lista s ornamentom.png

HONT - SEBECHLEBY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

SEBECHLEBY – vydajte sa do minulosti po stopách tajomných vínnych pivničiek vytesaných do sopečného kameňa. Prejdite sa pomedzi viac než 150 domčekov, ktoré patria do pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry v časti obce Stará Hora. A nezabudnite ochutnať jedinečné víno, ktoré tu ponúkajú.

Sebechleby
Sebechleby

Sebechleby
Sebechleby

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

302 mnm

-

+421 903 763 386

icon_HOME.png

SK.14.00.12

SEBECHLEBY

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.00.12
HONT - SEBECHLEBY
Sebechleby
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:06:49

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupné

Verejnosti 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Ak sa rozhodnete navštíviť túto malebnú dedinku, hľadajte ju južne od mesta Krupina, v modrokamenskej vinohradníckej oblasti Štiavnických vrchov.


História


Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1135 v liste Belu II. Celá obec má bohatú históriu, ktorá svoju nezmazateľnú stopu zanechala v osade Stará Hora, ktorá je najväčším lákadlom pre návštevníkov.

Nájdete ju pár kilometrov od centra obce. Jej história sa začala písať okolo roku 1233, kedy sa táto oblasť spomína ako vinohradnícka a vtedy začali vznikať aj prvé pivnice vytesané do tufu. Je pravdepodobné, že mali aj nadzemné drevené stavby, avšak tie sa nezachovali. Stavby budov, ktoré tam môžete v súčasnosti obdivovať, pochádzajú z prvej polovice 18. storočia. Na niektorých stavbách to dosvedčujú roky ako 1704, 1721, 1764.


Významnou stavbou v centre osady je kaplnka pochádzajúca z roku 1732. Je to malá baroková štvorcová stavba s polygonálnym uzáverom strešnej vežičky. Vnútri je barokový oltár. Bola zasvätená sv. Urbanovi – patrónovi vinohradníkov.


Súčasnosť


Hovorí sa, že ak ste neochutnali starohorské samorodové víno a nezažili atmosféru v tunajších vínnych pivniciach, tak ste ani neboli na Starej Hore. Dlhoročná história vinohradníctva v tejto oblasti vás priláka nielen kvalitným vínkom, miestnymi špecialitami, ale aj rôznymi kultúrno-spoločenskými akciami, ktoré sa tu každoročne organizujú. Asi medzi najznámejšie a najlákavejšie patrí Oberačka po sebechlebsky alebo Svätourbanské slávnosti.

Alebo sa tu vyberte len tak na tichú pokojnú prechádzku, prípadne dlhodobejší pobyt a obdivujte viac než 100 pôvodných stavieb ľudovej architektúry. 


Mnohé z nich sú dodnes obývané a využívajú sa na rekreačné účely a agroturistiku.

Osada bola v roku 1981 zapísaná do zoznamu Pamiatkových rezervácií ľudovej architektúry na Slovensku a aj vďaka občanom a občianskemu združeniu Sebechleby sa tu zachováva cenné dedičstvo pre ďalšie generácie.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png