top of page

región: košice a abov
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

210 mnm

košice

+421 915 086 486

podzemné archeologické múzeum dolná brána košice - unikátny archeologický komplex. Múzeum archeológie ukrýva časť mestského opevnenia Košíc z 13. Storočia. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcií a archeologickému výskumu Hlavnej ulice sa odkryli podzemné areály Dolnej brány. Mesto vytvorilo unikátne podzemné archeologické múzeum. Návštevník tu odhalí tajomné podzemné priestory veží, hradieb, bastiónov a iných fortifikačných stavieb z historických čias mesta Košice.

.otváracie doby

máj - september

pondelok

10:00 - 18:00

zatvorené

.poplatok za vstup

0,90 €

0,50 €

dospelí

deti, seniori

dolná brána košice

dolná brána košice

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.sprievodca


v apríli 1996 začala obrovská rekonštrukcia inžinierskych sietí a dlažby Hlavnej ulice svojho druhu. Nikto netušil čo podzemie skrýva a ako zmení územie ulice a históriu Košíc. Archeológovia síce tušili, čo sa skrýva v podzemní, ale rozhodne nie v takom rozsahu. V zemi objavili dobre zachovaný celý vstupný komplex do mesta a 4 hradbové múry, ktoré Košice obkolesovali, spájací most i vodnú priekopu pod mostom, vstupnú bránu do mesta i barbakan.


zistilo sa, že najstarší hradbový múr začali budovať 1290. V tom čase vládla dynastia Arpádovcov, múr nazývajú aj arpádovský. Na prelome 14. a 15. stor. sa za vlády Luxemburgovcov postavil druhý múr – luxemburský. V 2. polovici 15. stor. za Mateja Korvína zasa tretí – korvínovský múr. Jeden čas existoval aj štvrtý múr. Nebol múrom v pravom slova zmysle, len akýmsi valom hliny.


kvôli týmto fantastickým objavom zmenili svoj prvotný plán a vypracovali nový projekt obrovskej betónovej platne, ktorá prekryla vykopávky s podzemným archeologickým múzeom. Betónová platňa musela byť taká silná, aby udržala koľajnice i električku. Hlavná ulica tým pádom vyzerá tak ako predtým. Počas prechádzky ulicou vidieť polmesiacové otvory, ktoré vábia turistov k návšteve podzemia. O zvyšky opevnenia Košíc však možno aj zakopnúť. Vidieť totiž časť hradbovej veže, ktorá bola aj vstupnou bránou do mesta. Je nadstavená asi pol metra nad úroveň ulice. Tie nepravidelné dlaždičky ukazujúce miesto, že sa niečo skrýva pod povrchom sa nachádzajú napríklad Mlynskej, Alžbetinej ulici a aj pri strednej odbornej priemyselnej škole.


zaujímavosť


pri rekonštrukcii Hlavnej ulice sa v rokoch 1996 a 1998 objavili pozostatky Dolnej brány. Mesto sa tu rozhodlo zriadiť unikátne podzemné múzeum.


dnes v archeologickom komplexe - Dolná brána sa konajú rôzne kultúrno - spoločenské podujatia nielen v rámci osláv Dňa mesta Košice alebo aj počas leta a iných príležitostiach.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

20. marca 2023, 19:20:56

bottom of page