lista s ornamentom.png

PODPOĽANIE - HRAD DÚBRAVICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.15.00.09
PODPOĽANIE - HRAD DÚBRAVICA
Hrad Dúbravica

HRAD DÚBRAVICA – kedysi krásna, reprezentatívna budova, zámok, dnes už len zrúcanina na strednom Slovensku, uprostred obce Dúbravica.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Hrad Dúbravica
Hrad Dúbravica

Hrad Dúbravica
Hrad Dúbravica

1/1

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

429 mnm

-

+421 48 419 22 15

ICON_HIST_SYNAGÓGA.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupný

Verejnosti

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 7:21:19

SPRIEVODCA


Prístup a okolie


K zrúcanine hradu je možné sa dostať viacerými smermi o možnosťami. Jednou možnosťou je zo Zvolenskej Slatiny smerom na obec Dúbravica. Pre tých ktorí milujú cestu plnú zákrut cez les a krásnu prírodu, sa môže vybrať zo smeru Banskej Bystrice smerom na Slovenskú Ľupču a obec Poníky. Hrad Dúbravica sa nachádza v strede obce, neďaleko kostola pomedzi budovami a stromami. Ide o ľahko dostupnú pamiatku.


História


O vzniku hradu sa toho veľa nevie. Nezachovali sa žiadne písomnosti, ktoré by preukázali jeho výstavbu. Staviteľom mal byť údajne chorvátsky rod Dúbravický. Tento rod pochádzal pravdepodobne z obce Hotnja (Hotyna) v Záhrebskej stolici. V 15.storočí pôsobil tento rok vo Zvolenskej stolici aj pod priezviskom Horváth. V Uhorsku priezviská vyjadrovali odkiaľ rody pochádzali.


Juraj Horváth ako prvý známy majiteľ, pôsobil ako vicekastelán slovensko-ľupčianskeho hradu, neskôr dokonca aj ako kastelán. V roku 1445 získal dedične do vlastníctva aj obec Dúbravica. Od názvu obce si rod odvodil aj priezvisko. Rod Dúbravický vlastnil hrad až do konca 18.storočia


Z hradu sa dnes zachovala len jeho zrúcanina. Predtým však bola dvojpodlažnou gotickou stavbou s valenými klenbami. Neskôr hrad doplnil ďalší objekt. Z jednej strany ho kedysi obkolesoval mlyn a z druhej strany cesta, ktorá viedla popri potoku Zolná. K hradu samozrejme patrili aj hospodárske budovy, ale tie neboli umiestnené v areáli hradu, ale nepravidelne v jeho okolí, čím vymedzovali celkový areál hradu.


Súčasnosť


Hrad, či skôr už zrúcanina sa neteší najväčšej sláve. Je v dezolátnom stave, a vedú sa spory o vlastnícke práva pozemku, na ktorom hrad stojí. Napriek tomu je ľahkou a z časti aj vyhľadávanou turistickou lokalitou, ku ktorej sa dá bez problémov dostať. Aj keď burina okolo býva veľmi tvrdohlavá, objekt je momentálne zbavených jej síl a ponúka aj možnosť posedenia. Či hrad skrýva v sebe poklady a tajomstvá, nevedno. Archeologický prieskum dodnes neprebehol, takže to či má čo skrývať, zostáva naďalej pod rúškom tajomstva.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png