top of page
lista s ornamentom.png

podpoľanie - hrad dúbravica

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.hrad dúbravica
.hrad dúbravica

press to zoom
.hrad dúbravica
.hrad dúbravica

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

429 mnm

-

+421 48 419 22 15

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.15.00.09
podpoľanie - hrad dúbravica
.hrad dúbravica
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
icon_STARS 5.0.png

.hrad dúbravica – kedysi krásna, reprezentatívna budova, zámok, dnes už len zrúcanina na strednom Slovensku, uprostred obce Dúbravica.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup a okolie


k zrúcanine hradu je možné sa dostať viacerými smermi o možnosťami. Jednou možnosťou je zo Zvolenskej Slatiny smerom na obec Dúbravica. Pre tých ktorí milujú cestu plnú zákrut cez les a krásnu prírodu, sa môže vybrať zo smeru Banskej Bystrice smerom na Slovenskú Ľupču a obec Poníky. Hrad Dúbravica sa nachádza v strede obce, neďaleko kostola pomedzi budovami a stromami. Ide o ľahko dostupnú pamiatku.


história


o vzniku hradu sa toho veľa nevie. Nezachovali sa žiadne písomnosti, ktoré by preukázali jeho výstavbu. Staviteľom mal byť údajne chorvátsky rod Dúbravický. Tento rod pochádzal pravdepodobne z obce Hotnja (Hotyna) v Záhrebskej stolici. V 15.storočí pôsobil tento rok vo Zvolenskej stolici aj pod priezviskom Horváth. V Uhorsku priezviská vyjadrovali odkiaľ rody pochádzali.


Juraj Horváth ako prvý známy majiteľ, pôsobil ako vicekastelán slovensko-ľupčianskeho hradu, neskôr dokonca aj ako kastelán. V roku 1445 získal dedične do vlastníctva aj obec Dúbravica. Od názvu obce si rod odvodil aj priezvisko. Rod Dúbravický vlastnil hrad až do konca 18.storočia


z hradu sa dnes zachovala len jeho zrúcanina. Predtým však bola dvojpodlažnou gotickou stavbou s valenými klenbami. Neskôr hrad doplnil ďalší objekt. Z jednej strany ho kedysi obkolesoval mlyn a z druhej strany cesta, ktorá viedla popri potoku Zolná. K hradu samozrejme patrili aj hospodárske budovy, ale tie neboli umiestnené v areáli hradu, ale nepravidelne v jeho okolí, čím vymedzovali celkový areál hradu.


súčasnosť


hrad, či skôr už zrúcanina sa neteší najväčšej sláve. Je v dezolátnom stave, a vedú sa spory o vlastnícke práva pozemku, na ktorom hrad stojí. Napriek tomu je ľahkou a z časti aj vyhľadávanou turistickou lokalitou, ku ktorej sa dá bez problémov dostať. Aj keď burina okolo býva veľmi tvrdohlavá, objekt je momentálne zbavených jej síl a ponúka aj možnosť posedenia. Či hrad skrýva v sebe poklady a tajomstvá, nevedno. Archeologický prieskum dodnes neprebehol, takže to či má čo skrývať, zostáva naďalej pod rúškom tajomstva.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 13:08:46

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page