lista s ornamentom.png

HONT - KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE KRUPINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE KRUPINA - opevnená románska trojloďová bazilika bola postavená v 1.tretine 13. storočia nemeckými kolonistami. Na západ od kostola sa nachádza štvorcová veža, na južnej strane je gotická kaplnka postavená v 15. storočí.

Kostol narodenia Panny Márie Krupina
Kostol narodenia Panny Márie Krupina

Kostol narodenia Panny Márie Krupina
Kostol narodenia Panny Márie Krupina

1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png

REGIÓN: ► HONT a BANSKÁ ŠTIAVNICA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

278 mnm

KRUPINA

+421 45 55 50 311

icon_HOME.png

SK.14.01.04

KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE KRUPINA

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.14.01.04
HONT - KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE KRUPINA
Kostol narodenia Panny Márie Krupina
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 14:28:08

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Mesto Krupina leží približne 27 km južne od mesta Zvolen na ceste vedúcej do Šiah. Kostol sa nachádza na Bočkayovom námestí a predstavuje výraznú a neprehliadnuteľnú dominantu námestia.


Čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


Bazilika bola postavená z lomového kameňa niekedy medzi rokmi 1200 až 1238 na žiadosť saských hostí. Okolo roku 1440 vojská Jána Jiskru z Brandýsa baziliku opevnili. Opevnenie sa skladalo zo štyroch rôzne veľkých kruhových bášt, jednej vstupnej brány a vzájomne spojených rovnými úsekmi. Celý kostol sa zmenil na typ mestského hradu, aký je aj v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a Kremnici ale v trochu jednoduchšej podobe. V čase útokov Turkov utrpela Krupina veľké škody, preto mesto na obranu vybudovalo hradby s dvoma hlavnými bránami, okolo roku 1564 aj strážne veže vartovky. V roku 1664 Turci znovu mesto ohrozovali, Krupinu však neobsadili.


V roku 1676 kostol postihol veľký požiar, po ktorom zostal na dvadsať rokov v ruinách, opravený bol až v roku 1711. Odvtedy bol ešte často upravovaný a prestavovaný. V júli 1797 vypukol požiar. Zhoreli dve tretiny domov, vyhorel mestský dom i piaristický kláštor. Iba niekoľko domov, kostol a fara ostali nepoškodené. O tri týždne neskôr nový požiar zničil všetky ostatné domy i kostol s farou. V súčasnosti kostol patrí Rímskokatolíckej cirkvi a slúži ako farský chrám.


Neďaleko Krupiny 40 km od mesta, stoja aj zvyšky kláštora z 12. storočia v Bzovíku. Pôvodne cisterciánsky neskôr premonštrántsky kláštor prestavaný na pevnosť. Kláštor vznikol v prvej polovici 12. storočia. Kostol s kláštorom sa v priebehu 15. storočia často stávali terčom útokov; viackrát objekt vyhorel, načo ho vzápätí opravili a čiastočne prestavali.


Pár tipov pre turistov v okolí


Počúvadlo - jazero s rozlohou 12 hektárov patrí medzi najnavštevovanejšie lokality v oblasti Banskej Štiavnice. Počúvadlo patrilo do systému „tajchov“ využívaných v minulosti na odvodňovanie baní. Predtým tajch, dnes jazero, bolo súčasťou unikátneho vodohospodárskeho systému umelých vodných nádrží, ktorý bol vybudovaný v banskoštiavnickej oblasti. Dnes ich zostalo ich už len 23. Počúvadelské jazero patrí medzi tie najväčšie a aj najstudenšie. najväčšia hĺbka je 11 m. Vodná nádrž Počúvadlo je súčasťou lokality Svetového kultúrneho dedičstva “Banská Štiavnica”, zapísaná do zoznamu v roku 1993.


Kostol sv. Kataríny - neskorogotický kostol, jeden z najkrajších kostolov v Banskej Štiavnici. Prezývali ho “slovenský”, pretože už od roku 1658 sa v ňom kázalo po slovensky. Banská Štiavnica je so svojimi pamiatkami zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Sitno - je najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy na ktorom je rozhľadňa a Vysielač Sitno. Je vrchom ktorý je opradeným mnohými bájami a povesťami. Najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch ktorí spia vo vrchu Sitno a sú pripravení vstať a ísť na pomoc národu, keď mu bude najhoršie. Od Počúvadla je na vrch vysoký 1009 metrov vzdušnou čiarou niečo viac ako 1600 metrov. Výstup na vrchol je nenáročný a poskytuje prekrásne výhľady na štiavnickú prírodu. Pri dobrom počasí je možné vidieť na juhu Maďarsko a Rakúsko, na severe zase pohorie Nízkych Tatier a kúsok Vysokých Tatier.


Kúpele Dudince - patria medzi najmladšie kúpele na Slovensku a nachádzajú sa v malebnom údolí riečky Štiavnice, na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny. Je to 56 km juhozápadne od Zvolena, 17 km severne od Šiah v okrese Krupina, blízko hraníc s Maďarskom. Okolie Dudiniec poskytuje možnosti poznávania. Príťažlivé sú výlety i do Zvolena, do zámku vo sv. Antone, kde sa nachádza poľovnícke múzeum, do Šiah a do Brhloviec, ktoré sú známe ľudskými obydliami v skalách.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png