lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - PLTE NA VÁHU STREČNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Plte na Váhu Strečno Malá Fatra
Plte na Váhu Strečno Malá Fatra

Plte na Váhu Strečno Malá Fatra
Plte na Váhu Strečno Malá Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

PLTE NA VÁHU – sú osviežením rodinnej dovolenky v Malej Fatre. Na sedemkilometrovom splave Váhu zažijete dobrodružstvo i adrenalín. Od pltníkov oblečených v krojoch sa dozviete kultúrne, historické a prírodné zaujímavostí. Po takmer hodinovej plavbe môžete navštíviť Starý hrad, hrad Strečno či rozhľadňu na vrchu Špicák.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

370 mnm

STREČNO

+421 907 196 999

icon_HOME.png

SK.06.03.06

PLTE NA VÁHU STREČNO

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
icon_prir_HORY.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.06.03.06
MALÁ FATRA - PLTE NA VÁHU STREČNO
Plte na Váhu Strečno Malá Fatra
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

23. mája 2021, 9:43:18

OTVÁRACIE DOBY

1. Apríl - 31. Október

09:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

12,00 €

7,00 €


dospelí 

deti do 12r 


SPRIEVODCA


Miesto prvého kontaktu


Rezervovať si splav plťou po Váhu si môžete na Gazdovskom dvore priamo v Strečne na ulici SNP. Tu si auto môžete zaparkovať alebo môžete ísť až k pltisku Bariérová vzdialeného cca 150 m od Gazdovského dvora.


Trošku histórie


Začiatky pltníctva siahajú do 11. storočia. Najväčší rozmach zaznamenalo v 18., 19. a začiatkom 20. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal zánik pltníctva. Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov, splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, najvýznamnejšou bola vážska pltnica. Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich mohli prepraviť až 180 kubických metrov nákladu.


Uvidíte aj Margitu a Besnú


Plavba sa začína na pltisku Bariérová, kde boli počas druhej svetovej vojny vytvorené pre pltníkov umelé prekážky. Najproblémovejšie časti obávaných skál odstránili v rokoch 1937-1938 a materiál použili pri stavbe železničného zvršku. V minulosti najnebezpečnejší úsek na Váhu je dnes prakticky jediným úsekom, ktorý nenarušila industrializácia. Po Bariérovej nasledujú bájne Besná a Margita, prídu hrady – starý, nový a veľa prírodných aj technických zaujímavostí.

Na plti s kapacitou dvanásť ľudí udáva smer jazdy pltník predník a pltník zadník ho dorovnáva. Podáva výklad o celom splavovanom úseku. Lavičky, ktoré sú na plti, zabezpečujú, aby mali zákazníci pokoj na kochanie sa prírodou a mohli pohodlne počúvať výklad pltníkov. Plavba na sedem kilometrovom úseku trvá zhruba 50 minút najkrajšími úsekmi Strečnianskeho prielomu. Cieľ je v mieste, kde ústi kompa pod hradom. Potom môžete navštíviť ďalšie atrakcie obce Strečno - národnú kultúrnu pamiatku hrad Strečno, monument francúzskych partizánov a rozhľadňu na vrchu Špicák.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png