lista s ornamentom.png

malá fatra - plte na váhu strečno

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.plte na váhu strečno
.plte na váhu strečno

press to zoom
.plte na váhu strečno
.plte na váhu strečno

press to zoom
1/1
icon_prir_HORY.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

370 mnm

strečno

+421 907 196 999

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
SK.01.01.02
malá fatra - plte na váhu strečno
.plte na váhu strečno
.plte na váhu strečno
icon_STARS 5.0.png

.plte na váhu – sú osviežením rodinnej dovolenky v Malej Fatre. Na sedemkilometrovom splave Váhu zažijete dobrodružstvo i adrenalín. Od pltníkov oblečených v krojoch sa dozviete kultúrne, historické a prírodné zaujímavostí. Po takmer hodinovej plavbe môžete navštíviť Starý hrad, hrad Strečno či rozhľadňu na vrchu Špicák.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

1. apr - 31. okt

09:00 - 16:00

12,00 €

7,00 €


dospelí 

deti do 12r 
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


miesto prvého kontaktu


rezervovať si splav plťou po Váhu si môžete na Gazdovskom dvore priamo v Strečne na ulici SNP. Tu si auto môžete zaparkovať alebo môžete ísť až k pltisku Bariérová vzdialeného cca 150 m od Gazdovského dvora.


trošku histórie


začiatky pltníctva siahajú do 11. storočia. Najväčší rozmach zaznamenalo v 18., 19. a začiatkom 20. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal zánik pltníctva. Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov, splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, najvýznamnejšou bola vážska pltnica. Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich mohli prepraviť až 180 kubických metrov nákladu.


uvidíte aj Margitu a Besnú


plavba sa začína na pltisku Bariérová, kde boli počas druhej svetovej vojny vytvorené pre pltníkov umelé prekážky. Najproblémovejšie časti obávaných skál odstránili v rokoch 1937-1938 a materiál použili pri stavbe železničného zvršku. V minulosti najnebezpečnejší úsek na Váhu je dnes prakticky jediným úsekom, ktorý nenarušila industrializácia. Po Bariérovej nasledujú bájne Besná a Margita, prídu hrady – starý, nový a veľa prírodných aj technických zaujímavostí.


na plti s kapacitou dvanásť ľudí udáva smer jazdy pltník predník a pltník zadník ho dorovnáva. Podáva výklad o celom splavovanom úseku. Lavičky, ktoré sú na plti, zabezpečujú, aby mali zákazníci pokoj na kochanie sa prírodou a mohli pohodlne počúvať výklad pltníkov. Plavba na sedem kilometrovom úseku trvá zhruba 50 minút najkrajšími úsekmi Strečnianskeho prielomu. Cieľ je v mieste, kde ústi kompa pod hradom. Potom môžete navštíviť ďalšie atrakcie obce Strečno - národnú kultúrnu pamiatku hrad Strečno, monument francúzskych partizánov a rozhľadňu na vrchu Špicák.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. apríla 2022, 13:44:09

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór