lista s ornamentom.png

nízke tatry - salatín

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_STARS 5.0.png
.salatín
.salatín

press to zoom
.salatín
.salatín

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1610 mnm

-

+421 903 227 221

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.12.00.52
nízke tatry - salatín
.salatín

salatín - s výškou 1630 m je najvyšší končiar v severozápadnej časti Nízkych Tatier, stojí osamotený a oddelený dolinou od hlavného hrebeňa nad dedinkou Liptovská Lužná. Je menej známy ako jeho menovec, ale pohľad z vrcholu ponúka neobvyklé scenérie hlavných pohorí Slovenska a hrebeňa Nízkych Tatier, ktorých je nízkotatranský Salatín súčasťou. Budete môcť vidieť menej známe výhľady na Slovensko.

.otváracie doby

voľne prístupné 

celoročne

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá na nízkotatranský salatín dostať ?


prístup naň je možný z Ludrovej, Liptovskej Lužnej, ale aj z osady „Železnô“. Z Liptovskej Lužnej vedie na Salatín červená turistická značka. Zeleno značkovaný chodník ide po hrebeni Bohúňova a Malého Salatína z Ludrovej a tiež chodník zo Železného v Ľupčianskej doline. V krásnej lesnej kotline v južnej časti Ľupčianskej doliny v nadmorskej výške 970 metrov leží dnes Detská ozdravovňa „Železnô“.


vrchol Salatína tvorí skoro 100 m dlhú úzku plošinu, na ktorej si nájdete vhodné výhľadové miesto na Chočské vrchy a Západné Tatry. Je z neho pekný kruhový výhľad na Liptovskú kotlinu, na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Veľkú a Malú Fatru.


pár tipov pre turistov v okolí


jánska dolina - jej prechod až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier je považovaný za jednu z najkrajších akcií, ktorá sa ponúka v tunajšej oblasti. V Jánskej doline navštívte nový Park miniatúr, pozrite si hrady, zámky, kostoly, zvonice v mierke 1 ku 25.


stanišovská jaskyňa, jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Navštívte s deťmi a vnúčatami krajinu bájnej podzemnej ríše „Agharta“ Netopierkovo.


aquapark tatralandia - najväčší aqvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara.


donovaly - klasické stredisko hlavne zimnej dovolenky na Slovensku. Známe všetkým milovníkom najmä lyžovania.


demänovská ľadová jaskyňa - zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z viacerých Demänovských jaskýň. Ide o jednu z najstarších známych jaskýň v Európe. Leží 52 km južne od Salatína, cestou okolo priehrady Liptovská Mara..


demänovská jaskyňa slobody - krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, ďalšia z Demänovských jaskýň ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku pre jej najbohatšiu kvapľovú výzdobu zo všetkých známych Demänovských jaskýň.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

17. novembra 2021, 17:54:27

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór