top of page
hrad topoľčany

hrad topoľčany

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

500 mnm

-

+421 38 539 0269

.hrad topoľčany – sa vypína nad obcou Podhradie v rozprávkových lesoch, je to zrúcanina stredovekého hradu. Túto oblasť stráži už vyše 900 rokov.

.otváracie doby

apríl - september

pondelok - piatok

sobota - nedeľa


10:00 - 17:00

09:00 - 18:00

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


súčasný stav hradu a prístup


v súčasnosti má zrúcanina ako dominantu pekne zachovalú hlavnú vežu s originálnou stupňovitou strechou a veľkú časť opevnenia hradu. Hrad je po komplexnej obnove a revitalizácii hradného jadra. V hornom hrade, počas opravy múrov sa vybudoval amfiteáter, ktorého sú múry aj súčasťou. Doplnili sa tam lavičky a pódium a konajú sa tam podujatia. Je z neho okúzľujúci výhľad na Hornú Nitru, vrch Zobor, Strážovské vrchy so známym Kňažím stolom.


na Topoľčiansky hrad sa dostanete z viacerých strán, ale asi najkratšia je z dedinky Podhradie. Trasa je nenáročná a zvládnu ju ako deti tak aj seniori. Trasu si viete skrátiť až tak, že autom sa vyveziete pod hrad kde nájdete parkovisko.


história


prvá písomná zmienka je z roku 1235 vtedy bol kráľovským majetkom.   Vlastníkom hradu bol šľachtický rod Čákovcov, ktorý ho dostal ako dar, z toho vyplývali aj určité povinnosti. Traduje sa, že Matúš Čák Trenčiansky pristaval k hradu ďalšie stavby, aby tak zveľadil majetok, ktorý mu bol daný.


neskôr bol hrad strediskom hradného panstva s 26 obcami. Na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov a bol aj viackrát napadnutý nepriateľskými vojskami. Písomné pramene uvádzali, že hrad dobyli aj husitské vojská, ale neskôr sa vraj zistilo, že husiti na hrade neboli, ale ovládli mesto Topoľčany a odtiaľ kontrolovali celé okolie. Potom bol hrad vypálený vojskami grófa Hunyadyho. Počas habsburských povstaní bol hrad veľakrát poškodený.


hrad poškodili aj cisárske vojská za povstania Františka II. Rákociho, ale v polovici 18. storočia ho opravili. Poslednými majiteľmi hradu boli Stummerovci, ktorí sa v polovici 18. storočia presťahovali do kaštieľa v Tovarníkoch, dnes je to súčasť Topoľčian. Vtedy ešte vybudovali v romantickom slohu hradnú vežu a ruiny zabezpečili pred rozpadnutím. Neskôr hrad nemal využitie a tak začal pustnúť.


povesti


podľa jednej povesti sa topoľčiansky hradný pán, rytier s drakom v erbe dal dokopy s nepriateľom vtedajšej doby Turkom a začal rabovať svoje panstvo. Počas tejto rabovačky prišlo veľké mračno a blesk v tvare draka, aký mal tento šľachtic v erbe a šľachtica spálil . Odvtedy ľud hovorí, že netreba nikdy zradiť svoj ľud statočne bojujúci proti nepriateľovi a ani vlasť.


iná povesť hovorí o hradnej pani Ľudmile, ktorá bola veľmi pekná a zaľúbila sa do chudobného mládenca a otec jej to dovolil, ale krajinu napadol nepriateľ a mládenec musel ísť bojovať a tak sa s paňou dohodol, že si budú posielať listy. Lenže do nej bol zaľúbený susedný hradný pán a ten , keď sa to dozvedel, prikázal sluhovi, aby priniesol tie listy k nemu a Ľudmile chcel nahovoriť, že jej milý zomrel v boji, aby si zobrala jeho, ale ona ho neustále odmietala až zomrela od žiaľu. Keď sa skončila vojna a ľudia videli, že sa mladík vracia nechceli tomu veriť, lebo hradný pán rozšíril po kraji, že zomrel v boji.


tip na výlet v okolí


neďaleko hradu sa nachádza aj jaskyňa Opálená skala a zvyšky halštadského hradiska na Úhrade.


kaštieľ v Tovarníkoch, nádherné sídlo Stummerovcov bol vybudovaný koncom 16.storočia. Bol obkolesený hlbokou priekopou a postavený bol v ranom baroku. Jeho súčasťou je aj nádvorie a park. Stummerovci v ňom žili až do konca druhej svetovej vojny.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

28. novembra 2022, 15:50:32

bottom of page