top of page

región: košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

335 mnm

košice

+421 905 496 426

detská železnica v košiciach - jazda historickým parným vláčikom očarí nielen deti ale aj dospelých. Vedie Čermeľským údolím v tesnej blízkosti Košíc. Detskú železnicu obsluhujú historický parný rušeň Katka a jej kamaráti, Janka, Danka a Krutwig. A prečo detská? Pretože sprievodcami vo vláčiku sú práve deti.

.otváracie doby

apríl - december

09:00 - 18:00

.poplatok za vstup

5,00 €

3,00 €

3,00 €

3,00 €

15,00 €

dospelí

dieťa 3-15r

študenti

seniori

rodinný

detská železnica košice

detská železnica košice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


história


detská železničná je úzkorozchodná železnica, ktorej trať je 4,2 km dlhá s rozchodom 1 000 mm, tiahne sa Čermeľským údolím. Najväčšie stúpanie je 24% . Trať nemá žiadne obratiská.


trať Čermeľ – Alpinka je v prevádzke už celých šesťdesiat rokov. Bola prvou pionierskou železnicou v celom Česko-Slovensku a zároveň jedinou funkčnou, ktorá slúži dodnes. Doprava na tejto úzkorozchodnej koľajovej dráhe je zabezpečovaná historickými vozňami. Tie ťahá najstarší prevádzkovaný parný rušeň „Katka“. Tento parný rušeň vyrobili v továrni Hagans v Erfurte v roku 1884. Z výroby putoval priamo na úzkorozchodnú trať Gelnica – Smolnícka Huta. Slúžil na tomto úseku neuveriteľných 54 rokov, do roku 1938. Ďalších 12 rokov potom slúžil na trati Hronská Breznica – Banská Štiavnica. V roku na ďalších 15 rokov obsluhoval starú známu gelnickú trať. V roku 1965 ho zrušili a využívali iba ako vykurovací kotol. V roku 1974 ho presunuli do Rušňového depa v Spišskej Novej Vsi ako exponát na podstavci. V roku 1990 ale putoval z pomníka do železničných opravovní a strojárni na rozsiahlu rekonštrukciu. V celej svojej kráse sa predstavil 7. mája 1991 na trati Detskej železnice v Čermeli. Trať bola od jeho počiatku už štyrikrát rekonštruovaná a má tri stanice - Čermeľ, Vpred a Alpinka. Celú ju vláčik absolvuje za dvadsať minút, pričom neprekročí rýchlosť 20 km/h. Železnica je nielen deťom určená, ale aj sa na jej fungovaní aktívne podieľajú.


zaujímavosť


detská historická železnica je zvyčajne v prevádzke od mája do neskorej jesene, pričom sa organizujú aj špeciálne jazdy, napríklad na Mikuláša. Zaujímavosťou tejto trate je, že na jej prevádzke sa podieľajú deti, samozrejme ide pod dohľadom dospelých. Výnimkou sú len rušňovodič, kurič a náčelník stanice. Vozne, ktoré na železnici premávajú, patria medzi najstaršie na Slovensku a sú zapísané do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

20. marca 2023, 19:20:54

bottom of page