lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - VELKÝ KRIVÁŇ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Veľký Kriváň Malá Fatra
Veľký Kriváň Malá Fatra

press to zoom
Veľký Kriváň Malá Fatra
Veľký Kriváň Malá Fatra

press to zoom
1/1
icon_STARS 5.0.png

VEĽKÝ KRIVÁŇ – je najvyšším vrchom Malej Fatry. Meria 1 709 metrov a nachádza sa v Krivánskej Fatre. Za pekného počasia ponúka krásny výhľad na všetky svetové strany. Môžete obdivovať Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Hromové, časť Javorníkov či napríklad Vrátnu, Turčiansku a časť Liptovskej kotliny.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1 709 mnm

-

+421 903 793 100

icon_HOME.png

SK.06.00.04

VELKÝ KRIVÁŇ

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.00.04
MALÁ FATRA - VELKÝ KRIVÁŇ
Veľký Kriváň Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. mája 2021, 9:44:33

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný


12,50 €

11,00 €

9,50 €

Vstup

Lanovka 

dospelí

seniori, študenti

deti 7-12r

SPRIEVODCA


Túra na Veľký Kriváň môže byť polhodinová prechádzka alebo celodenná túra


Túru na Veľký Kriváň vám čiastočne uľahčí kabínková lanovka, ktorá vás za desať minút vyvezie do Snilovského sedla. Pod lanovkou môžete nechať odparkované auto. Mnohí z turistov zvyknú do sedla vystúpiť po zelenej turistickej trase od Chaty Vrátna. Zo sedla je to na vrchol 185 výškových metrov, čo v teréne predstavuje necelú polhodinku pohodlnej chôdze spestrenej krásnymi výhľadmi na všetky svetové strany. Z vrcholu sa môžete vrátiť po tej istej trase alebo po červenej turistickej značke do sedla Bublen a následne po žltej značke cez Chrapáky po modrej do sedla za Kraviarskym a nakoniec späť do Vrátnej po zelenej turistickej značke. Dĺžka tejto trasy je 11 km a považuje sa za náročnú trasu, ktorá sa dá časovo zvládnuť približne za 6,5 hodiny.

Na vrchol sa dostanete aj zo Strečna. Turistický výstup okolo Starhradu vedie po červených značkách. Popri Chate pod Suchým pokračujete cez Malý Kriváň hrebeňovkou až na najvyšší bod Malej Fatry. Ďalšou prístupovou trasou do Snilovského sedla je túra zo Šútova. Zeleno značkovaný chodník smeruje k Chate pod Chlebom. Iný variant výstupu zo Šútova vedie po modrých značkách Šútovskou dolinou popri Šútovskom vodopáde opäť k Chate pod Chlebom.

Veľký Kriváň leží nad hornou hranicou výskytu kosodreviny, takže je pokrytý prevažne trávou. Okolie vrcholu je charakteristické veľkým rozsahom lišajníkových porastov.

Za začiatok organizovanej turistiky v Malej Fatre sa považuje založenie Prírodovedeckého spolku v Žiline v roku 1879, ktorý podnikal vychádzky do Súľovských skál a do Vrátnej. Prvú turistickú útulňu v Malej Fatre postavili v roku 1895 pod Veľkým Kriváňom.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png