lista s ornamentom.png

PODPOĽANIE - VODOPÁD BYSTRÉ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.15.00.06
PODPOĽANIE - VODOPÁD BYSTRÉ
Vodopád Bystré

VODOPÁD BYSTRÉ – sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti na južných svahoch Poľany, severne od mesta Hriňová. Patrí medzi najmohutnejšie vodopády na Slovensku a je to chránená prírodná pamiatka.

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
Vodopád Bystré
Vodopád Bystré

Vodopád Bystré
Vodopád Bystré

1/1

REGIÓN: ► NOVOHRAD a PODPOĽANIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

994 mnm

-

+421 918 877 561

ICON_HIST_SYNAGÓGA.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

voľne prístupný

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

13. júna 2021, 7:21:28

SPRIEVODCA


Trasa


K vodopádu sa dostaneme viacerými spôsobmi. Napríklad môžete ísť od horského hotela Poľana, ku ktorému vedie asfaltová cesta. Od neho pôjdete po horskej lúke cez les. Cesta je značená až k Bystrému potoku. Potom budete počuť hukot vodopádu a pôjdete za zvukom a takto sa dostanete k vodopádu asi za hodinku.


Ďalšia trasa vedie po náučnom chodníku, ktorý ide z autobusovej zastávky Bystré, Vrátky až k vodopádu. Táto trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Chodník je dlhý asi 3km a nachádza sa na ňom 10 informačných tabúľ, ktoré opisujú zvláštnosti tohto okolia. Pôjdete popri niekoľkých lazníckych domoch a chalupách a potom lesom popri Bystrom potoku. Počas výstupu budete mať krásne výhľady na zvláštne skaly a kamenné útvary a odmenou vám bude aj dúšok krištáľovo-čistej vody z Bystrého potoka. Neskôr bude cesta strmšia až kým neprídete k cieľu. Prechod cez vodopád je po rebríkoch a lanách. O údržbu týchto rebríkov a lán sa starajú členovia združenia K.O.Z.A. je to karpatské ochranárske združenie altruistov pri Správe CHKO Poľana.


Zaujímavosti a tipy


Pokiaľ by v minulosti nevybuchla sopka Poľana, ktorá vytvorila niekoľko nádherných prírodných útvarov, nebol by ani tento vodopád, ktorý sa vytvoril z Bystrého potoka. Označovaný je ako prvý zo siedmich divov Poľany. Má neuveriteľných 23 metrov a počas väčších dažďov sa vytvárajú po bokoch menšie vodopády.


Nachádza sa v nadmorskej výške 1030 metrov a vznikol asi pred 13,5 miliónmi rokov, pri tektonickej poruche stuhnutím lávy, z ktorej sa vytvorili čierne andenzitové bloky, ktoré v súčasnosti pripomínajú veľké kvádre. Okolo neho sú umiestnené laná a rebríky, ktoré sú pravidelne udržiavané.

Tento vodopád je vyhľadávaný hlavne v zime, keď sú silné mrazy tam vznikne hrubá vrstva ľadu a adrenalínoví nadšenci ho využívali na lezenie. Často pritom odkláňali hlavný tok potoka Bystré. Tento sa však nachádza v 5. stupni ochrany, tak to bolo zrušené a je tam teraz celoročný zákaz lezenia.

Okrem krásneho vodopádu návštevníka určite nadchnú aj krásne sopečné skaly, ktoré sú tam a nezabudnuteľný zážitok si môžete umocniť návštevou neopakovateľných Hriňovských lazov a Detvy.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png