top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

429 mnm

dúbravica

+421 48 419 22 15

.hrad dúbravica – kedysi krásna, reprezentatívna budova, zámok, dnes už len zrúcanina na strednom Slovensku, uprostred obce Dúbravica.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné

hrad dúbravica

hrad dúbravica

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup a okolie


k zrúcanine hradu je možné sa dostať viacerými smermi o možnosťami. Jednou možnosťou je zo Zvolenskej Slatiny smerom na obec Dúbravica. Pre tých ktorí milujú cestu plnú zákrut cez les a krásnu prírodu, sa môže vybrať zo smeru Banskej Bystrice smerom na Slovenskú Ľupču a obec Poníky. Hrad Dúbravica sa nachádza v strede obce, neďaleko kostola pomedzi budovami a stromami. Ide o ľahko dostupnú pamiatku.


história


o vzniku hradu sa toho veľa nevie. Nezachovali sa žiadne písomnosti, ktoré by preukázali jeho výstavbu. Staviteľom mal byť údajne chorvátsky rod Dúbravický. Tento rod pochádzal pravdepodobne z obce Hotnja (Hotyna) v Záhrebskej stolici. V 15.storočí pôsobil tento rok vo Zvolenskej stolici aj pod priezviskom Horváth. V Uhorsku priezviská vyjadrovali odkiaľ rody pochádzali.


Juraj Horváth ako prvý známy majiteľ, pôsobil ako vicekastelán slovensko-ľupčianskeho hradu, neskôr dokonca aj ako kastelán. V roku 1445 získal dedične do vlastníctva aj obec Dúbravica. Od názvu obce si rod odvodil aj priezvisko. Rod Dúbravický vlastnil hrad až do konca 18.storočia


z hradu sa dnes zachovala len jeho zrúcanina. Predtým však bola dvojpodlažnou gotickou stavbou s valenými klenbami. Neskôr hrad doplnil ďalší objekt. Z jednej strany ho kedysi obkolesoval mlyn a z druhej strany cesta, ktorá viedla popri potoku Zolná. K hradu samozrejme patrili aj hospodárske budovy, ale tie neboli umiestnené v areáli hradu, ale nepravidelne v jeho okolí, čím vymedzovali celkový areál hradu.


súčasnosť


hrad, či skôr už zrúcanina sa neteší najväčšej sláve. Je v dezolátnom stave, a vedú sa spory o vlastnícke práva pozemku, na ktorom hrad stojí. Napriek tomu je ľahkou a z časti aj vyhľadávanou turistickou lokalitou, ku ktorej sa dá bez problémov dostať. Aj keď burina okolo býva veľmi tvrdohlavá, objekt je momentálne zbavených jej síl a ponúka aj možnosť posedenia. Či hrad skrýva v sebe poklady a tajomstvá, nevedno. Archeologický prieskum dodnes neprebehol, takže to či má čo skrývať, zostáva naďalej pod rúškom tajomstva.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 9:38:59

bottom of page