lista s ornamentom.png

LIPTOV - VEĽKÝ CHOČ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.12.00.03
LIPTOV - VEĽKÝ CHOČ
Veľký Choč Liptov

REGIÓN: ► LIPTOV a NÍZKE TATRY sever

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1 611 mnm

-

+421 44 432 1096

icon_HOME.png

SK.12.00.03

VEĽKÝ CHOČ

Veľký Choč Liptov
Veľký Choč Liptov

Veľký Choč Liptov
Veľký Choč Liptov

1/1
icon_prir_HORY.png

VEĽKÝ CHOČ - vrchol v nadmorskej výške 1611 metrov ponúka nádherný výhľad na obrovský kus Slovenska, na Fatru, Tatry, Kráľovu hoľu, Kriváň, Oravskú priehradu, či Liptovskú Maru. Pri ideálnej viditeľnosti môžete dovidieť až do Krakova. Pozorovať z osamelého vrcholu Veľkého Choča východ či západ slnka je očarujúcim zážitkom.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

27. mája 2021, 23:03:22

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA 


Trasa


Veľký Choč leží na rozhraní dvoch regiónov – liptovského a oravského. Pre obidva je dominantným pohorím a z oboch sa dá na vrch aj vystúpiť. Trvá to zhruba dve a pol až tri hodiny. Výstup na Choč patrí k stredne náročným túram s veľkým prevýšením. Na Choč sa dostanete aj z Hviezdoslavovho rodiska Vyšného Kubína alebo rodnej dedinky Martina Kukučína Jasenovej. Na liptovskej strane sa tam možno dostať z dedín Likavka, Lisková či Lúčky.

Najvyužívanejšia výstupová trasa začína vo Valaskej Dubovej, ktorá je pre bežného turistu najschodnejšia. Oficiálne parkovisko tu nenájdete, ale zaparkovať môžte v podstate niekde v obci, tak aby ste nikomu neprekážali a neobmedzovali dopravu. Z obce sa vydáte po modrej turistickej značke až na Strednú poľanu, pokračujete po zelenej značke až na vrchol Veľkého Choča. Exkluzívnou odmenou za nie príliš náročný výstup je nádherný výhľad na Roháče, Nízke Tatry, Veľkú i Malú Fatru. Smerom na sever dokonca až na Babiu Horu a Poľsko. Vrátiť sa môžete po rovnakej trase alebo môžete ísť po červenej na Drapáč (toto je odporúčaná trasa na výstupy v zimnom období), potom pokračovať po zelenej na Strednú poľanu a modrou do Valaskej Dubovej.

Náročnejší výstup je z obce Lúčky. Tu môžete zaparkovať auto na konci obce smerom na Vyšný Kubín, pri ceste budete vidieť smerovník na Veľký Choč. Vydáte sa po červenej turistickej značke. Tento výstup je náročnejší pretože musíte prekonať prevýšenie tisíc metrov, ale nič čo by správny turista nezvládol. Ak máte auto zaparkované v Lúčkach tak sa musíte vrátiť tou istou trasou. Ak nie ste obmedzený autom môžete zvoliť zostup do Valaskej Dubovej.

Veľmi obľúbeným je prenocovanie na vrchole. Tak ak sa nebojíte a máte dobré spacáky vrelo odporúčame. Zažijete noc plnú hviezd a prebudíte sa na nádherný východ slnka.


Zaujímavosti


Tak ako sme už spomínali, najjednoduchší výstup je z Valaskej Dubovej, kde sa nachádza aj Jánošíkova krčma. Stojí na mieste niekdajšieho dreveného hostinca, v ktorom vraj v roku 1713 chytili Juraja Jánošíka, keď ho za 200 dukátov zradila stará krčmárka so svojou dcérou Žofiou.

ej Hovorí sa, že názov Choč súvisí s jeho tvarom. Slovo „choč“ je odvodené od výrazov koč, kuča, guča a tie znamenali hrb, kopu, vyvýšeninu. S Jánošíkom sa spája aj samotný výstup na Choč. Keď pôjdete po modrznačke z Valaskej Dubovej, natrafíte na veľkú skalu, ktorá sa nazýva Jánošíkov stôl.

Pohorie Chočských vrchov netvorí súvislý hrebeň, po ktorom by sa dali podnikať klasické hrebeňovky. Tým sa odlišuje od iných pohorí. Masív pretínajú hlboké kaňonovité doliny.

Kopec bol s oravskou krajinou zobrazený na rubovej strane desaťkorunovej bankovky, ktorá bola v obehu v rokoch 1986 až 1993. Prostredie aj filmárom. Nakrúcali sa tu scény do filmu Želary či rozprávka Plavčík a Vratko.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png