top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

302 mnm

sebechleby

+421 903 763 386

.sebechleby - stará hora – vydajte sa do minulosti po stopách tajomných vínnych pivničiek vytesaných do sopečného kameňa. Prejdite sa pomedzi viac než 150 domčekov, ktoré patria do pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry v časti obce Stará Hora. A nezabudnite ochutnať jedinečné víno, ktoré tu ponúkajú.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

sebechleby

sebechleby

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ak sa rozhodnete navštíviť túto malebnú dedinku, hľadajte ju južne od mesta Krupina, v modrokamenskej vinohradníckej oblasti Štiavnických vrchov.


história


prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1135 v liste Belu II. Celá obec má bohatú históriu, ktorá svoju nezmazateľnú stopu zanechala v osade Stará Hora, ktorá je najväčším lákadlom pre návštevníkov.

Nájdete ju pár kilometrov od centra obce. Jej história sa začala písať okolo roku 1233, kedy sa táto oblasť spomína ako vinohradnícka a vtedy začali vznikať aj prvé pivnice vytesané do tufu. Je pravdepodobné, že mali aj nadzemné drevené stavby, avšak tie sa nezachovali. Stavby budov, ktoré tam môžete v súčasnosti obdivovať, pochádzajú z prvej polovice 18. storočia. Na niektorých stavbách to dosvedčujú roky ako 1704, 1721, 1764.


významnou stavbou v centre osady je kaplnka pochádzajúca z roku 1732. Je to malá baroková štvorcová stavba s polygonálnym uzáverom strešnej vežičky. Vnútri je barokový oltár. Bola zasvätená sv. Urbanovi – patrónovi vinohradníkov.


súčasnosť


hovorí sa, že ak ste neochutnali starohorské samorodové víno a nezažili atmosféru v tunajších vínnych pivniciach, tak ste ani neboli na Starej Hore. Dlhoročná história vinohradníctva v tejto oblasti vás priláka nielen kvalitným vínkom, miestnymi špecialitami, ale aj rôznymi kultúrno-spoločenskými akciami, ktoré sa tu každoročne organizujú. Asi medzi najznámejšie a najlákavejšie patrí Oberačka po sebechlebsky alebo Svätourbanské slávnosti.


alebo sa tu vyberte len tak na tichú pokojnú prechádzku, prípadne dlhodobejší pobyt a obdivujte viac než 100 pôvodných stavieb ľudovej architektúry. 


mnohé z nich sú dodnes obývané a využívajú sa na rekreačné účely a agroturistiku.


osada bola v roku 1981 zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku a aj vďaka občanom a občianskemu združeniu Sebechleby sa tu zachováva cenné dedičstvo pre ďalšie generácie..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 17:58:25

bottom of page