top of page
renesančná radnica rajec

renesančná radnica rajec

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

453 mnm

rajec

+421 41 542 20 67

.renesančná radnica rajec - hlavná stavba centrálneho námestia postavená v 16. storočí. Na poschodí boli administratívne miestnosti mestskej rady. Dnes slúži ako obradná, koncertná a výstavná sieň. Budova radnice je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá ku radnici dostať ?


mesto Rajec sa nachádza 20 km južne od Žiliny v Rajeckej kotline, medzi Súľovskými vrchmi a Lúčanskou Malou Fatrou. Je najstaršou osadou Rajeckej doliny.


čo všetko môžete v radnici a jej okolí vidieť ?


mesto Rajec je jedným z piatich „brundtlandských“ miest v Európe. Na Slovensku je jediným. Radnica stojí uprostred štvorcového námestia z 15. a 16. storočia. Otvorené arkády s prístupom zo všetkých strán slúžili ako trhovisko. Na námestí sa zachoval klasicistický stĺp so sochou Svätej Trojice. Bol postavený zo štedrých darov občanov v roku 1818. Na piedestáli sa nachádza reliéf sv. Floriána, patróna hasičov.


okolo námestia stoja barokové a klasicistické meštianske domy zo 17. až 19. storočia. Jedným z nich je remeselný dom so štyrmi arkádami v južnej časti námestia. V 19. storočí v ňom bol zriadený mestský pivovar, neskôr mestská krčma. Od roku 1993 slúži Mestskému múzeu a v expozíciách si môžete pozrieť zaujímavé exponáty živej aj neživej prírody rajeckej oblasti, historické dokumenty, remeselnícke nástroje a výrobky. Medzi najvzácnejšie exponáty patrí listina Márie Terézie z roku 1749, ktorou oslobodila „Rajčanov“ od platenia mýta v celom Uhorsku.


rajec bol preslávený výrobou organov z rodiny Pažických, v rokoch 1757 do roku 1879 tu pôsobili tri generácie týchto majstrov a zhotovili viac ako 200 organov rôznej veľkosti. Organy sú umiestnené v rôznych kostoloch Slovenska. Ďalším z remesiel ktoré malo dosah aj na organy a ktoré sa stalo trvalou súčasťou histórie Rajca a neodmysliteľne ku nemu patrí, je rezbárske remeslo. Rezbárstvom sa zaoberali i rajeckí modrotlačiari a medovnikári, ktorí si vyrábali formy pre svoju potrebu. Významnou postavou spojenou s rajeckým rezbárstvom je aj meno Jozefa Pekaru, autora známeho Slovenského Betlehema v Rajeckej Lesnej.


v Rajci bolo v roku 2008 otvorené „drevené“ Tesco, ktoré je jediné svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v krajinách strednej Európy.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

22. novembra 2022, 20:15:16

bottom of page