top of page
chleb

chleb

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 646 mnm

-

+421 903 793 100

.chleb – tretí najvyšší vrch Vrátnej doliny sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre. Z vrcholu vidíte na všetky svetové strany. Terchovú budete mať ako na dlani a pri dobrej viditeľnosti môžete pozorovať Oravské Beskydy, končiare Malej i Veľkej Fatry, ale aj Tatry. Tento vrchol môžete navštíviť počas celého roka. V zime ho vyhľadávajú predovšetkým lyžiari a v ostatných mesiacoch zase turisti. Na jeho vrchole a severných svahoch sa rozprestiera Národná prírodná rezervácia Chleb.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


na Chleb sa dostanete z chaty Vrátna. Odtiaľ vás do Snilovského sedla vyvezie kabínková lanovka. Skráti vám čas a ušetrí sily. Odtiaľ sa vydáte na 1646 metrov vysoký Chleb. Čaká vás príjemná prechádzka po kamennom chodníku, ktorá vám potrvá približne 40 minút a zvládnu ju aj menej zdatní turisti či rodiny s malými deťmi. Z vrcholu sa môžete vrátiť späť k lanovke, alebo cez Hromové a Steny pokračovať na Poludňový Grúň. Z neho môžete zostúpiť ku chate na Grúni a späť k spodnej stanici lanovky.


pokiaľ v Sedle za Hromovým zatúžite po občerstvení, ponúkne vám ho Chata pod Chlebom, ktorá je otvorená celoročne. Zo sedla pôjdete po žltej značke, ktorá sa napojí na modrú a dovedie vás priamo na chatu. Túto trasu však neodporúčame v zime, pretože juhovýchodné svahy Chlebu a Hromového patria medzi najlavinóznejšie v Malej Fatre.


k zaujímavým a stredne náročným trasám na Chleb patrí aj cesta zo Šútova. Súčasťou je najvyšší malofatranský vodopád – Šútovský vodopád, vysoký 38 metrov.


cesta k lanovke


k lanovke je jednoduchý prístup či už autom alebo autobusom. Cesta vedie až priamo pod lanovku vo Vrátnej. Ak idete autom smerom zo Žiliny, v centre Terchovej približne po 100 metroch za kostolom odbočíte do prava smer Vrátna dolina. Za odbočkou pokračujete stále rovno až kým neprídete na koniec cesty. Tu sa nachádza veľké parkovisko.


ak ste sa rozhodli pre cestu autobusom, zo Žiliny premávajú autobusy priamo pod lanovku z nástupišťa č. 10.


národná prírodná rezervácia


národná prírodná rezervácia Chleb sa rozprestiera aj na severnom svahu vrchu Chleb. Patrí do územia Národného parku Malá Fatra. Oblasť bola za rezerváciu národného rozsahu vyhlásená v roku 1967. Jej rozloha je takmer 413 hektárov. Vyskytujú sa tu chránené rastliny i živočíchy. Zachovali sa tu kosodreviny a alpínske lúky. Severné svahy Chleba sú zvláštne vytvarované na tzv. „chlebské kotle“, pozostatok po dávnych zosuvoch. Vo výške približne 1 300 m n. m. pramení rieka Varínka, ktorá preteká obcou Terchová a vo Varíne sa vlieva do Váhu. Je najdlhšou riekou v Národnom parku Malá Fatra. Dosahuje dĺžku 24,7 kilometra.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:11:58

bottom of page