top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

278 mnm

krupina

+421 45 55 50 311

.kostol narodenia panny márie krupina - opevnená románska trojloďová bazilika bola postavená v 1.tretine 13. storočia nemeckými kolonistami. Na západ od kostola sa nachádza štvorcová veža, na južnej strane je gotická kaplnka postavená v 15. storočí.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

kostol narodenia panny márie krupina

kostol krupina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


mesto Krupina leží približne 27 km južne od mesta Zvolen na ceste vedúcej do Šiah. Kostol sa nachádza na Bočkayovom námestí a predstavuje výraznú a neprehliadnuteľnú dominantu námestia.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


bazilika bola postavená z lomového kameňa niekedy medzi rokmi 1200 až 1238 na žiadosť saských hostí. Okolo roku 1440 vojská Jána Jiskru z Brandýsa baziliku opevnili. Opevnenie sa skladalo zo štyroch rôzne veľkých kruhových bášt, jednej vstupnej brány a vzájomne spojených rovnými úsekmi. Celý kostol sa zmenil na typ mestského hradu, aký je aj v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a Kremnici ale v trochu jednoduchšej podobe. V čase útokov Turkov utrpela Krupina veľké škody, preto mesto na obranu vybudovalo hradby s dvoma hlavnými bránami, okolo roku 1564 aj strážne veže vartovky. V roku 1664 Turci znovu mesto ohrozovali, Krupinu však neobsadili.


v roku 1676 kostol postihol veľký požiar, po ktorom zostal na dvadsať rokov v ruinách, opravený bol až v roku 1711. Odvtedy bol ešte často upravovaný a prestavovaný. V júli 1797 vypukol požiar. Zhoreli dve tretiny domov, vyhorel mestský dom i piaristický kláštor. Iba niekoľko domov, kostol a fara ostali nepoškodené. O tri týždne neskôr nový požiar zničil všetky ostatné domy i kostol s farou. V súčasnosti kostol patrí Rímskokatolíckej cirkvi a slúži ako farský chrám.


neďaleko Krupiny 40 km od mesta, stoja aj zvyšky kláštora z 12. storočia v Bzovíku. Pôvodne cisterciánsky neskôr premonštrántsky kláštor prestavaný na pevnosť. Kláštor vznikol v prvej polovici 12. storočia. Kostol s kláštorom sa v priebehu 15. storočia často stávali terčom útokov; viackrát objekt vyhorel, načo ho vzápätí opravili a čiastočne prestavali.


pár tipov pre turistov v okolí


počúvadlo - jazero s rozlohou 12 hektárov patrí medzi najnavštevovanejšie lokality v oblasti Banskej Štiavnice. Počúvadlo patrilo do systému „tajchov“ využívaných v minulosti na odvodňovanie baní. Predtým tajch, dnes jazero, bolo súčasťou unikátneho vodohospodárskeho systému umelých vodných nádrží, ktorý bol vybudovaný v banskoštiavnickej oblasti. Dnes ich zostalo ich už len 23. Počúvadelské jazero patrí medzi tie najväčšie a aj najstudenšie. najväčšia hĺbka je 11 m. Vodná nádrž Počúvadlo je súčasťou lokality Svetového kultúrneho dedičstva “Banská Štiavnica”, zapísaná do zoznamu v roku 1993.


kostol svätej kataríny - neskorogotický kostol, jeden z najkrajších kostolov v Banskej Štiavnici. Prezývali ho “slovenský”, pretože už od roku 1658 sa v ňom kázalo po slovensky. Banská Štiavnica je so svojimi pamiatkami zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


sitno - je najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy na ktorom je rozhľadňa a Vysielač Sitno. Je vrchom ktorý je opradeným mnohými bájami a povesťami. Najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch ktorí spia vo vrchu Sitno a sú pripravení vstať a ísť na pomoc národu, keď mu bude najhoršie. Od Počúvadla je na vrch vysoký 1009 metrov vzdušnou čiarou niečo viac ako 1600 metrov. Výstup na vrchol je nenáročný a poskytuje prekrásne výhľady na štiavnickú prírodu. Pri dobrom počasí je možné vidieť na juhu Maďarsko a Rakúsko, na severe zase pohorie Nízkych Tatier a kúsok Vysokých Tatier.


kúpele dudince - patria medzi najmladšie kúpele na Slovensku a nachádzajú sa v malebnom údolí riečky Štiavnice, na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny. Je to 56 km juhozápadne od Zvolena, 17 km severne od Šiah v okrese Krupina, blízko hraníc s Maďarskom. Okolie Dudiniec poskytuje možnosti poznávania. Príťažlivé sú výlety i do Zvolena, do zámku vo sv. Antone, kde sa nachádza poľovnícke múzeum, do Šiah a do Brhloviec, ktoré sú známe ľudskými obydliami v skalách.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 18:01:04

bottom of page