lista s ornamentom.png

NÍZKE TATRY - SALATÍN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.00.52
NÍZKE TATRY - SALATÍN
Salatín

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1610 mnm

-

+421 903 227 221

Salatín
Salatín

Salatín
Salatín

1/1
icon_prir_HORY.png

SALATÍN (NÍZKE TATRY) - s výškou 1630 m je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier, stojí osamotený a oddelený dolinou od hlavného hrebeňa nad dedinkou Liptovská Lužná. Je menej známy ako jeho menovec, ale pohľad z vrcholu ponúka neobvyklé scenérie hlavných pohorí Slovenska a hrebeňa Nízkych Tatier, ktorých je nízkotatranský Salatín súčasťou. Budete môcť vidieť menej známe výhľady na Slovensko.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 12:28:44

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA


Ako sa dá na nízkotatranský Salatín dostať ?


Prístup naň je možný z Ludrovej, Liptovskej Lužnej, ale aj z osady „Železnô“. Z Liptovskej Lužnej vedie na Salatín červená turistická značka. Zeleno značkovaný chodník ide po hrebeni Bohúňova a Malého Salatína z Ludrovej a tiež chodník zo Železného v Ľupčianskej doline. V krásnej lesnej kotline v južnej časti Ľupčianskej doliny v nadmorskej výške 970 metrov leží dnes Detská ozdravovňa „Železnô“.

Vrchol Salatína tvorí skoro 100 m dlhú úzku plošinu, na ktorej si nájdete vhodné výhľadové miesto na Chočské vrchy a Západné Tatry. Je z neho pekný kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Veľkú a Malú Fatru.


Pár tipov pre turistov v okolí


Jánska dolina - jej prechod až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier je považovaný za jednu z najkrajších akcií, ktorá sa ponúka v tunajšej oblasti. V Jánskej doline navštívte nový Park miniatúr, pozrite si hrady, zámky, kostoly, zvonice v mierke 1 ku 25.


Stanišovská jaskyňa, jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Navštívte s deťmi a vnúčatami krajinu bájnej podzemnej ríše „Agharta“ Netopierkovo.


Aquapark Tatralandia - najväčší aqvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara.


Donovaly - klasické stredisko hlavne zimnej dovolenky na Slovensku. Známe všetkým milovníkom najmä lyžovania.


Demänovská ľadová jaskyňa - zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z viacerých Demänovských jaskýň. Ide o jednu z najstarších známych jaskýň v Európe. Leží 52 km južne od Salatína, cestou okolo priehrady Liptovská Mara..


Demänovská jaskyňa slobody - krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, ďalšia z Demänovských jaskýň ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku pre jej najbohatšiu kvapľovú výzdobu zo všetkých známych Demänovských jaskýň.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png