lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - CHLEB

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Chleb Malá Fatra
Chleb Malá Fatra

Chleb Malá Fatra
Chleb Malá Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

CHLEB – tretí najvyšší vrch Vrátnej doliny sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre. Z vrcholu vidíte na všetky svetové strany. Terchovú budete mať ako na dlani a pri dobrej viditeľnosti môžete pozorovať Oravské Beskydy, končiare Malej i Veľkej Fatry, ale aj Tatry. Tento vrchol môžete navštíviť počas celého roka. V zime ho vyhľadávajú predovšetkým lyžiari a v ostatných mesiacoch zase turisti. Na jeho vrchole a severných svahoch sa rozprestiera Národná prírodná rezervácia Chleb.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1 646 mnm

-

+421 903 793 100

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.00.18
MALÁ FATRA - CHLEB
Chleb Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

28. mája 2021, 8:33:58

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné 

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA


Na Chleb sa dostanete z chaty Vrátna. Odtiaľ vás do Snilovského sedla vyvezie kabínková lanovka. Skráti vám čas a ušetrí sily. Odtiaľ sa vydáte na 1646 metrov vysoký Chleb. Čaká vás príjemná prechádzka po kamennom chodníku, ktorá vám potrvá približne 40 minút a zvládnu ju aj menej zdatní turisti či rodiny s malými deťmi. Z vrcholu sa môžete vrátiť späť k lanovke, alebo cez Hromové a Steny pokračovať na Poludňový Grúň. Z neho môžete zostúpiť ku chate na Grúni a späť k spodnej stanici lanovky.

Pokiaľ v Sedle za Hromovým zatúžite po občerstvení, ponúkne vám ho Chata pod Chlebom, ktorá je otvorená celoročne. Zo sedla pôjdete po žltej značke, ktorá sa napojí na modrú a dovedie vás priamo na chatu. Túto trasu však neodporúčame v zime, pretože juhovýchodné svahy Chlebu a Hromového patria medzi najlavinóznejšie v Malej Fatre.

K zaujímavým a stredne náročným trasám na Chleb patrí aj cesta zo Šútova. Súčasťou je najvyšší malofatranský vodopád – Šútovský vodopád, vysoký 38 metrov.


Cesta k lanovke


K lanovke je jednoduchý prístup či už autom alebo autobusom. Cesta vedie až priamo pod lanovku vo Vrátnej. Ak idete autom smerom zo Žiliny, v centre Terchovej približne po 100 metroch za kostolom odbočíte do prava smer Vrátna dolina. Za odbočkou pokračujete stále rovno až kým neprídete na koniec cesty. Tu sa nachádza veľké parkovisko.

Ak ste sa rozhodli pre cestu autobusom, zo Žiliny premávajú autobusy priamo pod lanovku z nástupišťa č. 10.


Národná prírodná rezervácia


Národná prírodná rezervácia Chleb sa rozprestiera aj na severnom svahu vrchu Chleb. Patrí do územia Národného parku Malá Fatra. Oblasť bola za rezerváciu národného rozsahu vyhlásená v roku 1967. Jej rozloha je takmer 413 hektárov. Vyskytujú sa tu chránené rastliny i živočíchy. Zachovali sa tu kosodreviny a alpínske lúky. Severné svahy Chleba sú zvláštne vytvarované na tzv. „chlebské kotle“, pozostatok po dávnych zosuvoch. Vo výške približne 1 300 m n. m. pramení rieka Varínka, ktorá preteká obcou Terchová a vo Varíne sa vlieva do Váhu. Je najdlhšou riekou v Národnom parku Malá Fatra. Dosahuje dĺžku 24,7 kilometra.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png