top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

310 mnm

divín

+421 47 451 25 58

.hrad divín - nad centrom obce Divín, pri vodnej nádrži Ružiná, stojí ruina stredovekého hradu. Ako podobné hrady Slovenska, aj hrad Divín zohral dôležitú úlohu pri obrane stredoslovenských banských miest pred tureckými nájazdmi. Nie veľmi známy hrad tiež zažil krušné chvíle, ale o to viac je opradený povesťami.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

hrad divín

hrad divín

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


zrúcanina Divínskeho hradu je prístupná po turistickom chodníku priamo z obce Divín. Môžete zaparkovať v obci alebo ak si chcete trasu skrátiť pod hradom sa nachádza parkovisko a odtiaľ je to už len 5 minút na hrad.


história


hrad Divín bol v roku 1329 postavený za účelom ochrany stredoslovenských banských miest. Hrad vystriedal zopár majiteľov kým ho Žigmund Balassa násilím neobsadil. O hrad mali záujem aj samotní Turci, preto ho majiteľ nechal opevniť. Všetka snaha vyšla nazmar, pretože ho po ťažkých bojoch Turci nakoniec dobyli. O pár rokov neskôr ho kráľovské vojsko získalo späť. Hrad dostal do opatery krajský hodnostár Imrich Balassa. Ten nevládol veľmi férovo. Preslávil sa násilníckymi a lúpežnými činmi. Ťažké sa ho bolo zbaviť a odohnať. Keď už sa to podarilo, vzápätí bol späť. Aby Imricha Balašu z väzenie nelákalo vrátiť sa späť na hrad, tak hrad nakoniec v roku 1679 vyhodili do povetria. Od tej doby hrad nikto neopravil a dostal sa do stavu, v ktorom je dnes - zachovali sa len obvodové múry.


povesť


v čase tureckej nadvlády žilo jedno šikovné cigánske dievča Rózka. Tej sa podarilo v neskorých nočných hodinách opiť stráž držiaceho Turka. Jej bratia spiacim dobyvateľom odohnali všetky kone, zapáliac čečinu, ktorú nanosili do hradných pivníc, a tým vyhnali Turkov z hradu. Na hrad Divín sa vrátil niekdajší hradných pán, ktorý statočnú Rózku zobral za manželku.


ďaľšia povesť vysvetluje samotný názov hradu, ktorý i bez príhody je divný. Prácu na hrade maril lesný duch. Nevedeli ho nijako odohnať. Raz jedna stará baba poradila, aby do stien múru zamurovali dieťa. Nuž, to sa aj stalo. Vybrali jedno dieťa z ľudu a zamurovali ho do hradných múrov. Od tej doby ich už pri práci nikto nerušil.


povesť z roku 1608 rozpáva o najdivnejšom majiteľovi hradu Divín, Imrichovi Balašovi, ktorého označovali za čerta Balašu. Oproti predošlým majiteľom hradu, tento bol vskutku naozaj čertom. Panovník Leopold I. napriek vyčíňaniu Balašu, sa k nemu správal podozrivo ohľaduplne. Imrich Balaša sa v jednu májovú nedeľu vybral do čanádskeho kláštora s falšovaným poverením od kráľa Leopolda I., podľa ktoré ho oprávňovalo prevziať zlaté dukáty určené na opravu starých múrov. Predstavený kláštora mal pred ním veľký rešpekt a aj vďaka listine s pečaťou, zlato hradnému pánovi vydal. Keď podvod vyšiel najavo, bolo už neskoro. Kráľ sa ale naďalej tváril, akoby o ničom nevedel. Či bol začarovaný alebo zámerne nepodnikol vtedy kroky, nevieme. Ale čím ďalej, tým viac chýr sa kráľovi Leopoldovi dostalo do uší, čo ho prinútilo konať. Prekonal čerta a jeho mágiu a hrad Divín mu skonfiškoval. Balaša musel krajinu opustiť. Musel sa najprv v Košiciach zodpovedať zo svojich 32 zločinov. Súd ho nakoniec uznal vinným, ale Košičania sa báli Balašu zatvoriť do väznice. O jeho osude musel rozhodnúť krajinský palatín. Nakoniec bol uväznený v Bratislave. Za pomoci z väzenia utiekol. Jeho cesta smerovala znova na hrad. Nový krajinský sudca sa nebál diabla. Ale nevedel, ako veľmi je Balaša prefíkaný. Sudca ho chcel zastašiť. Prišiel k bránam hradu so svojim vojskom, chystal sa dať povel k útoku, keď sa brány hradu zrazu otvorili a prefíkaný Balaša ho vítal s otvorenou náručou. Nakoniec sa podarilo Balašu znova vyhnať. Ten sa však stratil ako nočný opar nad okolitými lúkami. Ako rýchlo zmizol, tak rýchlo sa znova objavil. Ktosi neznámy varoval kráľa, aby sa od Balašu stránil. Kráľ sa opäť nechal ovplyvniť. Hrad síce Balašovi nevrátil, ale dovolil mu postaviť pod hradom kaštieľ. Keď je niekto čert, čertom aj ostane. Preto Balaša neustále uvažoval, ako získať hrad opäť do svojej moci. I prišiel na ďalší pekelný plán. Pozval do kaštieľa niekoľko dievčat a nemeckého veliteľa divínskeho hradu Helmutha. Bola to bujará zábava, víno tieklo potokom. Okolo polnoci už nemeckí žoldnieri ledva stáli na nohách. Balaša dal znamenie ukrytým ozbrojencom, aby vojakov zavraždili. Potom nechal svojich ľudí sa preobliecť do šiat pobitých vojakov, a zamaskovanému sa podarilo obsadiť hrad Divín. Palatín ale neustále dostával príkaz hrad dobyť a Balašu doviesť na súd. Nakoniec sa konečne podarilo Balašu dolapiť a zavrieť do väzenia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 9:59:21

bottom of page