top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1630 mnm

-

+421 903 227 221

salatín - s výškou 1630 m je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier, stojí osamotený a oddelený dolinou od hlavného hrebeňa nad dedinkou Liptovská Lužná. Je menej známy ako jeho menovec, ale pohľad z vrcholu ponúka neobvyklé scenérie hlavných pohorí Slovenska a hrebeňa Nízkych Tatier, ktorých je nízkotatranský Salatín súčasťou. Budete môcť vidieť menej známe výhľady na Slovensko.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

salatín

icon_hist_ZRÚCANINA.png
salatín
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá na nízkotatranský salatín dostať ?


prístup naň je možný z Ludrovej, Liptovskej Lužnej, ale aj z osady „Železnô“. Z Liptovskej Lužnej vedie na Salatín červená turistická značka. Zeleno značkovaný chodník ide po hrebeni Bohúňova a Malého Salatína z Ludrovej a tiež chodník zo Železného v Ľupčianskej doline. V krásnej lesnej kotline v južnej časti Ľupčianskej doliny v nadmorskej výške 970 metrov leží dnes Detská ozdravovňa „Železnô“.


vrchol Salatína tvorí skoro 100 m dlhú úzku plošinu, na ktorej si nájdete vhodné výhľadové miesto na Chočské vrchy a Západné Tatry. Je z neho pekný kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Veľkú a Malú Fatru.


pár tipov pre turistov v okolí


jánska dolina - jej prechod až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier je považovaný za jednu z najkrajších akcií, ktorá sa ponúka v tunajšej oblasti. V Jánskej doline navštívte nový Park miniatúr, pozrite si hrady, zámky, kostoly, zvonice v mierke 1 ku 25.


stanišovská jaskyňa, jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Navštívte s deťmi a vnúčatami krajinu bájnej podzemnej ríše „Agharta“ Netopierkovo.


aquapark tatralandia - najväčší aqvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara.


donovaly - klasické stredisko hlavne zimnej dovolenky na Slovensku. Známe všetkým milovníkom najmä lyžovania.


demänovská ľadová jaskyňa - zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z viacerých Demänovských jaskýň. Ide o jednu z najstarších známych jaskýň v Európe. Leží 52 km južne od Salatína, cestou okolo priehrady Liptovská Mara..


demänovská jaskyňa slobody - krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, ďalšia z Demänovských jaskýň ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku pre jej najbohatšiu kvapľovú výzdobu zo všetkých známych Demänovských jaskýň.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:21:42

bottom of page