top of page
lista s ornamentom.png

novohrad - fiľakovský hrad fiľakovo

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.15.02.02

filakovsky-hrad-filakovo

.fiľakovský hrad fiľakovo
.fiľakovský hrad fiľakovo

press to zoom
.fiľakovský hrad fiľakovo
.fiľakovský hrad fiľakovo

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

214 mnm

fiľakovo

+421 907 640 700

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.15.02.02
novohrad - fiľakovský hrad fiľakovo
.fiľakovský hrad fiľakovo
.kovová zberateľská minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.000xx
novohrad - fiľakovský hrad fiľakovo
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.fiľakovský hrad fiľakovo - je najvýznamnejšou pamiatkou mesta Fiľakovo na slovensko-maďarskom pomedzí. Sídli v ňom Hradné múzeum. Zachovalá zrúcanina starobylého hradu hrdo stojí na tufovom zvyšku sopky. Je jedným z mála hradov, ktorý odolal nájazdu Tatárov. Na druhej strane si ho na 300 rokov podmanili Turci.

.otváracie doby

.poplatok za vstup


10:00 - 18:00

mar - okt

denne 

4,00 €

2,00 €

2,00 €

zadarmo

zadarmo

dospelí

mládež

seniori

deti do 6r

seniori 70+00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


hrad určite neprehliadnete je totiž dominantou centra mesta. Kúsok pod hradom sa nachádza malé parkovisko na Baštovej ulici odtiaľ je to už len kúsok na hrad. Alebo môžete zaparkovať pri mestskom úrade a tri minúty chôdze a ste v cieli


história


fiľakovský hrad bol postavený v 13.storočí, pravdepodobne pred rokom 1242, kedy sa spomína o hrade, ktoré Tatári nedokázali dobyť. Hrad bola pravdepodobne majetkom Kacsicsovcov, ktorým kráľ Belo IV. hrad v roku 1246 odobral. Komu ho daroval, nevedno. Fiľakovský hrad privlastnil dokonca aj Matúšov Čák Trenčianský, pre jeho výborný strategickú polohu. Kráľ Albrecht dal Fiľakovský hrad v roku 1438 do zálohy Perényiovcom. Štefan Perényi sa v roku 1471 angažoval na vzbure proti kráľovi Matejovi Korvínovi. I napriek milosti, naďalej bojoval proti kráľovi. Tak kráľovské vojská hrad dobyli a zobrali mi. Panovníkom hradu sa stal budínsky kapitán Blažej Raskay, ktorý po smrti Mateja Korvína dostal hrad aj do vlastníctva. V roku 1554 sa hradu zmocnili Turci a celú priľahlú oblasť potom pripojili k Osmanskej ríši ako novú vojensko-administratívnu jednotku spravovanú z Fiľakovského hradu. Hrad ostal v tureckom vlastníctve dlhých 40 rokov. V roku 1593 ho cisársko-uhorské vojská dobyli. V nasledujúcich desaťročiach zostal Fiľakovský hrad vojenskou pevnosťou s množstvom kapitánov. Keď ho v roku 1682 turecko-kurucké vojská hrad dobyli, vyhodili do vzduchu. Hrad časom zakonzervovalo. Na hrade v roku 2007 otvorili Hradné múzeum, ktoré návštevníkov oboznamuje s históriou mesta a hradu, od prvej písomnej zmienky po zničenie hradu v roku 1682.


zaujímavosťou je diaľková trasa, ktorá spája dva hrady, začína práve na Fiľakovskom hrade a končí na hrade Muráň. Cestu Márie Széchyovej, pomenovali podľa Márii Széchyovej známej ako Muránska Venuša. Trasa je dlhá 78 kilometrov.


povesť


podľa jednej povesti je názov hradu odvodený od ostražitého ovčiarskeho psa, ktorý mal vždy nastavené uši. V preklade slova fül znamená ucho. Podľa tejto povesti vznikol aj maďarský názov Fiľakova - Fülek.


ďaľšia povesť hovorí o tom, že Turkom sa nepodarilo hrad dobyť. Vymysleli preto podvod. Jeden vojak sa preobliekol za žobráka a dal sa najať na hrad do služby. V nepozorovaných chvíľach presliedil, poprekutával všetky miestnosti. Našiel jedno nechránené okienko, ktorým sa dalo nenápadne preniknúť dnu. Vďaka nemu sa podarilo Turkom napokon hrad obsadiť, a to bez jediného výstrelu. Pozostatkom tureckých vojen je kamenná delová guľa zaborená do obvodového muriva hradu, tzv. Bubekovej bašty.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 13:07:52

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page