top of page
lista s ornamentom.png

hont - kostol narodenia panny márie krupina

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.14.01.04

kostol-narodenia-panny-marie-krupina

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

278 mnm

krupina

+421 45 55 50 311

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.14.01.04
hont - kostol narodenia panny márie krupina
.kostol narodenia panny márie krupina
.kostol narodenia panny márie krupina
.kostol narodenia panny márie krupina
.kostol narodenia panny márie krupina

press to zoom
.kostol narodenia panny márie krupina
.kostol narodenia panny márie krupina

press to zoom
1/1
icon_hist_KLÁŠTOR.png


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_STARS 5.0.png

.kostol narodenia panny márie krupina - opevnená románska trojloďová bazilika bola postavená v 1.tretine 13. storočia nemeckými kolonistami. Na západ od kostola sa nachádza štvorcová veža, na južnej strane je gotická kaplnka postavená v 15. storočí.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


mesto Krupina leží približne 27 km južne od mesta Zvolen na ceste vedúcej do Šiah. Kostol sa nachádza na Bočkayovom námestí a predstavuje výraznú a neprehliadnuteľnú dominantu námestia.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


bazilika bola postavená z lomového kameňa niekedy medzi rokmi 1200 až 1238 na žiadosť saských hostí. Okolo roku 1440 vojská Jána Jiskru z Brandýsa baziliku opevnili. Opevnenie sa skladalo zo štyroch rôzne veľkých kruhových bášt, jednej vstupnej brány a vzájomne spojených rovnými úsekmi. Celý kostol sa zmenil na typ mestského hradu, aký je aj v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a Kremnici ale v trochu jednoduchšej podobe. V čase útokov Turkov utrpela Krupina veľké škody, preto mesto na obranu vybudovalo hradby s dvoma hlavnými bránami, okolo roku 1564 aj strážne veže vartovky. V roku 1664 Turci znovu mesto ohrozovali, Krupinu však neobsadili.


v roku 1676 kostol postihol veľký požiar, po ktorom zostal na dvadsať rokov v ruinách, opravený bol až v roku 1711. Odvtedy bol ešte často upravovaný a prestavovaný. V júli 1797 vypukol požiar. Zhoreli dve tretiny domov, vyhorel mestský dom i piaristický kláštor. Iba niekoľko domov, kostol a fara ostali nepoškodené. O tri týždne neskôr nový požiar zničil všetky ostatné domy i kostol s farou. V súčasnosti kostol patrí Rímskokatolíckej cirkvi a slúži ako farský chrám.


neďaleko Krupiny 40 km od mesta, stoja aj zvyšky kláštora z 12. storočia v Bzovíku. Pôvodne cisterciánsky neskôr premonštrántsky kláštor prestavaný na pevnosť. Kláštor vznikol v prvej polovici 12. storočia. Kostol s kláštorom sa v priebehu 15. storočia často stávali terčom útokov; viackrát objekt vyhorel, načo ho vzápätí opravili a čiastočne prestavali.


pár tipov pre turistov v okolí


počúvadlo - jazero s rozlohou 12 hektárov patrí medzi najnavštevovanejšie lokality v oblasti Banskej Štiavnice. Počúvadlo patrilo do systému „tajchov“ využívaných v minulosti na odvodňovanie baní. Predtým tajch, dnes jazero, bolo súčasťou unikátneho vodohospodárskeho systému umelých vodných nádrží, ktorý bol vybudovaný v banskoštiavnickej oblasti. Dnes ich zostalo ich už len 23. Počúvadelské jazero patrí medzi tie najväčšie a aj najstudenšie. najväčšia hĺbka je 11 m. Vodná nádrž Počúvadlo je súčasťou lokality Svetového kultúrneho dedičstva “Banská Štiavnica”, zapísaná do zoznamu v roku 1993.


kostol svätej kataríny - neskorogotický kostol, jeden z najkrajších kostolov v Banskej Štiavnici. Prezývali ho “slovenský”, pretože už od roku 1658 sa v ňom kázalo po slovensky. Banská Štiavnica je so svojimi pamiatkami zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


sitno - je najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy na ktorom je rozhľadňa a Vysielač Sitno. Je vrchom ktorý je opradeným mnohými bájami a povesťami. Najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch ktorí spia vo vrchu Sitno a sú pripravení vstať a ísť na pomoc národu, keď mu bude najhoršie. Od Počúvadla je na vrch vysoký 1009 metrov vzdušnou čiarou niečo viac ako 1600 metrov. Výstup na vrchol je nenáročný a poskytuje prekrásne výhľady na štiavnickú prírodu. Pri dobrom počasí je možné vidieť na juhu Maďarsko a Rakúsko, na severe zase pohorie Nízkych Tatier a kúsok Vysokých Tatier.


kúpele dudince - patria medzi najmladšie kúpele na Slovensku a nachádzajú sa v malebnom údolí riečky Štiavnice, na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny. Je to 56 km juhozápadne od Zvolena, 17 km severne od Šiah v okrese Krupina, blízko hraníc s Maďarskom. Okolie Dudiniec poskytuje možnosti poznávania. Príťažlivé sú výlety i do Zvolena, do zámku vo sv. Antone, kde sa nachádza poľovnícke múzeum, do Šiah a do Brhloviec, ktoré sú známe ľudskými obydliami v skalách.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. januára 2022, 12:23:48

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page