lista s ornamentom.png

HONT - HRAD ČABRAĎ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

HRAD ČABRAĎ – hovorí sa mu aj perla Hontu. Toto pomenovanie si zaslúži právom, láka tichou a neporušenou prírodou, kde budete počuť iba šuchot lístia pod vlastnými krokmi. Cesta k nemu vedie prírodnou rezerváciou s najväčším výskytom plazov na Slovensku.

Hrad Čabraď
Hrad Čabraď

Hrad Čabraď
Hrad Čabraď

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

310 mnm

-

+421 918 869 100

icon_HOME.png

SK.14.00.06

HRAD ČABRAĎ

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.00.06
HONT - HRAD ČABRAĎ
Hrad Čabraď
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:08:50

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupný

Verejnosti

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Zrúcanina hradu sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok uprostred Krupinskej vrchoviny, nad údolím rieky Litava.


Ako na hrad


V Čabradskom Vrbovku je kostol a poza neho je cesta na laz Konské, kostol bude po ľavej strane. Tam asfaltka končí a ďalej pokračuje do doliny lesná cesta. Na hrad sa ide smerom dole. Dve odbočky doľava na kopec si nevšímajte, ak nechcete zablúdiť! Pohodlným tempom pešo asi za 40 minút zídete do doliny riečky Litava. Po chvíli uvidíte most a za ním 100 m je kostolík, popri ktorom je chodník na hrad. Celá trasa je označená modrou turistickou značkou.


História


Hrad bol postavený v 13. storočí v obci Huntovec a mal slúžiť ako ochrana ciest vedúcich k banským mestám. V druhej polovici 16. storočia bol dôležitou protitureckou pevnosťou a Turci sa ho niekoľkokrát márne snažili dobyť. V roku 1511 sa stal majetkom ostrihomského arcibiskupa T. Bakócza, ktorý ho dal okolo roku 1520 upraviť a prestavať.


So stavebnými prácami a s rozširovaním obytných priestorov sa pokračovalo aj v druhej polovici 16. storočia. Avšak v 18. storočí sa majitelia presťahovali do novopostaveného honosného kaštieľa vo Svätom Antone, a tým význam hradu rýchlo upadal. V roku 1812 ho samotní majitelia nechali podpáliť, aby tým zabránili obsadeniu hradu lúpežnými rytiermi.

Pôvodný hrad tvorila veža, rozľahlé nádvorie s palácovými stavbami a hospodárskymi budovami. Do horného hradu sa vstupovalo na severnej strane cez trojposchodovú podpivničenú bránu pravdepodobne s padacím mostom. Na západnej strane bola sústava obvodového opevnenia alebo dolného hradu.

V súčasnosti sa o hrad stará občianske združenie Rondel a aj vďaka nim je na hrad ľahší prístup cez upravené trasy a boli zakonzervované a obnovené viaceré časti zrúcanín.


Legenda


S hradom sa spája viacero legiend, avšak asi najzaujímavejšou je tá o mužovi, ktorý predpovedal počasie. Práve vynikajúci výhľad z hradu umožnil predpovedať počasie s veľkou presnosťou. Avšak muž časom spyšnel a zlenivel, a tak sa mu práve zlá predpoveď počasia stala osudnou. Predpovedal krásne slnečné počasie, a tak jeho pán išiel na lov, avšak prišla obrovská búrka. Pán sa vtedy nahneval a za hlavného predpovedača počasia ustanovil somára, lebo ten vedel predpovedať búrky najlepšie tým, že nechcel vyjsť zo svojej stajne.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png