lista s ornamentom.png

MALÁ FATRA - SLNEČNÉ SKALY RAJECKÁ DOLINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_PRÍR_VRCHY.png
icon_STARS 5.0.png

SLNEČNÉ SKALY – neďaleko Rajeckých Teplíc v Súľovských vrchoch, medzi obcami Poluvsie a Porúbka sa nachádza prírodná rezervácia Slnečné skaly. Je to pestrý súbor skalných útvarov z dolomitových masívov. Skalné ihly sú prirovnávané k dračím zubom, nájdete tu malé jaskynky ale i veľký skalný tunel. Lokalita sa vyznačuje nádhernou prírodou plnou zriedkavých druhov rastlín a živočíchov. Preteká ňou rieka Rajčianka, ktorá kde tu vytvára malé vodopády a dodáva úžasnú atmosféru.

REGIÓN: ► MALÁ FATRA a RAJECKÁ DOLINA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

606 mnm

RAJECKÁ DOLINA

+421 903 982 233

icon_HOME.png

SK.07.04.10

SLNEČNÉ SKALY RAJECKÁ DOLINA

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA


Skaly zaberajú plochu 90,54 ha. Vznikali ako tektonická troska v rámci tzv. Chočského príkrovového vrásnenia, čo sa považuje za najvyššiu časť subtatranských príkrovov. 

Vplyvom vody, gravitácie, mrazu a vetru sa dolomity a dolomitové vápence rozkúskovali na množstvo vysokých vertikálnych ihlovitých a stĺpovitých úlomkov rozdelených viacerými prasklinami. Súčasťou skalného komplexu je aj poluvsianska skalná ihla, nachádza sa hneď vedľa hlavnej cesty v Poluvsí (Časť Rajeckých Teplíc) pri železničnej stanici. Je vysoká 15 metrov a patrí medzi najkrajšie skalné útvary na Slovensku. Vznikla vďaka erózii, ktorá oddelila úzku časť brala.

Cez Slnečné skaly vedie náučný chodník, ktorý je dlhý 6 km s 300 metrovým prevýšením, nachádza sa tu 16 panelov. Trasa nie je náročná, dá sa zvládnuť za 3 až 4 hodiny miernym tempom. Miestami je istená reťazami.

Počas cesty sa Vám naskytne viacero nádherných výhľadov na okolitú krajinu. Môžete vidieť i ďalšiu dominantu tohto kraja, Turskú skalu. Mnohé krásne zákutia, ako napríklad spomínaný skalný tunel sa žiaľ nachádza mimo chodníka. Kúsok pod hlavnou časťou skalnatého komplexu sa nachádza kemp, ktorý je návštevníkmi veľmi obľúbený. 

Lokalitaje vyhľadávaná najmä skalolezcami, začínajúcimi horolezcami a na svoje si prídu i cyklisti.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR