lista s ornamentom.png

HONT - HRAD SITNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

HRAD A ROZHĽADŇA NA SITNE – hrad postavený na najvyššom vrchu Štiavnických vrchov, opradený dávnymi legendami a povesťami láka veľké množstvo návštevníkov. Čo keď práve vy budete mať šťastie a nájdete tu ukrytý poklad?

Hrad Sitno
Hrad Sitno

Hrad Sitno
Hrad Sitno

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

867 mnm

-

+421 45 694 96 53

icon_HOME.png

SK.14.00.03

HRAD SITNO

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.00.03
HONT - HRAD SITNO
Hrad Sitno
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:09:30

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupný

Verejnosti 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dostať na hrad


Na hrad môžete ísť z viacerých strán a po viacerých značkách. Ak pôjdete na hrad pešo z Banskej Štiavnice, môžete kráčať po červenej značke, ktorá sa začína na Radničnom námestí. V sedle Krížna sa napojíte na modrú značku smer Sitno.

Druhou možnosťou je prístup po žltej značke, ktorý je však náročnejší. Značka najprv ide po Tatárskom jarku. Ten vás privedie až ku križovatke so zelenou značkou, po ktorej pôjdete najťažším úsekom, Elovou štrbinou, pomedzi andezitové skaly až k vrcholovej lúčnej plošine.


Ak si chcete pozrieť aj Počúvadlianske jazero, ideálna je pre vás cesta po zelenej značke, ktorá je najkratšia a najstrmšia. Zvládnu ju však aj deti a starší turisti. Zaparkujete pri jazere, pôjdete cez krásny les a skalu a pod vrcholom po schodoch medzi skalami. Na Tatárskej lúke s bohatým výskytom divých ruží začína náučný chodník, ktorý má 13 zastávok.

S deťmi si tiež môžete vybrať jednoduchú trasu od Svätého Antona, po ktorej sa dá pomerne vysoko dostať asfaltovou cestou autom. Odtiaľ budete kráčať na vrchol asi hodinu. Nenápadnú odbočku vpravo (v smere od Banskej Štiavnice) hľadajte za poslednými domami v obci.


História


Tak ako všetky hrady v okolí, aj on bol postavený s cieľom chrániť svoje okolie. Svoju históriu začal písať v 13. storočí, avšak akási forma opevnenia tu stála už v 6. storočí. Viac informácií je až zo 16. storočia, kedy hrad oslobodilo kráľovské vojsko z rúk lúpežného rytiera Melichara Balassu. Potom slúžil ako protiturecká pevnosť a neskôr ho dostal do držby kapitán Ján Krušič. V 17. storočí ho vlastnila rodina Koháryovcov a na začiatku 18. storočia sa ho zmocnili a zničili kuruci Františka Rákocziho II. Odvtedy je hrad v ruinách.


Súčasný stav hradu


Z ruín hradu, ktoré možno pozorovať, sa dá usúdiť, že hrad sa skladal z dvoch častí. Na severne položenej hornej strane stál pravdepodobne hradný palác, ku ktorému viedlo ešte aj dnes viditeľné, do skaly vytesané schodište, južne bol položený dolný hrad, ako o tom nasvedčujú zvyšky jeho obvodových múrov. Hradné múry sú v súčasnosti zakonzervované a na hrade prebiehajú niektoré opravy, ktoré svedčia o tom, o akú mohutnú a majestátnu stavbu išlo.


Rozhľadňa na vrchu Sitno


Keď sa pokocháte týmto hradom, určite si odbehnite na vrch Sitno pozrieť najstaršiu rozhľadňu v Európe. Z hradu sa vrátite naspäť na rozcestník a odtiaľ po modrej značke na vrch Sitno. Tu už na vás čaká drevená rozhľadňa pripomínajúca skôr kostolík so svojimi nádhernými výhľadmi. Pokochajte sa nádhernými lúkami, lesmi a pasienkami. Alebo pozerajte Kremnické vrchy, Vtáčnik, Tribeč, Inovec, Zobor, ale aj Chopok, Vepor, Poľanu, Stolicu. Vo vnútri rozhľadne na vás čaká malá múzejná expozícia a bufet slúžiaci na malé občerstvenie po náročnom výstupe.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png