lista s ornamentom.png

ponitrie - kaštieľ vodný hrad šimonovany

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ vodný hrad šimonovany
.kaštieľ vodný hrad šimonovany

press to zoom
.kaštieľ vodný hrad šimonovany
.kaštieľ vodný hrad šimonovany

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

194 mnm

partizánske

+421 908 199 703

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.07.05.02
ponitrie - kaštieľ vodný hrad šimonovany
.kaštieľ vodný hrad šimonovany
.zberateľská kovová minca s magnetom
.kaštieľ vodný hrad šimonovany
sk.07.05.02
.xx
ponitrie - kaštieľ vodný hrad šimonovany
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ vodný hrad šimonovany – nachádza sa v meste Šimonovany na mieste, ktoré bolo prirodzene chránené meandrami rieky Nitra. Patrí medzi najstaršie zachované goticko-renesančné sídla. Spolu s prírodno - krajinárskym parkom patrí medzi naše národné kultúrne pamiatky. Šimonovany boli kedysi obcou, ktorá bola bohatá na históriu a spätá so šľachtickým rodom Šimoniovcov.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup k vodnému hradu je jednoduchý. Nachádza sa hlavnej ceste v Šimonovanoch na trase Prievidza - Partizánske. Plánuje sa vybudovať aj osvetlený cyklochodník, ktorý spojí Vodný hrad Šimonovany s časťami mesta Partizánske.


história kaštieľa


je pozostatkom neskororománskeho nížinného hradu a vznikol pravdepodobne v 14. storočí. Našli tu základy obytno-obrannej veže a v jej blízkosti postavili vežu, ktorá mala podobnú funkciu. K nej neskôr pristavili palác a celé to opevnili. K tejto prístavbe sa viaže aj listina cisára Žigmunda, ktorou povoľuje dokončiť sídlo. Kaštieľ po nejakom čase prešiel renesančnými úpravami. Koncom 19.storočia bol reštaurovaný.


bola to dvojposchodová budova so vstupnou vežou a prístup bol zo severu gotickým segmentovým portálom a padacou mrežou. Na prvom poschodí sa nachádzajú zaklenuté miestnosti a čierna kuchyňa. Na toto poschodie vedie točité schodisko. Na fasáde sú gotické a renesančné, trochu romanticky upravené okná. Budova a opevnenie kaštieľa sa zachovali len z časti.


po druhej svetovej vojne boli plochy okolo kaštieľa rozdelené na domovú výstavbu a tak vlastne zaniklo aj opevnenie z čias renesancie a neskorej gotiky. Zachovala sa len časť parku v blízkosti kaštieľa.


kaštieľ prešiel veľkou rekonštrukciou, ktorá bola financovaná hlavne z fondov Európskej únie. V súčasnosti je kaštieľ v správe Mestskej umeleckej agentúry partizánske a príspevkovej organizácie Mesta Partizánske. Vodný hrad by mal slúžiť ako mestské múzeum a čitáreň mestskej knižnice, nachádzajú sa tam reprezentačné priestory, taktiež detský kútik a priestory na sobáše.


zaujímavosti a tipy


celý kaštieľ je nádherne nasvietený a určite k jeho atraktivite prispelo aj to. Že okolo kaštieľa sa vybudovala meandra v podobe suchej priekopy, ktorá hovorí o tom, že stavba bola postavená na vode.


v dobe, keď zomrela posledná majiteľka hradu, začal veľmi chátrať a ľudia v snahe, aby niečo uchránili, pobrali si domov rôzne veci z kaštieľa ako nábytok alebo dôležité listiny. Niektorí ľudia ich po veľkej rekonštrukcii vrátili do hradu a z nich sa vlastne dozvedáme, že majitelia neboli vždy až tak bohatí a posledná majiteľka Mária Lujza si musela privyrábať ako učiteľka hudby a neskôr skončila ako robotníčka vo fabrike na výrobu topánok. V dôležitých dokumentoch sa našla aj súkromná korešpondencia majiteľky hradu, taktiež rodné listy šľachtického rodu, rukopis jej životopisu. Mária Lujza nemala žiadnych príbuzných ani deti a tak rod Šimoniovcov vymrel.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. apríla 2022, 8:23:50

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór