top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

310 mnm

-

+421 918 869 100

.hrad čabraď – hovorí sa mu aj perla Hontu. Toto pomenovanie si zaslúži právom, láka tichou a neporušenou prírodou, kde budete počuť iba šuchot lístia pod vlastnými krokmi. Cesta k nemu vedie prírodnou rezerváciou s najväčším výskytom plazov na Slovensku.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

hrad čabraď

hrad čabraď

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


zrúcanina hradu sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok uprostred Krupinskej vrchoviny, nad údolím rieky Litava.


ako na hrad


v Čabradskom Vrbovku je kostol a poza neho je cesta na laz Konské, kostol bude po ľavej strane. Tam asfaltka končí a ďalej pokračuje do doliny lesná cesta. Na hrad sa ide smerom dole. Dve odbočky doľava na kopec si nevšímajte, ak nechcete zablúdiť! Pohodlným tempom pešo asi za 40 minút zídete do doliny riečky Litava. Po chvíli uvidíte most a za ním 100 m je kostolík, popri ktorom je chodník na hrad. Celá trasa je označená modrou turistickou značkou.


história


hrad bol postavený v 13. storočí v obci Huntovec a mal slúžiť ako ochrana ciest vedúcich k banským mestám. V druhej polovici 16. storočia bol dôležitou protitureckou pevnosťou a Turci sa ho niekoľkokrát márne snažili dobyť. V roku 1511 sa stal majetkom ostrihomského arcibiskupa T. Bakócza, ktorý ho dal okolo roku 1520 upraviť a prestavať.


so stavebnými prácami a s rozširovaním obytných priestorov sa pokračovalo aj v druhej polovici 16. storočia. Avšak v 18. storočí sa majitelia presťahovali do novopostaveného honosného kaštieľa vo Svätom Antone, a tým význam hradu rýchlo upadal. V roku 1812 ho samotní majitelia nechali podpáliť, aby tým zabránili obsadeniu hradu lúpežnými rytiermi.


pôvodný hrad tvorila veža, rozľahlé nádvorie s palácovými stavbami a hospodárskymi budovami. Do horného hradu sa vstupovalo na severnej strane cez trojposchodovú podpivničenú bránu pravdepodobne s padacím mostom. Na západnej strane bola sústava obvodového opevnenia alebo dolného hradu.


v súčasnosti sa o hrad stará občianske združenie Rondel a aj vďaka nim je na hrad ľahší prístup cez upravené trasy a boli zakonzervované a obnovené viaceré časti zrúcanín.


legenda


s hradom sa spája viacero legiend, avšak asi najzaujímavejšou je tá o mužovi, ktorý predpovedal počasie. Práve vynikajúci výhľad z hradu umožnil predpovedať počasie s veľkou presnosťou. Avšak muž časom spyšnel a zlenivel, a tak sa mu práve zlá predpoveď počasia stala osudnou. Predpovedal krásne slnečné počasie, a tak jeho pán išiel na lov, avšak prišla obrovská búrka. Pán sa vtedy nahneval a za hlavného predpovedača počasia ustanovil somára, lebo ten vedel predpovedať búrky najlepšie tým, že nechcel vyjsť zo svojej stajne.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:04:59

bottom of page