lista s ornamentom.png

malá fatra - kaštieľ kunerad

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.06.04.07

kastiel-kunerad

.kaštieľ kunerad
.kaštieľ kunerad

press to zoom
.kaštieľ kunerad
.kaštieľ kunerad

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png
icon_STARS 5.0.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

616 mnm

rajecká dolina

+421 41 549 3657

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.06.04.07
malá fatra - kaštieľ kunerad
.kaštieľ kunerad

.kaštieľ kunerad - kaštieľ postavený v roku 1916 v secesnom štýle, podľa vzoru francúzskej architektúry, mal pôvodne slúžiť ako rekreačný lovecký kaštieľ pre vtedajších cisárov Rakúsko-Uhorska a Nemecka, Františka Jozefa a Viliama II. Kaštieľ aj s areálom je národnou kultúrnou pamiatkou. Momentálne nie je prístupný verejnosti. Ďalší osud kaštieľa zatiaľ nie je známy.

.otváracie doby

celoročne 

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Obec Kunerad sa nachádza 5 km na juhovýchod od Rajeckých Teplíc. Je to približne 20 km južne od Žiliny. Kaštieľ sa nachádza v ústí Svitačovej doliny za obcou Kunerad vo výške 600 m n. m. Po príchode do obce Kunerad treba ísť stále po hlavnej ceste, až kým ju vystrieda lesná asfaltová cesta. Táto cesta sa pokračuje až priamo ku zámku. Parkovať možno na "parkovisku", ktoré sa nachádza pod zámkom. Pre peších, priamo z Kuneradu turistická značka ku kaštieľu nevedie.


trochu z histórie.


Romanticky pôsobiaci Kuneradský zámok dal začiatkom 20. storočia vystavať gróf Ballestrém v štýle francúzskej secesie. Zámer používať ho na lovecké účely pre cisárov prerušila 1. svetová vojna, takže slúžil len ako rodinné sídlo rodiny Ballestrémovcov. Výnimočný bol tým, že mal aj vlastnú elektráreň na vodný pohon. Je obklopený nádhernou prírodou a tichým prostredím.

Počas SNP v kaštieli sídlil štáb druhej partizánskej brigády Milana Rastislava Štefánika. Nemeckí fašisti 25. septembra 1944 kaštieľ vypálili.

Po renovácii v roku 1974 kaštieľ slúžil ako liečebný ústav pre Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice.

10. marca 2010 zasiahol strechu kaštieľa veľký požiar. Po ôsmych rokoch, 20. októbra 2018 chátrajúci zámok opäť vyhorel.


pár tipov pre turistov v okolí.


rozhľadňa Dubová - 20 km západne od Kunerádskeho zámku. Ide o jednu z novších rozhľadní v Žilinskom kraji. Rozhľadňa je nad Rajeckou kotlinou na vrchu Dubová. Je sprístupnená od roku 2018.


slovenský betlehem Rajecká Lesná - 16 km juhozápadne od Kunerádskeho zámku. Je umiestnený vedľa farského kostola Narodenia Panny Márie. Vyrezávaný pohyblivý Slovenský betlehem, ktorý vytvoril majster Jozef Pekara v rokoch 1980 až 1997 je najväčšia drevorezba svojho druhu na svete a výnimočný výtvor svetového formátu.


gejzír Rajecká Lesná - 3 km juhozápadne nad obcou od Slovenského betlehemu. Môžete obdivovať gejzír, ktorý vytryskuje do výšky zhruba 6 metrov. Najzaujímavejší je v zime. Zamrznutá voda vytvára rôzne tvary od sôch, cez cencúle až po ľadový stĺp. V lete prekvapí dúhou. Ku gejzíru vedie pohodlná asfaltová cesta.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

16. novembra 2021, 16:51:09

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór