top of page
ski vrátna

ski vrátna

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

612 mnm

-

+421 903 266 231

.vrátna je lyžiarske stredisko a celoročné centrum cestovného ruchu v srdci Národného parku Malá Fatra. V zime sú k dispozícii 2 lanovky, 10 lyžiarskych vlekov a detský park pre začínajúcich lyžiarov. Zjazdovky od tých najnáročnejších po ľahké, v letnej sezóne cyklotrasy a turistika, kvalitné zázemie a úchvatná scenéria stoja za návštevu.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

denné lyžovanie

večerné lyžovanie

streda, piatok, sobota 

celoročne 


08:30 - 15:30


17:00 - 20:00

lanovka na Chleb

oficiálna stránka

viac info

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


stredisko sa nachádza 3km od obce Terchová, v smere od Žiliny aj od Zázrivej je dobre značená odbočka do Vrátnej. Priamo k lanovkám chodia aj pravidelné prímestské spoje z autobusovej stanice Žilina.


trochu histórie.


počiatky rozvoja turistického ruchu sú úzko spojené s výstavbou sedačkovej lanovky na Chleb v roku 1949. Následne došlo k intenzívnemu budovaniu turistickej a lyžiarskej infraštrukúry vo Vrátnej. Vybudovali sa ďalšie lyžiarske vleky a zjazdovky, horské chaty ale aj hotely a reštaurácie.


v roku 1968 bola vyhlásená Národná prírodná rezervácia Chleb a v roku 1988 potom aj Národný park Malá Fatra, ktorým sa výrazne obmedzil ďalší rozvoj turistickej infraštruktúry, na druhej strane však zabezpečil ochranu vzácnych druhov rastlín ale i živočíchov v tejto oblasti.


čo nájdete vo Vrátnej?


celé stredisko tvoria 3 lokality: Paseky, Poludňový Grúň a Chleb. Paseky a Poludňový Grúň sú prepojené vlekmi a zjazdovkami, do lokality Chleb, ak nechcete použiť vlastné auto, prevezie vás zadarmo skibus.


paseky: najnavštevovanejšia lokalite v zime ponúka 4-sedačkovú lanovku dĺžky 1300m a k nej 1550m dlhú červenú zjazdovku, ktorá sa v polovici rozdelí na dve. Tú druhú obsluhuje aj lyžiarsky vlek Tatrapoma H130. V dolnej časti sa nachádzajú 2 kratšie vleky s dvoma ľahkými zjazdovkami a detský park s vlekom a dopravným pásom pre najmenších. Nachádza sa tu tiež kompletné zázemie reštaurácií, bufetov, toaliet, niekoľko servisov a požičovní lyží, lyžiarske školy a veľké bezplatné parkovisko. V letnej sezóne tu funguje niekoľko zjazdových tratí pre horské bicykle a vyraziť odtiaľ môžete aj na niekoľko turistických trás smerujúcich na hrebeň okolitých hôr.


poludňový grúň: po výjazde sedačkovou lanovkou Paseky sa Vám naskytne krásny výhľad na Poludňový Grúň. Tu sa nachádza vlek Tatrapoma H130, ktorý obsluhuje 2 zjazdovky - 900m dlhú červenú a 750m dlhú čiernu zjazdovku. Okrem toho sú tu dva ďalšie vleky F12 a P, ktoré obsluhujú dve ľahšie zjazdovky v tejto lokalite. V tejto lokalite tiež nájdete celoročne otvorenú horskú Chatu na Grúni, kde sa môžete počas lyžovačky aj mimo nej skvele občerstviť. V lete slúži ako východiskový bod na horské túry, alebo príjemné občerstvenie pre ich koncom.


chleb: najkrajšia lokalita Vrátnej, do ktorej Vás zo záveru Starej doliny až do Snilovského sedla vyvezie 8-miestna kabínková lanovka. V tejto lokalite nie je technické zasnežovanie a tak je závislá na prírodnom snehu. V prípade dobrých snehových podmienok si tu užijete lyžovačku na dvoch najstrmších slovenských zjazdovkách v Oštiepkovej mulde alebo na miernejšom svahu v hornej časti lanovky na vleku Tatrapoma P. Ak je dostatok snehu aj v dolnej časti, určite si nenechajte ujsť 2 km dlhý zjazd so 750m prevýšením na zjazdovke pod lanovkou. Pri hornej stanici lanovky občerstvenie, toalety a ďalšie služby zabezpečuje bufet Panorama a terasa s výhľadom na Rozsutce, hlavný hrebeň Malej Fatry a doliny Vrátnej. Pre skialpinistov a peších je niekoľko desiatok minút prístupná Chata pod Chlebom. Turistické trasy na Chleb, Veľký Kriváň a podobne sú prístupné celoročne. V zime je zabezpečené tyčové značenie chodníkov.


v letnej sezóne patrí lokalita Chleb k najnavštevovanejším turistickým miestam na Slovensku. Snilovské sedlo je totiž križovatka hrebeňových turistických trás na najvyššie vrcholky Malej Fatry, ale aj smerom k Poludňovému Grúňu na Zázrivú alebo cez Malý Kriváň až do Strečna, prípadne k Šútovskému vodopádu na južnej strane Krivánskej Malej Fatry.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 15:12:24

bottom of page