lista s ornamentom.png

podpoľanie - vodopád bystré

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.vodopád bystré
.vodopád bystré

press to zoom
.vodopád bystré
.vodopád bystré

press to zoom
1/1
ICON_HIST_SYNAGÓGA.png

región: novohrad a podpoľanie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

994 mnm

-

+421 918 877 561

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.15.00.06
podpoľanie - vodopád bystré
.vodopád bystré
.kovová zberateľská minca s magnetom
SK.06.04.05-RAJECKÁ_DOLINA-ČIČMANY.png
sk.000xx
podpoľanie - vodopád bystré
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.vodopád bystré – sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti na južných svahoch Poľany, severne od mesta Hriňová. Patrí medzi najmohutnejšie vodopády na Slovensku a je to chránená prírodná pamiatka.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


trasa


k vodopádu sa dostaneme viacerými spôsobmi. Napríklad môžete ísť od horského hotela Poľana, ku ktorému vedie asfaltová cesta. Od neho pôjdete po horskej lúke cez les. Cesta je značená až k Bystrému potoku. Potom budete počuť hukot vodopádu a pôjdete za zvukom a takto sa dostanete k vodopádu asi za hodinku.


ďalšia trasa vedie po náučnom chodníku, ktorý ide z autobusovej zastávky Bystré, Vrátky až k vodopádu. Táto trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Chodník je dlhý asi 3km a nachádza sa na ňom 10 informačných tabúľ, ktoré opisujú zvláštnosti tohto okolia. Pôjdete popri niekoľkých lazníckych domoch a chalupách a potom lesom popri Bystrom potoku. Počas výstupu budete mať krásne výhľady na zvláštne skaly a kamenné útvary a odmenou vám bude aj dúšok krištáľovo-čistej vody z Bystrého potoka. Neskôr bude cesta strmšia až kým neprídete k cieľu. Prechod cez vodopád je po rebríkoch a lanách. O údržbu týchto rebríkov a lán sa starajú členovia združenia K.O.Z.A. je to karpatské ochranárske združenie altruistov pri Správe CHKO Poľana.


zaujímavosti a tipy


pokiaľ by v minulosti nevybuchla sopka Poľana, ktorá vytvorila niekoľko nádherných prírodných útvarov, nebol by ani tento vodopád, ktorý sa vytvoril z Bystrého potoka. Označovaný je ako prvý zo siedmich divov Poľany. Má neuveriteľných 23 metrov a počas väčších dažďov sa vytvárajú po bokoch menšie vodopády.


nachádza sa v nadmorskej výške 1030 metrov a vznikol asi pred 13,5 miliónmi rokov, pri tektonickej poruche stuhnutím lávy, z ktorej sa vytvorili čierne andenzitové bloky, ktoré v súčasnosti pripomínajú veľké kvádre. Okolo neho sú umiestnené laná a rebríky, ktoré sú pravidelne udržiavané.


tento vodopád je vyhľadávaný hlavne v zime, keď sú silné mrazy tam vznikne hrubá vrstva ľadu a adrenalínoví nadšenci ho využívali na lezenie. Často pritom odkláňali hlavný tok potoka Bystré. Tento sa však nachádza v 5. stupni ochrany, tak to bolo zrušené a je tam teraz celoročný zákaz lezenia.


okrem krásneho vodopádu návštevníka určite nadchnú aj krásne sopečné skaly, ktoré sú tam a nezabudnuteľný zážitok si môžete umocniť návštevou neopakovateľných Hriňovských lazov a Detvy.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

1. mája 2022, 13:09:38

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór