lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - PLTE NA VÁHU STREČNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_PRÍR_VRCHY.png
icon_STARS 5.0.png

PLTE NA VÁHU – sú osviežením rodinnej dovolenky v Malej Fatre. Na sedemkilometrovom splave Váhu zažijete dobrodružstvo i adrenalín. Od pltníkov oblečených v krojoch sa dozviete kultúrne, historické a prírodné zaujímavostí. Po takmer hodinovej plavbe môžete navštíviť Starý hrad, hrad Strečno či rozhľadňu na vrchu Špicák.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

370 mnm

STREČNO

+421 907 196 999

icon_HOME.png

SK.07.03.06

PLTE NA VÁHU STREČNO

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

1. Apríl - 31. Október

09:00 - 16:00

POPLATOK ZA VSTUP

12,00 €

7,00 €


dospelí 

deti do 12r 


SPRIEVODCA


Miesto prvého kontaktu


Rezervovať si splav plťou po Váhu si môžete na Gazdovskom dvore priamo v Strečne na ulici SNP. Tu si auto môžete zaparkovať alebo môžete ísť až k pltisku Bariérová vzdialeného cca 150 m od Gazdovského dvora.


Trošku histórie


Začiatky pltníctva siahajú do 11. storočia. Najväčší rozmach zaznamenalo v 18., 19. a začiatkom 20. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal zánik pltníctva. Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov, splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, najvýznamnejšou bola vážska pltnica. Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich mohli prepraviť až 180 kubických metrov nákladu.


Uvidíte aj Margitu a Besnú


Plavba sa začína na pltisku Bariérová, kde boli počas druhej svetovej vojny vytvorené pre pltníkov umelé prekážky. Najproblémovejšie časti obávaných skál odstránili v rokoch 1937-1938 a materiál použili pri stavbe železničného zvršku. V minulosti najnebezpečnejší úsek na Váhu je dnes prakticky jediným úsekom, ktorý nenarušila industrializácia. Po Bariérovej nasledujú bájne Besná a Margita, prídu hrady – starý, nový a veľa prírodných aj technických zaujímavostí.

Na plti s kapacitou dvanásť ľudí udáva smer jazdy pltník predník a pltník zadník ho dorovnáva. Podáva výklad o celom splavovanom úseku. Lavičky, ktoré sú na plti, zabezpečujú, aby mali zákazníci pokoj na kochanie sa prírodou a mohli pohodlne počúvať výklad pltníkov. Plavba na sedem kilometrovom úseku trvá zhruba 50 minút najkrajšími úsekmi Strečnianskeho prielomu. Cieľ je v mieste, kde ústi kompa pod hradom. Potom môžete navštíviť ďalšie atrakcie obce Strečno - národnú kultúrnu pamiatku hrad Strečno, monument francúzskych partizánov a rozhľadňu na vrchu Špicák.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR