštor Bzovík
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:09:17

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupný

Verejnosti 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


K pevnosti sa dostanete jednoducho. Stačí zájsť do rovnomennej obce v okrese Krupina. Tu môžete zaparkovať a tabule vás budú navigovať priamo na uvedené miesto. Je to krátka príjemná prechádzka.


História


Pôvod kláštora siaha až do 12. storočia, kedy išlo o benediktínsky kláštor. Za zakladateľa sa považuje gróf Lampert z rodu Hont-Poznanovcov. Bol zasvätený uhorskému kráľovi sv. Štefanovi. Neskôr sa dostal do rúk premonštrátom. Samotný kláštor pozostával z románskeho dvojvežového kostola so sakristiou, kláštornej budovy a rajskej záhrady.

Budova bola často terčom nájazdov, čo sa podpísalo aj na jej stave. Postupnými rekonštrukciami sa menil aj jej románsky štýl. V roku 1530 sa násilím kláštora zmocnil Žigmund Balaša – stredoslovenský oligarcha známy svojou krutosťou a bezohľadnosťou. Vyhnal rehoľníkov z kláštora a začal ho prestavovať na obrannú pevnosť pred Turkami. Pristaval obranné bašty, budovy pre vojakov a hospodárske budovy. 


Celé opevnenie chránili štyri široké priekopy.

V roku 1620 hrad vyhorel a koncom 17. storočia sa opäť vrátil do rúk cirkvi. Ďalšie obdobie bolo už predzvesťou postupného zániku. Po krátkom vlastníctve jezuitov a ostrihomského arcibiskupa začal objekt začiatkom 19. storočia pustnúť. Počas druhej svetovej vojny bol už objekt vážne poškodený a dnes sú z neho iba ruiny.


Súčasnosť


Kaštieľ bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky, boli čiastočne opravené aj strechy, avšak nenašli sa financie na jeho ďalšiu záchranu. Najviac zachovalou časťou zostala iba sakristia zmenená na kaplnku. Zvyšok objektu je prerastený vegetáciou a chátra. Vstup je iba na vlastné nebezpečenstvo.

S kláštorom je úzko spätá aj jedna povesť. Údajne sa v jeho ruinách prechádza biela pani, ktorá bola dcérou krutého Žigmunda Balaššu. Ten vyhnal mníchov z ich sídla a oni mu z pomsty uniesli dcéru a kruto ju mučili... Ktovie, možno ju stretnete pri návšteve aj vy.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png