top of page

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

263 mnm

divín

+421 47 45 12 558

.zichyho kaštieľ divín - renesančný kaštieľ ktorý stojí v strede obce Divín, priamo pod divínskym hradným vrchom, bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V zrekonštruovaných priestoroch Zichyho kaštieľa sa nachádza Múzeum histórie obce Divín.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

zatvorené

08:00 - 16:00

zatvorené

08:00 - 16:00

08:00 - 16:00

zatvorené

pondelok

utorok

streda

štvrtok

piatok

sobota - nedeľa


4,00 €

2,00 €

2,00 €

2,00 €

2,00 €

dospelí

deti

študenti

seniori

zťp

zichyho kaštieľ divín

zichyho kaštieľ divín

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


divín je obec na Slovensku v okrese Lučenec. Je vzdialená len 20 km severne od Lučenca, nachádza sa neďaleko hlavnej cesty z Lučenca do Zvolena. Kaštieľ sa nachádza v centre obce, priamo pod Divínskym hradom, je obohnaný pevnostným múrom so štyrmi mohutnými bastiónmi.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kaštieľ pravdepodobne vznikol na mieste stredovekej kúrie. Okolo kaštieľa sú dochované obranné múry s baštami zo 17. storočia. V súčasnej dobe je v priestoroch Zichyho kaštieľa zriadené Múzeum histórie obce Divín. Pozrite si expozície o dejinách kaštieľa a rodu Zichyovcov, dejiny obce od praveku až po novovek, poľovnícke trofeje z okolitých revírov a staré fotografie z Divína.

Hrad Divín, od ktorého je kaštieľ necelých 200 metrov východne, je zrúcanina gotického hradu, ktorý bol postavený na prelome 12. a 13. storočia.

Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých z roku 1657 postavený na staršom stredovekom základe.Baroková rímskokatolícka fara, na ktorej sa nachádzajú údajne najstaršie slnečné hodiny v Novohrade z roku 1761.


rrochu z histórie


renesančný kaštieľ, ktorý stojí pod hradným kopcom dal v roku 1670 postaviť lúpežný rytier Imrich

III. Balassa . Od konca 17. storočia do roku 1945 v ňom žila rodina z rodu Zichyovcov. Po vojne tu

sídlila Lesná správa a JRD.


pár tipov pre turistov v regióne novohrad


haličský zámok - pochádzajúci z roku 1612 je dominantou obce Halič, 20 km južne smerom na Lučenec. V súčasnosti je po rekonštrukcii otvorený ako zámocký hotel.


vígľašský zámok - sa nachádza nad riekou Slatina pri obci Vígľaš v okrese Detva, 13 km od mesta Zvolen, 26 km severozápadne od Divína. Mal dôležitú úlohu pri obrane stredoslovenských banských miest pre tureckými nájazdmi. Turci zámok síce poškodili ale nedobyli.


hrad modrý mameň - hrad 45 km južne od Divína postavila v 12. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, ktorý je sídlom múzea.


fiľakovský hrad - 35 km cestou cez Lučenec, bol stredoveký hrad, ktorého ruiny sa vypínajú nad mestom Fiľakovo.


hrad čabraď - je zrúcanina hradu nachádzajúca sa pri obci Čabradský Vrbovok, 75 km juhozápadne od Divína. Pôvodne sa hrad nazýval Litava a bol postavený za účelom ochrany ciest vedúcich k banským mestám.


hrad šomoška - vybudovaný z netradičných šesťbokých čadičových stĺpov je unikátom medzi slovenskými hradmi. Patrí medzi naše najkrajšie hrady. Leží 50 km východne od Divína cestou cez Lučenec, na maďarskej hranici pri obci Somoskó.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 9:39:51

bottom of page