top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

190 mnm

fiľakovo

+421 47 438 20 16

.kostol a kláštor františkánov fiľakovo  - s dejinami Fiľakova je oddávna späté pôsobenie rádu františkánov. Kostol pochádza z roku 1513. Františkáni potom storočia ovplyvňovali duchovný život mesta a to platí aj dnes. Františkánsky kláštorný komplex je jednou z najkrajších kultúrno-historických pamiatok mesta.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

dobrovoľné

kostol a kláštor františkánov fiľakovo

kláštor františkánov fiľakovo

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol stojí na Biskupickej ulici asi 300 metrov južne od Fiľakovského hradu, parkovanie je možné hneď pri kostole z južnej strany.


trochu z histórie


kostol bo postavený v roku 1513 a hneď v roku 1554, keď Turci obsadili Fiľakovo, bol zmenený na tureckú mešitu „džámiju“. Pri obliehaní Turkami v roku 1682 bol kostol zničený. V rokoch 1694 až 1727 po porážke Turkov bol kostol znovu vybudovaný ako barokový s hodnotným interiérom. Veža kostola je netypicky postavená na severovýchodnej strane lode. Kláštor nadväzuje na kostol zo severozápadnej strany. Ide o dvojpodlažnú budovu s ústredným rajským dvorom a krížovou chodbou.


fiľakovský hrad je stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad Fiľakovom. V 12. storočí stál pravdepodobne na mieste hradného vrchu kamenný hrad, ktorý bol postupne rozšírený o stredný hrad z 2 mohutnými baštami, jedna nazývaná po jednom s majiteľov Bebekova, a dolný hrad. Dolný hrad zabezpečovali tri polygonálne bašty a dve vežové brány s padacím mostom a 10 metrov hlbokou priekopou. Hrad sa napriek snahe obrancov dostane v roku 1554 do rúk Turkov, ktorí sa na ňom usídlia na 39 rokov. Cisárske vojská dobyli hrad späť od Turkov až v roku 1593.


rok 1682 je pre hrad aj mesto osudným. Hrad vyhorel počas obliehania a odvtedy je v ruinách. Spolu s hradom zhorel aj župný archív a bolo zničené aj mesto.  Dolný hrad bol neskôr pohltený mestom, zachovala sa len časť nádvoria. Po rekonštrukcii Bebekovej bašty je v nej zriadená expozícia z histórie hradu a mesta.


pár tipov pre turistov v okolí


synagóga lučenec - monumentálnu, najväčšiu synagógu na Slovensku vybudovala lučenecká židovská náboženská obec na okraji historického jadra mesta v rokoch 1924 až 1925. Je jednou zo štyroch rovnakých synagóg, ostatné tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a v Tel Avive. Synagóga je registrovaná ako Národná kultúrna pamiatka.


kalvínsky kostol lučenec - neogotický chrám vybudovaný na pôdoryse barokového kostola. Veža vysoká 64 m bola dobudovaná v 80. rokoch 19. storočia. Na jej vrchole je umiestnený otáčavý kohút z medi s pozláteným hrebeňom ukazujúci smer vetra v Lučenci. V jeho útrobách sú uložené dokumenty z histórie kostola.


lipovianska rozhľadňa - postavená v roku 2013 niekoľko metrov od maďarskej hranice pri obci Lipovany 16 km južne od Lučenca. Na jej vyhliadkovú plošinu vo výške 15,4 m vedie 84 schodov.


zrúcanina hradu divín - zrúcanina gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín, približne 20 km severozápadne od Lučenca. Postavený bol niekedy na prelome 13. a 14. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti.


hrad modrý kameň - hrad postavila v 12. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 9:20:56

bottom of page