top of page
plte na váhu strečno

plte na váhu strečno

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

370 mnm

strečno

+421 907 196 999

.plte na váhu – sú osviežením rodinnej dovolenky v Malej Fatre. Na sedemkilometrovom splave Váhu zažijete dobrodružstvo i adrenalín. Od pltníkov oblečených v krojoch sa dozviete kultúrne, historické a prírodné zaujímavostí. Po takmer hodinovej plavbe môžete navštíviť Starý hrad, hrad Strečno či rozhľadňu na vrchu Špicák.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

1. apr - 31. okt

09:00 - 16:00

15,00 €

10,00 €


dospelí 

deti do 12r 


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


miesto prvého kontaktu


rezervovať si splav plťou po Váhu si môžete na Gazdovskom dvore priamo v Strečne na ulici SNP. Tu si auto môžete zaparkovať alebo môžete ísť až k pltisku Bariérová vzdialeného cca 150 m od Gazdovského dvora.


trošku histórie


začiatky pltníctva siahajú do 11. storočia. Najväčší rozmach zaznamenalo v 18., 19. a začiatkom 20. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal zánik pltníctva. Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov, splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, najvýznamnejšou bola vážska pltnica. Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich mohli prepraviť až 180 kubických metrov nákladu.


uvidíte aj Margitu a Besnú


plavba sa začína na pltisku Bariérová, kde boli počas druhej svetovej vojny vytvorené pre pltníkov umelé prekážky. Najproblémovejšie časti obávaných skál odstránili v rokoch 1937-1938 a materiál použili pri stavbe železničného zvršku. V minulosti najnebezpečnejší úsek na Váhu je dnes prakticky jediným úsekom, ktorý nenarušila industrializácia. Po Bariérovej nasledujú bájne Besná a Margita, prídu hrady – starý, nový a veľa prírodných aj technických zaujímavostí.


na plti s kapacitou dvanásť ľudí udáva smer jazdy pltník predník a pltník zadník ho dorovnáva. Podáva výklad o celom splavovanom úseku. Lavičky, ktoré sú na plti, zabezpečujú, aby mali zákazníci pokoj na kochanie sa prírodou a mohli pohodlne počúvať výklad pltníkov. Plavba na sedem kilometrovom úseku trvá zhruba 50 minút najkrajšími úsekmi Strečnianskeho prielomu. Cieľ je v mieste, kde ústi kompa pod hradom. Potom môžete navštíviť ďalšie atrakcie obce Strečno - národnú kultúrnu pamiatku hrad Strečno, monument francúzskych partizánov a rozhľadňu na vrchu Špicák.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 15:37:31

bottom of page