top of page

región: hont
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

616 mnm

banská štiavnica

+421 902 465 777

.kostol svätej kataríny banská štiavnica - neskorogotický kostol, jeden z najkrajších kostolov v Banskej Štiavnici. Prezývali ho “slovenský”, pretože už od roku 1658 sa v ňom kázalo po slovensky. Banská Štiavnica je so svojimi pamiatkami zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

kostol svätej kataríny banská štiavnica

kostol sv. kataríny banská štiavnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol sa nachádza uprostred Banskej Štiavnice na Radničnom námestí oproti Evanjelickému kostolu. je dominantou historického centra mesta. Bol postavený v čase úspechov baníctva a veľkého bohatstva získavaného z banskoštiavnických baní  pre rozrastajúcu sa strednú banícku vrstvu v meste a to v samom centre mesta pri radnici v rokoch 1488 až 1491. V priebehu nasledujúcich storočí bol interiér kostola často menený a kostol bol viackrát renovovaný.


neprehliadnuteľnou pamiatkou mesta Banská Štiavnica je baroková Kalvária, ktorú tvorí 23 objektov, z toho troch kostolov s vzácnou maľovanou výzdobou, umiestnených v krásnej prírode Štiavnických vrchov. Ide o rozsahom i obsahom unikátny architektonicko-krajinný celok. Ide o najvýznamnejšiu barokovú kalváriu na Slovensku. Od roku 1993 je súčasťou územia, ktoré spolu s historickým mestom Banská Štiavnica boli zaradené na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.


v centre historickej časti mesta stojí uprostred námestia, obklopený meštianskymi domami, nevšedný stĺp Svätej Trojice, elegantné barokové súsošie Svätej Trojice s Immaculatou a svätcami, ochrancami pred morovou epidémiou. Preto ho volajú aj Morový stĺp. Námestie obklopujú honosné domy bohatých banských podnikateľov a ostatných mešťanov.


námestie Svätej Trojice v jeho spodnej časti nadväzuje na Radničné námestie. Hlavnou dominantou centra mesta je Starý zámok ležiaci západne od Trojičného námestia. Je najstaršou pamiatkou a starobylým jadrom mesta. Táto stavba slúžiaca pôvodne ako kostol bola neskôr prestavaná na pevnosť.


nový zámok, ležiaci od Starého zámku vzdušnou čiarou približne 800 metrov, je najdôležitejší symbol mesta. Jednoduchá ale pútavá pevnosť týčiaca sa na neprehliadnuteľnom vrchole kopca, viditeľná z ktoréhokoľvek miesta v meste, poskytuje krásny výhľad na mesto. V Novom zámku je dnes sídlo expozície Slovenského banského múzea Proti turecké boje na Slovensku. Vypočujete si tam hrôzu naháňajúce legendy zo 16. storočia.


pár tipov pre turistov v okolí


počúvadlianske Jazero - je miestnou časťou mesta Banská Štiavnica. Tvorí ju chatová osada a zástavba v okolí jazera, ktoré je umelého pôvodu tzv. tajch. Patrí medzi najnavštevovanejšie turistické lokality. Od mesta Banská Štiavnica je vzdialené 8 km smerom na juh, kde leží aj rovnomenná rázovitá obec Počúvadlo, kde môžete ešte vidieť zvyšky typickej ľudovej architektúry.


sitno - je najvyšší vrch pohoria Štiavnické vrchy na ktorom je rozhľadňa a Vysielač Sitno. Je vrchom ktorý je opradeným mnohými bájami a povesťami. Najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch ktorí spia vo vrchu Sitno a sú pripravení vstať a ísť na pomoc národu, keď mu bude najhoršie. Od Počúvadla je na vrch vysoký 1009 metrov vzdušnou čiarou niečo viac ako 1600 metrov. Výstup na vrchol je nenáročný a poskytuje prekrásne výhľady na štiavnickú prírodu. Pri dobrom počasí je možné vidieť na juhu Maďarsko a Rakúsko, na severe zase pohorie Nízkych Tatier a kúsok Vysokých Tatier.


kúpele dudince - patria medzi najmladšie kúpele na Slovensku a nachádzajú sa v malebnom údolí riečky Štiavnice, na rozhraní Krupinskej planiny a Podunajskej pahorkatiny, 56 km juhozápadne od Zvolena, 17 km severne od Šiah v okrese Krupina, blízko hraníc s Maďarskom. Okolie Dudiniec poskytuje možnosti poznávania. Príťažlivé sú výlety i do Zvolena, do zámku vo sv. Antone, kde sa nachádza poľovnícke múzeum, do Šiah a do Brhloviec, ktoré sú známe ľudskými obydliami v skalách.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 18:01:15

bottom of page