lista s ornamentom.png

LIPTOV - KÚPELE LÚČKY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.00.07
LIPTOV - KÚPELE LÚČKY
Kúpele Lúčky Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

619 mnm

-

+421 44 4375 566

icon_HOME.png

SK.12.00.07

KÚPELE LÚČKY

Kúpele Lúčky Liptov
Kúpele Lúčky Liptov

Kúpele Lúčky Liptov
Kúpele Lúčky Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

KÚPELE LÚČKY - majú viac ako 300 ročnú tradíciu. Sú známe liečivými účinkami minerálnej vody. Ležia na rozhraní Liptova a Oravy pod úbočím Veľkého Choča. Kúpele majú dlhoročnú tradíciu v komplexnej liečbe gynekologických ochorení. Sú to kúpele, ktoré sú na Slovensku lídrom v liečbe ženských chorôb. Pokiaľ trávite čas na dolnom Liptove, nevynechajte kúpeľnú obec Lúčky, národnú prírodnú pamiatku Lúčanský vodopád - kaskádovitý vodopád s vodou padajúcou z výšky 12 metrov do malých jazier a prírodnú pamiatku Lúčanské travertíny.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:03:13

OTVÁRACIE DOBY


14:00 - 20:00

15:00 - 20:00

12:00 - 21:00

Aqua-Vital Park

Vonkajšie bazény

Vnútorný bazén 

Vitálny svet

POPLATOK ZA VSTUP12,00 €

8,00 €

8,00 €

Vonkajšie bazény

2-hodinový vstup

dospelí 

deti 3-14r

seniori, ZŤP

SPRIEVODCA


Kúpele sa nachádzajú v obci Lúčky. Jej dolnú časť tvorí pôvodná dedina, hornú samotné kúpele známe od roku 1761. Pri liečbe napomáha sadrovo-zemitá uhličitá minerálna voda liečivého prameňa s teplotou 32 °C. Po celý rok je návštevníkom k dispozícií AQUA-VITAL Park, ktorého súčasťou je vonkajší rekreačný bazén, sedací bazén s liečivou termálnou vodou s teplotou do 38 °C, vitálny svet a soľná jaskyňa. Kúpele sa okrem už spomínanej liečby gynekologických ochorení venujú aj komplexnej liečbe pohybového ústrojenstva, liečbe osteoporózy a prevencii pred jej vznikom. Nezabúdajme však, že kúpele sú vhodné pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť od každodenného rušného života.

Vďačným cieľom návštevníkov kúpeľov Lúčky sú Lúčanské travertíny. Základ tvoria pramene sadrovo-zemitých kyseliek, ktoré odtekajú do riečky Teplianka. Tu sa usadili vrstvy uhličitanu vápenatého, ktoré sa časom premenili na travertín. Ten sa v minulosti aj priemyselne ťažil. Ťažba sa však musela zastaviť, lebo hrozilo narušenie toku podzemných vôd.

Najkrajším príkladom usadzovania je Lúčanský vodopád na okraji kúpeľného parku. Je vysoký 12 metrov. Na rôznych skalách a stupňoch sa postupne usadzujú viditeľné vrstvy pramenitu, ktoré vytvárajú hrádzky a stupne.

Ak ste zatúžili po prechádzke, spoznajte náučný chodník, ktorý spája dolnoliptovskú kúpeľnú obec Lúčky s termálnym jazierkom v susedných Kalamenoch. Dvojkilometrová trasa vedie od kúpeľov popri potoku. Chodník je starší, zatiaľ nie je značený, avšak nachádzajú sa na ňom tri informačné tabule o solúnskych bratoch – sv. Cyrilovi a Metodovi. Prvý panel predstavuje život starých Slovanov, druhá tabuľa hovorí o živote svätého Cyrila a tretia o Metodovi.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png