lista s ornamentom.png

NOVOHRAD - KOSTOL A KLÁŠTOR FRANTIŠKÁNOV FIĽAKOVO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK15.02.04
NOVOHRAD - KOSTOL A KLÁŠTOR FRANTIŠKÁNOV FIĽAKOVO
Kostol a kláštor františkánov Fiľakovo

KOSTOL A KLÁŠTOR FRANTIŠKÁNOV FIĽAKOVO - s dejinami Fiľakova je oddávna späté pôsobenie rádu františkánov. Kostol pochádza z roku 1513. Františkáni potom storočia ovplyvňovali duchovný život mesta a to platí aj dnes. Františkánsky kláštorný komplex je jednou z najkrajších kultúrno-historických pamiatok mesta.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Kostol a kláštor františkánov Fiľakovo
Kostol a kláštor františkánov Fiľakovo

Kostol a kláštor františkánov Fiľakovo
Kostol a kláštor františkánov Fiľakovo

1/1

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

190 mnm

FIĽAKOVO

+421 47 438 20 16

icon_HOME.png

SK15.02.04

KOSTOL A KLÁŠTOR FRANTIŠKÁNOV FIĽAKOVO

ICON_HIST_SYNAGÓGA.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

prístupný

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

12. júna 2021, 16:28:00

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol stojí na Biskupickej ulici asi 300 metrov južne od Fiľakovského hradu, parkovanie je možné hneď pri kostole z južnej strany.


Trochu z histórie


Kostol bo postavený v roku 1513 a hneď v roku 1554, keď Turci obsadili Fiľakovo, bol zmenený na tureckú mešitu „džámiju“. Pri obliehaní Turkami v roku 1682 bol kostol zničený. V rokoch 1694 až 1727 po porážke Turkov bol kostol znovu vybudovaný ako barokový s hodnotným interiérom. Veža kostola je netypicky postavená na severovýchodnej strane lode. Kláštor nadväzuje na kostol zo severozápadnej strany. Ide o dvojpodlažnú budovu s ústredným rajským dvorom a krížovou chodbou.


Fiľakovský hrad je stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad Fiľakovom. V 12. storočí stál pravdepodobne na mieste hradného vrchu kamenný hrad, ktorý bol postupne rozšírený o stredný hrad z 2 mohutnými baštami, jedna nazývaná po jednom s majiteľov Bebekova, a dolný hrad. Dolný hrad zabezpečovali tri polygonálne bašty a dve vežové brány s padacím mostom a 10 metrov hlbokou priekopou. Hrad sa napriek snahe obrancov dostane v roku 1554 do rúk Turkov, ktorí sa na ňom usídlia na 39 rokov. Cisárske vojská dobyli hrad späť od Turkov až v roku 1593.


Rok 1682 je pre hrad aj mesto osudným. Hrad vyhorel počas obliehania a odvtedy je v ruinách. Spolu s hradom zhorel aj župný archív a bolo zničené aj mesto.  Dolný hrad bol neskôr pohltený mestom, zachovala sa len časť nádvoria. Po rekonštrukcii Bebekovej bašty je v nej zriadená expozícia z histórie hradu a mesta.


Pár tipov pre turistov v okolí


Synagóga Lučenec - monumentálnu, najväčšiu synagógu na Slovensku vybudovala lučenecká židovská náboženská obec na okraji historického jadra mesta v rokoch 1924 až 1925. Je jednou zo štyroch rovnakých synagóg, ostatné tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a v Tel Avive. Synagóga je registrovaná ako Národná kultúrna pamiatka.


Kalvínsky kostol Lučenec - neogotický chrám vybudovaný na pôdoryse barokového kostola. Veža vysoká 64 m bola dobudovaná v 80. rokoch 19. storočia. Na jej vrchole je umiestnený otáčavý kohút z medi s pozláteným hrebeňom ukazujúci smer vetra v Lučenci. V jeho útrobách sú uložené dokumenty z histórie kostola.


Lipovianska rozhľadňa - postavená v roku 2013 niekoľko metrov od maďarskej hranice pri obci Lipovany 16 km južne od Lučenca. Na jej vyhliadkovú plošinu vo výške 15,4 m vedie 84 schodov.


Zrúcanina hradu Divín - zrúcanina gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín, približne 20 km severozápadne od Lučenca. Postavený bol niekedy na prelome 13. a 14. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti.


Hrad Modrý Kameň - hrad postavila v 12. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png