top of page

región: liptov a nízke tatry sever
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 611 mnm

-

+421 44 432 1096

.veľký choč - vrchol v nadmorskej výške 1611 metrov ponúka nádherný výhľad na obrovský kus Slovenska, na Fatru, Tatry, Kráľovu hoľu, Kriváň, Oravskú priehradu, či Liptovskú Maru. Pri ideálnej viditeľnosti môžete dovidieť až do Krakova. Pozorovať z osamelého vrcholu Veľkého Choča východ či západ slnka je očarujúcim zážitkom.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné 

celoročne

voľne prístupné 

veľký choč

icon_hist_ZRÚCANINA.png
veľký choč
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


trasa


veľký choč leží na rozhraní dvoch regiónov – liptovského a oravského. Pre obidva je dominantným pohorím a z oboch sa dá na vrch aj vystúpiť. Trvá to zhruba dve a pol až tri hodiny. Výstup na Choč patrí k stredne náročným túram s veľkým prevýšením. Na Choč sa dostanete aj z Hviezdoslavovho rodiska Vyšného Kubína alebo rodnej dedinky Martina Kukučína Jasenovej. Na liptovskej strane sa tam možno dostať z dedín Likavka, Lisková či Lúčky.


najvyužívanejšia výstupová trasa začína vo Valaskej Dubovej, ktorá je pre bežného turistu najschodnejšia. Oficiálne parkovisko tu nenájdete, ale zaparkovať môžte v podstate niekde v obci, tak aby ste nikomu neprekážali a neobmedzovali dopravu. Z obce sa vydáte po modrej turistickej značke až na Strednú poľanu, pokračujete po zelenej značke až na vrchol Veľkého Choča. Exkluzívnou odmenou za nie príliš náročný výstup je nádherný výhľad na Roháče, Nízke Tatry, Veľkú i Malú Fatru. Smerom na sever dokonca až na Babiu Horu a Poľsko. Vrátiť sa môžete po rovnakej trase alebo môžete ísť po červenej na Drapáč (toto je odporúčaná trasa na výstupy v zimnom období), potom pokračovať po zelenej na Strednú poľanu a modrou do Valaskej Dubovej.


náročnejší výstup je z obce Lúčky. Tu môžete zaparkovať auto na konci obce smerom na Vyšný Kubín, pri ceste budete vidieť smerovník na Veľký Choč. Vydáte sa po červenej turistickej značke. Tento výstup je náročnejší pretože musíte prekonať prevýšenie tisíc metrov, ale nič čo by správny turista nezvládol. Ak máte auto zaparkované v Lúčkach tak sa musíte vrátiť tou istou trasou. Ak nie ste obmedzený autom môžete zvoliť zostup do Valaskej Dubovej.

Veľmi obľúbeným je prenocovanie na vrchole. Tak ak sa nebojíte a máte dobré spacáky vrelo odporúčame. Zažijete noc plnú hviezd a prebudíte sa na nádherný východ slnka.


zaujímavosti


tak ako sme už spomínali, najjednoduchší výstup je z Valaskej Dubovej, kde sa nachádza aj Jánošíkova krčma. Stojí na mieste niekdajšieho dreveného hostinca, v ktorom vraj v roku 1713 chytili Juraja Jánošíka, keď ho za 200 dukátov zradila stará krčmárka so svojou dcérou Žofiou.


ej Hovorí sa, že názov Choč súvisí s jeho tvarom. Slovo „choč“ je odvodené od výrazov koč, kuča, guča a tie znamenali hrb, kopu, vyvýšeninu. S Jánošíkom sa spája aj samotný výstup na Choč. Keď pôjdete po modrznačke z Valaskej Dubovej, natrafíte na veľkú skalu, ktorá sa nazýva Jánošíkov stôl.


pohorie Chočských vrchov netvorí súvislý hrebeň, po ktorom by sa dali podnikať klasické hrebeňovky. Tým sa odlišuje od iných pohorí. Masív pretínajú hlboké kaňonovité doliny.


kopec bol s oravskou krajinou zobrazený na rubovej strane desaťkorunovej bankovky, ktorá bola v obehu v rokoch 1986 až 1993. Prostredie aj filmárom. Nakrúcali sa tu scény do filmu Želary či rozprávka Plavčík a Vratko.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

14. apríla 2023, 18:22:28

bottom of page