lista s ornamentom.png

malá fatra - kľak

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kľak
.kľak

press to zoom
.kľak
.kľak

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 352 mnm

-

+421 917 102 079

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
SK.01.01.02
malá fatra - kľak
.kľak
.kľak
icon_STARS 5.0.png

.kľak – nachádza sa v pohorí Lúčanskej Malej Fatry. So svojou nadmorskou výškou 1 352 metrov sa hrdo vypína nad krajinou vrch Kľak, pod ktorý počas druhej svetovej vojny zoskočili parašutisti. Naárodná prírodná rezervácia Kľak ponúka jedinečný priestor na túru a výhľady na vrcholy Veľkej Fatry a pohľad do Rajeckej doliny.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


výstup na kľak


na vrchol Kľaku sa možno dostať z viacerých strán, či už z Fačkovského sedla za dve hodiny z obce Fačkov po modrej značke alebo z Turca, ak sa vyberiete na západ priamo z obce Vrícko po zelenej značke. Najčastejším východiskovým miestom pre výstup na Kľak je Fačkovské sedlo ( po červenej a žltej značke), ktoré vytvára prirodzenú hranicu medzi Malou Fatrou a Strážovskými vrchmi. Táto túra je vhodná aj pre deti, čo už majú niečo nachodené po kopcoch. Túru zvládnu všetky vekové kategóri ako aj štvornohý kamaráti. Treba sa pripraviť na permanentné stúpanie s občasnými rovinkami na oddýchnutie.


priamo vo Fačkovom sedle je veľké parkovisko kde môžete zaparkovať auto. A pokračovať po žltej turistickej značke. Tento výstup je možné absolvovať aj ako zimnú turistiku len si treba pribaliť minimálne mačky a paličky.


pod vrcholom nájdete základy bývalej chaty, ktorú pripomína už len fotka pripevnená na skalu a kúsok ďalej sa nachádza Kľacký vodopád. Na vrchole sa nachádza veľký kovový dvojkríž a vaša vrcholová fotografia bude práve pri ňom. Vrchol a jeho okolie tvorí väčšia trávnatá plošina bez stromov, kde si oddýchnete a načerpáte sily na cestu späť. Kde lepšie chutí pribalená svačina ako pri 360° výhľadoch.


národná prírodná rezervácia kľak


kľak predstavuje nádhernú ukážku vápencovej vegetácie, bučín a skalného vrcholu. Zaberá svahy okolo bralnatého vrcholu v nadmorskej výške okolo 1050-1350 m n. m. V severnej časti rezervácie sa nachádza bukový prales. V zmiešaných lesoch nájdete buk, jedľu, smrek, javor i jarabinu. Z rastlín sa tu vyskytuje horec, ľalia i veterník. Pokiaľ ide o vtáctvo spozorujete tu sokola i orla. Územie bolo za chránené vyhlásené v roku 1966. Národná prírodná rezervácia je súčasťou územia európskeho významu Kľak, ktoré je zaradené do sústavy NATURA 2000. Nachádza sa v katastri obce Fačkov.


počas 2. svetovej vojny zohrala aj táto lokalita svoju veľmi podstatnú úlohu, pretože v okolitých dolinách hľadali úkryt partizáni bojujúci v Slovenskom národnom povstaní. 22. decembra 1944 zoskočili pod Kľak parašutisti sovietskej armády, čo dokladuje aj tabuľka osadená pod jeho vrcholom.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

10. februára 2022, 11:48:05

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór