lista s ornamentom.png

PONITRIE - HRAD OPONICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Oponice Ponitrie
Hrad Oponice Ponitrie

Hrad Oponice Ponitrie
Hrad Oponice Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

OPONICKÝ HRAD – je to zrúcanina hradu, ktorá leží na západnom výbežku pohoria Tribeč a zároveň je dominantou obce Oponice. Má nádherný výhľad a je zasadený v krásnom prostredí. Má viac než 700 rokov a skrýva v sebe nezanedbateľnú časť našej histórie. Už z diaľky vidieť jeho nádhernú ruinu.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

324 mnm

-

+421 907 974 302

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.33
PONITRIE - HRAD OPONICE
Hrad Oponice Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstup 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:12:37

SPRIEVODCA 


Skupina nadšencov založila občianske združenie Apponiana, ktoré sa snaží zachrániť ruiny Oponického hradu. Treba vyzdvihnúť veľkú snahu a nadšenie týchto ľudí.


Ako sa dostať k hradu?


K zrúcanine sa dostanete z dedinky Oponice, v dedine môžete nechať odparkované auto a ďalej pokračovať po zelenej turistickej značke. Pôjdete popri kostole a zrekonštruovanom renesančnom kaštieli Chateau Appony, v ktorom kedysi žila rodina Apponyiovcov, ktorí tam údajne žili počas zimných mesiacov a od neho sa dostanete do lesíka. Ich celý rod je pochovaný v rodinnej hrobke v kostole v Oponiciach. Pri kaštieli sa nachádza nádherný park. Mierny výstup bude trvať okolo 50 minút a z lesíka sa dostanete pred zrúcaninu, ale tesne pred ňou je dubový porast. Samotný vstup do hradu je po drevenom moste. Areál je nádherne upravený, nachádzajú sa tu ohniská a posedenie.


História hradu


V minulosti to bol strážny hrad, ktorý bol postavený v 13. storočí na ochranu nitrianskeho kniežatstva pred nájazdmi Tatárov a Turkov. Vybudoval ho rod Čákovcov a prvým majiteľom bol brat Matúša Čáka. Tento hrad bol veľmi dobre opevnený a jeho hradná veža Tereš slúžila počas vojen ako trezor a cennosti si tam ukladali zemepáni z okolia. Turkom sa hrad nepodarilo dobyť.

Neskôr ho vlastnil rod Gutkeledovcov a po nich rod Apponyiovcov. Títo hrad zrekonštruovali, hlavne po vypálení Husitmi. Táto rodina mala veľké nezhody a hlavne majetkové konflikty, čo viedlo k rozdeleniu majetku hradu a jeho opusteniu. Po ich vymretí zostala pevnosť opustená a stala sa útočiskom kuruckých povstalcov, ktorí boli pravdepodobne poslední obyvatelia hradu.

V 18. storočí ho dal cisár po skončení uhorských stavovských povstaní poškodiť, aby nemohol byť útočiskom bojov. Odvtedy hrad už len chátral a poznačil ho zub času. V 19. storočí sa stal hrad oázou spisovateľov, básnikov alebo maliarov. Po vojne sa tu konali rôzne majálesy a zábavy, ale po čase to skončilo a hrad chátral.


Zaujímavosti a tipy


Traduje sa, že na tieto miesta veľmi rád chodieval Svätopluk, dávno predtým ako tam stál nejaký objekt, hovorí sa, že tam nechal poklad a tiež svoj meč a vraj, keď to slovanský národ bude najviac potrebovať, tak ho nájdu.

V Oponiciach navštívte aj renesančný kaštieľ, v ktorom sa nachádza historická knižnica a má 9000 titulov a 12 000 zväzkov písaných v 10 jazykoch, najvzácnejšie je dielo Sokrata z roku 1508.

Nádhernou pamiatkou je aj kostol sv. Petra a Pavla z 18.storočia, v ňom sa nachádza vzácny organ od majstra Jána Šaška z Brezovej, ktorý má 54 klávesov potiahnutých slonovinou a ebenovým drevom, nachádzajú sa tam aj vzácne liturgické predmety.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png