top of page
hrad strečno

hrad strečno

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

433 mnm

strečno

+421 41 569 7400

.hrad strečno – tento stredoveký hrad je známy najmä vďaka Žofii Bosniakovej a Františkovi Vešelénimu, ktorí boli jeho najznámejšími majiteľmi. V krypte hradu je umiestnená hlinená kópia Žofiinej múmie. V podhradí zaujme stredoveká dedina Paseka. Ak pôjdete okolo, určite si nenechajte ujsť prehliadku tejto národnej kultúrnej pamiatky. Dozviete sa, že hrad kedysi strážil obchodnú cestu a bola tam aj mýtna stanica.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

marec

apríl - september

október

november

sobota - nedeľa

december


zatvorené

09:00 - 17:00

09:00 - 15:00


09:00 - 15:00

zatvorené


7,00 €

3,50 €

3,50 €

17,50 €

dospelí

študenti, seniori

deti 7-15r, zťp

rodinné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako na hrad?


hrad Strečno sa nachádza 11 km od mesta Žiliny. Hrad sa rozprestiera nad rovnomennou obcou Strečno. Najlepší prístup na hrad je priamo z tejto obce. Prejdete cez obec smerom k hradu. Auto môžete nechať odparkované pri ceste popri Váhu pod hradom. Odtiaľ prejdete už len pár metrov, zdoláte nie málo schodov a ste na hrade.


pokiaľ radi šliapete do pedálov a pozorujete prírodu zo sedla bicykla, na hrad Strečno sa dostanete zo Žiliny po hradnej cyklotrase okolo Váhu. Je dostatočne široká, dobre značená, čo zabezpečuje spoľahlivú orientáciu a jej povrch je zväčša asfaltový. A najdôležitejšie je, že je bezpečnou trasou aj pre detských cyklistov.


o hrade


prvá písomná zmienka priamo o hrade pochádza z roku 1384. Jeho poloha umožňovala prísnu kontrolu každého, kto chcel prejsť dolinou rieky Váh. Hrad využívali preto na vyberanie mýta. Do konca 14. storočia bol kráľovským majetkom. Počas svojej existencie menil viackrát majiteľov. Zmenou majiteľa sa menila i jeho rozloha.


na začiatku tvorila hrad neveľká obytná budova, cisterna a dominantná veža so strážnou a obrannou funkciou. Hrad Strečno bol najlepšie opevneným hradom na strednom Považí. Model hradu v jeho najväčšej rozlohe môžete vidieť počas prehliadky. V 17. storočí ho napadli tőkőlyho vojská. Aby sa hrad nestal opäť útočiskom povstalcov prikázal cisár hrad zničiť. Zničili opevnenie a strechy hradu, studňu a hradnú cisternu zasypali.


čo všetko uvidíte?


počas prehliadky navštívite hradnú kuchyňu, južné nádvorie i cisternu vysekanú do hradnej skaly. Je hlboká 3,5 metra a má priemer 2,6 metra. Obrannú funkciu mala už spomínaná hradná veža. Pri vstupe do veže, na prízemí, sa nachádza 8 metrov hlboký otvor do miestnosti, ktorá v minulosti slúžila ako chladnička, či zásobáreň potravín. V severnom paláci vás zaujme čiastočne zrekonštruovaný záchod. Na hlavnom nádvorí sa nachádza hradná studňa, hlboká 88 metrov. Výška vodnej hladiny v nej je približne 1,5 metra.


žofia bosniaková


súčasťou hradu je i kaplnka. Najväčšej pozornosti v nej sa teší replika Žofie Bosniakovej, umiestnená v sklenenom katafalku v otvorenej krypte. Figurína, vyhotovená zo špeciálnej sochárskej hliny, je vernou napodobneninou Bosniakovej tak, ako ju podľa dostupných prameňov našli v roku 1689 vojská grófa Löwenburga. Vytvoril ju žilinský akademický maliar Stano Lajda, ktorý v roku 1995 namaľoval na objednávku Považského múzea portréty Františka Vešeléniho a jeho manželky Žofie, umiestnené v kaplnke hradu. Vo vedľajšej miestnosti sú vystavené kópie listín a predmety súvisiace so životom Žofie Bosniakovej.


Žofia Bosniaková je najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Založila hospic pre chorých, starala sa o chudobných i siroty. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644.


v podhradí vás zaujme stredoveká dedina Paseka, postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb. Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky, útulňa pre pútnikov. Vybavenie domčekov je vyrobené v štýle 10. - 12. storočia tak, ako v stredoveku - z jedného kusa kmeňa. Drevenice sú postavené bez základov, s hlinenou podlahou a rovnakým pôdorysom. Použili tradičné materiály tých čias – drevo a rákos. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Stredoveká dedina ukazuje život jednoduchého človeka, jeho životné podmienky a technologické postupy. V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny návštevníkov zaujme oddychová časť s ohniskom a grilom. Hrad je vo večerných hodinách osvetlený od 23. hodiny do 5. hodiny.


náš tip


ak ste si prešli hrad aj stredovekú dedinku a stále premýšľate kam ešte na výlet tak máme pre Vás tip. Blízko hradu sa nachádza chodník ( po žltej značke ) na rozhľadňu Špicák. Je to na kondičku troška náročnejšia trasa s prudkým stupanim, ten výhľad stojí za to. Hrad Strečno budete mať ako na dlani.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

2. februára 2023, 11:07:26

bottom of page