lista s ornamentom.png

novohrad - kaštieľ ožďany

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ ožďany
.kaštieľ ožďany

press to zoom
.kaštieľ ožďany
.kaštieľ ožďany

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

232 mnm

-

+421 47 569 41 46

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.15.00.28
novohrad - kaštieľ ožďany
.kaštieľ ožďany
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ ožďany - kaštieľ ktorý postavili na návrší v Ožďanoch v prvej polovici 17. storočia na mieste, kde stál starší hrad pravdepodobne zo začiatku 14. storočia. Kedysi to bolo honosné sídlo. Na severnej strane za kaštieľom sa nachádza rozsiahly park, ktorý sa však v súčasnosti, tak ako aj kaštieľ, neudržuje. Kaštieľ nie je verejnosti prístupný.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Ožďany, leží pri rýchlostnej ceste medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou. Z hlavnej cesty cez obec je ku kaštieľu odbočka priamo pred kostolom. V chotári obce boli dávnejšie nájdené kosti mamuta a tiež rôzne predmety z doby bronzovej.


trochu z histórie


pôvodne renesančný kaštieľ postavili po vypálení hradu cisárskym vojskom v roku 1604. Zvyšky tohto gotického hradu boli vstavané do renesančného kaštieľa, ktorý v polovici 18. storočia prestavali. Do druhej svetovej vojny bol kaštieľ obývaný. V roku 1945 bol značne poškodený a zachránila ho len provizórna oprava v roku 1953. V októbri 2019 rozsiahly požiar zničil šindľovú strechu kaštieľa.

V súčasnosti kaštieľ chátra.


povesti


„ s kaštieľom sa spája aj postava Juliany Korponai-Géczyovej, známej ako Levočská biela pani. Narodila sa v Ožďanoch okolo roku 1680. Jej manželom bol Ján Korponai, ktorý v čase stavovského povstania bol na cisárovej strane, no kvôli Júlii prešiel na stranu kurucov. Majetok Korponaiovcov bol kvôli tomuto skonfiškovaný a v snahe získať ho späť sa Júlia mala stať cisárovou špiónkou. Juliana bola obvinená zo špionáže a vlastizrady. Bola uväznená a 25. septembra 1714 popravená na námestí v Gyori. „ Údajná zrada Levočskej bielej pani sa neskôr ukázala ako lož a jej meno bolo očistené.


pár tipov pre turistov v okolí


rozhľadňa maginhrad - 20 km severovýchodne od Oždian stojí nad obcou Veľké Teriakovce 17 m vysoká rozhľadňa. Stojí vo výške 430 m n.m. na vrchu Maginhrad, Za dobrého počasia poskytuje výhľady od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska.


divín - 38 km západne pri vodnej nádrži Ružiná. Ide o zrúcaninu gotického hradu, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín. Hrad bol postavený niekedy na prelome 13. a 14. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti.


hrad modrý kameň - 57 km západne od Oždian cestou cez Lučenec, goticko-renesančný hrad pochádzajúci z druhej polovice 13. storočia, ktorý je postavený nad rovnomenným mestom v nadmorskej výške asi 315 m n. m.. Národná kultúrna pamiatka.


vodopád bystrého potoka - 63 km severozápadne od Oždian. Národná prírodná pamiatka a chránený krajinný výtvor nachádzajúci sa v katastrálnom území mesta Hriňová, v hornej časti Bystrého potoka južne až juhovýchodne od Poľany, pod sedlom Priehlbina vo výške 983 m n. m. Výška padajúcej vody je okolo 20 m.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 13:06:23

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór