lista s ornamentom.png

LIPTOV - SYNAGÓGA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.01.02
LIPTOV - SYNAGÓGA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
Synagóga Liptovský Mikuláš Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

576 mnm

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

+421 915 317 490

icon_HOME.png

SK.12.01.02

SYNAGÓGA LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Synagóga Liptovský Mikuláš Liptov
Synagóga Liptovský Mikuláš Liptov

Synagóga Liptovský Mikuláš Liptov
Synagóga Liptovský Mikuláš Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

SYNAGÓGA V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI - v minulosti patrila jednej z najsilnejších židovských komunít na Slovensku. Dnes ju spravuje Múzeum Janka Kráľa. Tento architektonický a akustický objekt na Hollého ulici si môžete pozrieť v letných mesiacoch aj s audiosprievodcom. Ak patríte k obdivovateľom historickej architektúry či k milovníkom umenia, neobíďte ju.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:03:56

OTVÁRACIE DOBY


10:00 - 18:00

na objednávku

Júj - Júl 

Pondelok - Nedeľa

Ostatné mesiace

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €


dospelí 

deti 

SPRIEVODCA


Liptovskomikulášska synagóga patrí medzi najväčšie synagógy na Slovensku. Jej vlastníkom je Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike. Postavili ju v rokoch 1842 až 1846 ako jednopodlažnú klasicistickú stavbu s rovným trámovým stropom a strohým interiérom. Súčasnú podobu získala po rekonštrukcii v roku 1906. Unikátny systém oceľovej siete nesúcej päťcentimetrovú omietkovú škrupinu, umožnil trojloďový priestor zaklenúť a do konceptu zabudovať aj galérie pre ženy. Vďaka tomuto novátorskému, v tom čase v našom prostredí menej používanému technickému riešeniu klenby, patrí mikulášska synagóga aj medzi významné pamiatky technického charakteru. Interiéru dominuje bohatá modro-zlatá štuková výzdoba. Florálne motívy len jemne podčiarkujú ornamentiku založenú na geometrických zákonitostiach a inšpirácií orientom. Secesný charakter interiéru dotvárali kovové lustre a vitrážové okná s kvetinovými motívmi, ktoré boli finančne najnákladnejšou súčasťou synagógy.

Z pôvodného zariadenia synagógy sa nezachovalo takmer nič. Zostali len drevené lavice na ženských galériách a vitrážové okná s kvetinovými motívmi. Dve z nich sú vystavené v neďalekom Múzeu Janka Kráľa. Podarilo sa zachrániť a zreštaurovať aj tri kusy textílií.

Na priečelí budovy sa nachádza pamätná tabuľa, ktorá pripomína mikulášske obete holokaustu. Osadili ju pri príležitosti 50. výročia najväčšieho mikulášskeho transportu v júni 1992

Počas letnej turistickej sezóny vás synagógou prevedú sprievodcovia. Tí vám priblížia nielen históriu a jedinečnosť stavby, ale dozviete sa aj o početnej židovskej komunite.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png