top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

789 mnm

pribylina

+421 918 680 297

.múzeum liptovskej dediny v pribyline - je známe aj ako skanzen ľudovej architektúry a stredovekých staviteľských pamiatok regiónu Liptov. Od ostatných múzeí v prírode sa odlišuje najmä formou zástavby a skladbou objektov. Spája sa tu vidiecka a stredoveká história s našimi veľhorami – Tatrami. Nenechajte si ujsť túto výnimočnú atmosféru. Na prehliadku si určite rezervujte dve –tri hodinky svojho času.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

09:00 - 15:30

09:00 - 16:00

09:00 - 17:30

09:00 - 18:30

09:00 - 17:00

09:00 - 15:30

jan - feb

mar - apr

máj - jún

júl - aug

sep

okt - dec

8,00 €

4,00 €

4,00 €

dospelí 

deti, seniori

študenti, zťp

liptovský skanzen pribylina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
liptovský skanzen pribylina
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


obec Pribylina sa nachádza približne 20 km od Liptovského Mikuláša. Múzeum Liptovskej dediny sa nachádza kúsok za obcou ak prichádzate v smere z Liptovského Mikuláša na Podbanské. Pôjdete stále po hlavnej ceste a po ľavej strane uvidíte skanzen. Pred skanzenom sa nachádza parkovisko. Môžete cestovať aj autobusom z Liptovského Hrádku, Liptovského Mikuláša a Tatier.


čo všetko v skanzene uvidíte?


domy, ktoré sa v skanzene nachádzajú, pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodným dielom Liptovská Mara. Ide o kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami. Okrem drevenej ľudovej architektúry tu nájdete aj rekonštrukcie dvoch výnimočných stredovekých kamenných objektov zo zátopového územia. Rannogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary s originálnymi nástennými maľbami a pôvodným interiérom a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.


môžete tu obdivovať aj historický koč – fiaker z roku 1907. Dokumentuje nielen spôsob prepravy osôb v minulosti, ale aj znalosti, zručnosti a remeselný fortieľ našich predkov. Luxusný dvojmiestny krytý koč využívali v minulosti najmä solventní hostia kúpeľov na Liptove ako taxík. Fiakristi na takomto type koča bežne dopravovali kúpeľných hostí do vyhľadávaných horských stredísk a kúpeľných centier.


skanzen predstavuje štýl bývania a spôsob života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na konci 19. a v prvej tretine 20. storočia. Môžete vstúpiť do domu remeselníka, roľníka či richtára. V zemianskej kúrii uvidíte, ako žilo zemianstvo na Liptove. Zastavíte sa aj v dedinskej škole.


náučným chodníkom sa dostanete k expozícii Považskej železničky, ktorá patrila k najdlhším lesným železničkám na Slovensku. Viedla z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky až pod Kráľovu hoľu. Slúžila najmä na prevoz dreva, ale aj lesných robotníkov a ich rodín. Zaujímavosťou je, že spolu s odbočkami bola hlavná trať dlhá 109 kilometrov. V depe môžete obdivovať to, čo sa z pôvodného vozového parku podarilo zachrániť po zrušení lesnej železničky v lesoch okolo Čierneho Váhu. V expozícii nájdete aj 800 metrov dlhý traťový úsek.


počas hlavnej letnej turistickej sezóny ponúka múzeum v Pribyline aj rôzne programy. Sú to vystúpenia folklórnych skupín a súborov či rekonštrukcie ľudových zvykov a obradov.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page