lista s ornamentom.png

LIPTOV - LIPTOVSKÝ SKANZEN PRIBYLINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.00.19
LIPTOV - LIPTOVSKÝ SKANZEN PRIBYLINA
Liptovský skanzen Pribylina Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

789 mnm

-

+421 918 680 297

icon_HOME.png

SK.12.00.19

LIPTOVSKÝ SKANZEN PRIBYLINA

Liptovský skanzen Pribylina Liptov
Liptovský skanzen Pribylina Liptov

Liptovský skanzen Pribylina Liptov
Liptovský skanzen Pribylina Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

MÚZEUM LIPTOVSKEJ DEDINY V PRIBYLINE - je známe aj ako skanzen ľudovej architektúry a stredovekých staviteľských pamiatok regiónu Liptov. Od ostatných múzeí v prírode sa odlišuje najmä formou zástavby a skladbou objektov. Spája sa tu vidiecka a stredoveká história s našimi veľhorami – Tatrami. Nenechajte si ujsť túto výnimočnú atmosféru. Na prehliadku si určite rezervujte dve –tri hodinky svojho času.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:07:03

OTVÁRACIE DOBY

09:00 - 15:30

09:00 - 16:00

09:00 - 17:30

09:00 - 18:30

09:00 - 17:00

09:00 - 15:30

Január - Február

Marec - Apríl 

Máj - Jún

Júl - August

September

Október - December

POPLATOK ZA VSTUP

6,00 €

3,00 €

3,00 €

dospelí 

deti, seniori

študenti, ZŤP

SPRIEVODCA


Prístup


Obec Pribylina sa nachádza približne 20 km od Liptovského Mikuláša. Múzeum Liptovskej dediny sa nachádza kúsok za obcou ak prichádzate v smere z Liptovského Mikuláša na Podbanské. Pôjdete stále po hlavnej ceste a po ľavej strane uvidíte skanzen. Pred skanzenom sa nachádza parkovisko. Môžete cestovať aj autobusom z Liptovského Hrádku, Liptovského Mikuláša a Tatier.


Čo všetko v skanzene uvidíte?


Domy, ktoré sa v skanzene nachádzajú, pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodným dielom Liptovská Mara. Ide o kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami. Okrem drevenej ľudovej architektúry tu nájdete aj rekonštrukcie dvoch výnimočných stredovekých kamenných objektov zo zátopového územia. Rannogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary s originálnymi nástennými maľbami a pôvodným interiérom a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.

Môžete tu obdivovať aj historický koč – fiaker z roku 1907. Dokumentuje nielen spôsob prepravy osôb v minulosti, ale aj znalosti, zručnosti a remeselný fortieľ našich predkov. Luxusný dvojmiestny krytý koč využívali v minulosti najmä solventní hostia kúpeľov na Liptove ako taxík. Fiakristi na takomto type koča bežne dopravovali kúpeľných hostí do vyhľadávaných horských stredísk a kúpeľných centier.

Skanzen predstavuje štýl bývania a spôsob života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na konci 19. a v prvej tretine 20. storočia. Môžete vstúpiť do domu remeselníka, roľníka či richtára. V zemianskej kúrii uvidíte, ako žilo zemianstvo na Liptove. Zastavíte sa aj v dedinskej škole.

Náučným chodníkom sa dostanete k expozícii Považskej železničky, ktorá patrila k najdlhším lesným železničkám na Slovensku. Viedla z Liptovského Hrádku do Liptovskej Tepličky až pod Kráľovu hoľu. Slúžila najmä na prevoz dreva, ale aj lesných robotníkov a ich rodín. Zaujímavosťou je, že spolu s odbočkami bola hlavná trať dlhá 109 kilometrov. V depe môžete obdivovať to, čo sa z pôvodného vozového parku podarilo zachrániť po zrušení lesnej železničky v lesoch okolo Čierneho Váhu. V expozícii nájdete aj 800 metrov dlhý traťový úsek.

Počas hlavnej letnej turistickej sezóny ponúka múzeum v Pribyline aj rôzne programy. Sú to vystúpenia folklórnych skupín a súborov či rekonštrukcie ľudových zvykov a obradov.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png