top of page
stredoveká dedina paseka

stredoveká dedina paseka

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: malá fatra a rajecká dolina
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

403 mnm

strečno

+421 41 569 7400

.stredoveká dedina paseka – nájdete ju pod hradom Strečno. Po prekonaní 151 schodov s prevýšením 144 metrov narazíte na päť drevených chalúp so slamenými strechami, zvonicu a studňu.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

pondelok - nedeľa


8:45 - 17:45


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


do dediny Paseka sa dostanete rovnako ako na hrad Strečno. Môžete sa rozhodnúť či zvolíte cestu po schodoch vľavo alebo asfaltovú cestu vpravo. Po hradných schodoch je to síce strmšie, ale o niečo kratšie. Asfaltovú cestu vpravo ocenia hlavne cyklisti. Trasa pomedzi stromy je oživená tabuľami so zaujímavými informáciami o faune a flóre. Obe cestičky sa spoja pri stredovekej drevenej dedine.


stredoveká dedina podáva svedectvo o spôsobe života jednoduchého človeka. Drevenice so slamenou strechou majú hlinenú podlahu. Sú vybavené a zariadené tak ako kedysi z jedného kmeňa. Ukazujú, ako kedysi býval a žil pekár, rybár, ľudová liečiteľka, ale aj ako vyzerala útulňa pre pútnikov, ktorá je na rozdiel od iných domčekov trochu zapustená do zeme. Súčasťou dediny je aj studňa, zvonica a turistická informačná kancelária.


na lúke je aj pódium z kovovej konštrukcie a drevené detské ihrisko s motívmi hradnej architektúry. Časť areálu lemuje kolová hradba. Stredovekú dedinu si môžete pozrieť celoročne, avšak pravý život v stredoveku spoznáte počas hlavnej turistickej sezóny v mesiacoch júl a august. Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

2. februára 2023, 11:50:29

bottom of page