top of page
hrad hrušov

hrad hrušov

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

465 mnm

-

+421 37 741 0906

.hrad hrušov - je síce zrúcaninou, avšak veľmi dobre prístupnou a obľúbenou. Nachádza sa v obci Hostie. Ruiny hradu sú situované na pôvodnom pôdoryse, a tak sa podarilo zachovať jeho dušu s typickými architektonickými detailmi. O hrade kolujú rôzne povesti. Tou najznámejšou je legenda o poklade, ktorí strážia ozrutný rak, had a kohút.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca 


trasa


ruiny hradu lemujú východný svah pohoria Tribeč. Autom sa pohodlne dostanete z obce Topoľčianky smerom k obci Skýcov. Tesne pred obcou, približne 1,5km, odbočíte na parkovisko. Pri parkovaní treba dávať pozor, či tam náhodou nie je umiestnený zákaz vjazdu. Od parkoviska vás čaká nenáročná 30 minútová prechádzka smerom k hradu.


ďalšou možnosťou je ísť z centra Topoľčianok po zelenej značke, kde sa pod hradom napojíte na červenú značku. Táto trasa trvá približne dve hodiny. Alternatívou je aj východiskový bod z obce Skýcov. Cesta vedie smerom na Topoľčianky a potom odbočíte vľavo smerom do lesa, kde sa po červenej značke dostanete do cieľa.


história


prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1253. Hrad plnil dôležitú úlohu v obchodovaní, pretože sa nachádzal medzi regiónmi Požitavie a Ponitrie. Postupne vystriedal viacerých majiteľov a môžeme povedať, že len veľmi málo hradov na Slovensku, tak často striedalo pánov ako práve Hrušov. Osudným sa mu nakoniec stalo protihabsburské povstanie, kedy bol hrad vyplienený a z väčšej časti zdevastovaný.


legenda o poklade


podľa pradávnej povesti sa v útrobách ukrýva vzácny poklad. Sú to sudy, ktoré podľa legendy majú strážiť kohút, veľký čierny had a rak. Na Svätého Jána sa do útrob pivnice vybrali traja mladíci. Najšikovnejšieho z nich šuhaji spustili dole do pivnice, kde ho čakalo nemilé prekvapenie. Skončilo to presne tak, ako si myslíte. Všetci traja zobrali nohy na plecia a jednoducho ušli. Odvtedy to nikto ďalší neskúšal.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:29:32

bottom of page