top of page
veľký kriváň

veľký kriváň

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 709 mnm

-

+421 903 793 100

.veľký kriváň – je najvyšším vrchom Malej Fatry. Meria 1 709 metrov a nachádza sa v Krivánskej Fatre. Za pekného počasia ponúka krásny výhľad na všetky svetové strany. Môžete obdivovať Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Hromové, časť Javorníkov či napríklad Vrátnu, Turčiansku a časť Liptovskej kotliny.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne 

voľne prístupné

bezplatný


12,50 €

11,00 €

9,50 €

vstup

Lanovka 

dospelí

seniori, študenti

deti 7-12r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


túra na veľký kriváň môže byť polhodinová prechádzka alebo celodenná túra


túru na Veľký Kriváň vám čiastočne uľahčí kabínková lanovka, ktorá vás za desať minút vyvezie do Snilovského sedla. Pod lanovkou môžete nechať odparkované auto. Mnohí z turistov zvyknú do sedla vystúpiť po zelenej turistickej trase od Chaty Vrátna. Zo sedla je to na vrchol 185 výškových metrov, čo v teréne predstavuje necelú polhodinku pohodlnej chôdze spestrenej krásnymi výhľadmi na všetky svetové strany. Z vrcholu sa môžete vrátiť po tej istej trase alebo po červenej turistickej značke do sedla Bublen a následne po žltej značke cez Chrapáky po modrej do sedla za Kraviarskym a nakoniec späť do Vrátnej po zelenej turistickej značke. Dĺžka tejto trasy je 11 km a považuje sa za náročnú trasu, ktorá sa dá časovo zvládnuť približne za 6,5 hodiny.


na vrchol sa dostanete aj zo Strečna. Turistický výstup okolo Starhradu vedie po červených značkách. Popri Chate pod Suchým pokračujete cez Malý Kriváň hrebeňovkou až na najvyšší bod Malej Fatry. Ďalšou prístupovou trasou do Snilovského sedla je túra zo Šútova. Zeleno značkovaný chodník smeruje k Chate pod Chlebom. Iný variant výstupu zo Šútova vedie po modrých značkách Šútovskou dolinou popri Šútovskom vodopáde opäť k Chate pod Chlebom.


veľký kriváň leží nad hornou hranicou výskytu kosodreviny, takže je pokrytý prevažne trávou. Okolie vrcholu je charakteristické veľkým rozsahom lišajníkových porastov.


za začiatok organizovanej turistiky v Malej Fatre sa považuje založenie Prírodovedeckého spolku v Žiline v roku 1879, ktorý podnikal vychádzky do Súľovských skál a do Vrátnej. Prvú turistickú útulňu v Malej Fatre postavili v roku 1895 pod Veľkým Kriváňom.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:10:19

bottom of page