top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

937 mnm

-

+421 908 640 061

.medvedia štôlňa - jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove v Žiarskej doline. Uvidíte ako sa dávno pradávno hľadalo zlato pri svetle olejového kahanca a stretnete sa s permoníkmi, strážcami nerastov a pokladov, ktorí varovali baníkov pred nebezpečenstvom ale ich aj trestali, keď nedodržiavali pravidlá bane.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

10:00 - 16:00

pondelok - nedeľa

6,00 €

4,00 €

4,00 €

dospelí

študenti

seniori

medvedia štôlňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
medvedia štôlňa
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku štôlni dostať a čo všetko vás tam čaká ?


medvedia štôlňa sa nachádza na Liptove na začiatku Žiarskej doliny, približne 15 km od Liptovského Mikuláša a 3 km od obce Žiar. Cestou z Liptovského Mikuláša na Liptovský Hrádok odbočíte doľava na Smrečany a idete na Žiar. Autom sa dostanete k platenému parkovisku približne 200 m od štôlne.


čo všetko môžete vidieť v okolí?


medvedia štôlňa leží vo svahu Baranca a patrí svojou dĺžkou k unikátom starých banských tatranských diel. Je najdlhšia, meria 550 m a vedie po kremennej žile. Medvedia štôlňa bola oficiálne sprístupnená verejnosti v apríli 2012. Prehliadková trasa v jaskyni meria 400 m, teplota v štôlni je stabilne okolo 6°C, preto je do štôlne vhodné teplejšie oblečenie a pevná obuv.


o pôvode Medvedej štôlne neexistuje žiadna písomná zmienka, dokonca nebola zapísaná ani v zozname starých baní a štôlní. Jej názov bol vraj dovedený od tabule ktorá upozorňovala návštevníkov, že vstupujú do územia, kde v hojnom počte žijú medvede. Bolo to len pár metrov pred vstupom do bane a názov medvedia jej teda prischol úplnou náhodou.


pár tipov pre turistov v okolí


Zoberte deti a vnúčatá do krajiny bájnej podzemnej ríše „Agharta“ a objavte s nimi krajiny ako Pravé banské Permoníkovo, Netopierkovo, Mincovníčkovo a aj sv. Barborku, v ktorej sa práve nachádzate. Výlet zaujímavý a určený pre celú rodinu. Vyhľadajte aj ostatné krajiny, skúsite to ?


podzemie pod vežami v centre v Liptovskom Jáne predstavuje krajinu Mincovníčkovo. Pozrite sa na Príbeh mince nie ako platidla, ale ako výrobku. Pozrite sa na celý proces výroby mince.


stanišovská jaskyňa, jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Navštívte s deťmi a vnúčatami krajinu bájnej podzemnej ríše „Agharta“ Netopierkovo.


v Jánskej doline navštívte nový Park miniatúr, pozrite si hrady, zámky, kostoly, zvonice v mierke 1 ku 25.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:21:42

bottom of page