top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

737 mnm

-

+421 903 227 221

jánska dolina - nepochybne patrí medzi najkrajšie a najdlhšie doliny Nízkych Tatier. Vyníma sa bohatstvom prírodných útvarov s množstvom podzemných priestorov, akými sú jaskyne a priepaste, niekoľko vodopádov. Sprístupnená je jediná jaskyňa - Malá Stanišovská jaskyňa.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

jánska dolina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
jánska dolina
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


osemnásť kilometrov dlhá Jánska dolina sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier. Okrem toho, že je považovaná za jednu z najdlhších dolín na území národného parku, patrí aj k jej najkrajším dolinám. Zároveň patrí k najstarším prírodným rezerváciám. Jánska dolina začína v známej obci Liptovský Ján. Je skvelým východiskom pre pešiu turistiku, ale aj pre výlety do blízkeho okolia.


nielen domáci, ale aj návštevníci ocenia okolie Jánskej doliny. Veď na jednej strane Nízkych Tatier sa vyníma čarokrásny región Liptov, na druhej strane národného parku sa do týči Kriváň. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorého prameň sa nachádza priamo pod Ďumbierom, a vďaka nemu sa tu vytvorilo mnoho krasových priepastí a jaskýň.


jánska dolina je bohatá na flóru i faunu. Lesy sú prevažne smrekové s výskytom dubov, líp, borovíc a smrekovcov. Rastú tu vzácne a chránené rastliny ako sú plesnivec alpínsky, ľalia zlatohlavá, zvonček alpský a horec. Samozrejmosťou sú aj liečivé rastliny. Z lesných plodov tu rastú jahody, maliny, brusnice, čučoriedky. Na svoje si určite prídu aj hubári i rybári.


živočíšnu ríšu zastupujú ako inak medvede, vlci, diviaky, jelene, srnce, líšky, ojedinele tu nájdeme aj rysa, kunu, lasicu a svišťa, ale aj dravce ako sú orol, jastrab, sokol, výr a iné.


jánska dolina poskytuje svojim návštevníkom veľa možností na výlety, prechádzky, turistiku do okolia a na Ďumbier a susedné vrchy, hrebeňové túry, ale aj športové, rekreačné a voľnočasové aktivity: lyžovanie zjazdové alebo bežecké, cykloturistiku, beh, speleo, entomologické, výtvarné a fotografické hobby a ďalšie. Jánska dolina je taktiež bohatá na množstvo hotelov, penziónoch, či ubytovania na súkromí.


zaujímavosti


zaujímavosťou Jánskej doliny je, že popri Stanišovských jaskyniach sa tu nachádza najhlbšia slovenská jaskyňa Starý Hrad či rozsiahly Revajov dom. Východiskovým bodom od Liptovského Jána sa možno Jánskou dolinou poprechádzať po modrej turistickej značke, ktorý smeruje až k Chate Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom. Ďalšie turistické trasy smerujú na Rovnú hoľu, Ohnište či vrch Slemä.


nesmieme zabudnúť ani na obec Liptovský Ján, ktorý okrem toho že je vstupnou bránou do Jánskej doliny, vyznačuje sa aj termálnymi prameňmi, známymi už od 14. storočia. Ich liečivé účinky boli objavený len náhodne. Ako v tom čase bývalo, miestne ženy si v týchto prameňoch močili konope. Blahodárne účinky prameňa si veľmi pochvaľovali, veď vďaka nemu boli čoraz mladšie, plné energie, vydržali dlhšie tancovať, a zázračne im okrem bolestí kĺbov zmizla aj reuma. Dodnes sa táto liečivá voda využíva na liečenie reumatických a kožných chorôb, pohybového aparátu, ženských chorôb a pre jej zdravotné účinky slúži aj na tráviace ťažkosti. V roku 1927 boli vybudované Svätojánske kúpele a rekreovať a liečiť sa sem húfne chodili ľudia zďaleka i blízka. Miestni ľudia delia tieto pramene na teplé - teplica a studené - medokýš.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:21:50

bottom of page