lista s ornamentom.png

PONITRIE - HRADISKO BOJNÁ

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hradisko Bojná Ponitrie
Hradisko Bojná Ponitrie

Hradisko Bojná Ponitrie
Hradisko Bojná Ponitrie

1/1
icon_STARS 5.0.png

HRADISKO BOJNÁ - Hradisko Valy Bojná je jedno z najlepších archeologických nálezísk na území Slovenska. Ponúka nálezy z čias Veľkomoravskej ríše. Podľa doterajších výskumov bolo hradisko Valy Bojná v 9. storočí dôležitým výrobným, obchodným a misijným strediskom, sídlom slovanskej spoločenskej elity Nitrianskeho kniežatstva v období pred Veľkou Moravou.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

217 mnm

-

+421 903 211785

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.00.29
PONITRIE - HRADISKO BOJNÁ
Hradisko Bojná Ponitrie
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 16:12:28

SPRIEVODCA 


Ako sa dá k hradisku dostať ?


Hradisko Valy Bojná I v rozlohe približne 11 hektárov, sa nachádza v severozápadnej časti chotára obce Bojná a leží na bočnom hrebeni Považského Inovca vo výške 390 až 430 metrov. Má obličkový tvar a jeho valy z vonkajšej strany dosahujú ešte aj dnes impozantnú výšku 8 až 10 metrov. Nad tiesňavou údolia potoka Bojnianky na kóte Hradisko je zložité kruhové opevnenie so zdvojenou líniou priekopy a valu Bojná II. Ďalšie zemné opevnenie leží na hrebeni východnej časti masívu Žihľavník Bojná III. Ide o dve obranné línie pozostávajúce z priekopy a valu, pôvodne možno kruhové.

Za priaznivého počasia je možný prístup autom až k brodu pod hradiskom, v daždivom počasí je nutné odstaviť auto pri Ranči pod Babicou. Vzdialenosť hradiska od brodu je cca 1 km, od Ranča cca 5 km. Najbližšia zastávka autobusového spojenia je pri Ranči pod Babicou. Hradisko je v tichom lesnom prostredí a poskytuje návštevníkom oddych, relax a možnosť nenáročnej turistickej vychádzky.


Čo všetko môžete na hradisku a jeho okolí vidieť ?


Archeologické nálezisko Valy v Bojnej, neďaleko Piešťan, je jednou zo zaujímavých lokalít. Táto včasne stredoveká lokalita vznikla pravdepodobne na prelome 8. a 9. storočia. Leží v pohorí Považský Inovec na skalnom výbežku hlavného masívu. Výlet nie je náročný a určite vás zaujmú pohľady na valy hradiska i rekonštrukcie slovanských obydlí, či pecí, stojace na nálezisku dôležitého Veľkomoravského centra z 9. storočia.

Viac o hradisku, sa dozviete v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy, ktoré je v budove obecného úradu v Bojnej. Sú tam umiestnené výsledky výskumu a nálezy z Hradiska Bojná. K najvýznamnejším nálezom patria pozlátené plakety a zvon, ktoré sú dôkazom christianizácie nášho obyvateľstva už pred príchodom sv. Cyrila a Metoda. Hradisko Valy spolu s významnými kniežacími dvorcami v neďalekej Nitrianskej Blatnici a v Ducovom na druhej strane pohoria existovalo aj v čase Veľkej Moravy. Podľa stôp požiaru opevnenia, početných nálezov zbraní a množstva ukrytých pokladov hradisko zaniklo v priebehu 9. storočia.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Kostelec - veľkomoravské hradisko a významná archeologická lokalita v pohorí Považský Inovec. Názov Kostolec nesie strmý skalnatý výbežok pohoria Považský Inovec s nadmorskou výškou 240 m n. m. vypínajúci sa nad obcou Ducové v okrese Piešťany. Svojou polohou dominuje priľahlej časti Považia a poskytuje nádherný výhľad na široké okolie.


Topoľčiansky hrad - zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1235, kde sa uvádza ako kráľovský majetok. Neskôr vystriedal množstvo majiteľov. Od 13. storočia bol strediskom hradného panstva s 26 obcami. Hovorí sa že v rokoch 1431 až 1434 ho dobyla a užívala posádka husitského vojska, lenže zistenia preukázali že husiti na hrade nikdy neboli.


Tematín - alebo Tematínsky hrad, je zrúcanina hradu na západnom Slovensku v pohorí Považský Inovec, pri obci Lúka v okrese Nové Mesto nad Váhom Od jeho vzniku v 13. storočí vystriedal mnoho majiteľov. Začiatkom 18. storočia bol ťažko poškodený a pustol.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png