top of page
kaštieľ hájna nová ves

kaštieľ hájna nová ves

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

199 mnm

-

+ 421 911 985 524

.kaštieľ a park hájna nová ves - renesančný poschodový kaštieľ s dvomi nárožnými vežami zo 16. storočia, posadený v jedinečnom rozsiahlom anglickom parku. Kaštieľ prešiel len menšími úpravami a zachoval si renesančnú slohovú čistotu. Od roku 1963 je kaštieľ kultúrnou pamiatkou a park bol v roku 1984 vyhlásený za chránenú prírodnú pamiatku. Oboje je však momentálne v dezolátnom stave.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

park 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať a čo všetko môžete v kaštieli  a jeho okolí vidieť ?


dominantou obce Hajná Nová Ves je renesančný poschodový kaštieľ obkolesený jedinečným anglickým parkom, v ktorom sa nachádzajú vzácne dreviny.  Kaštieľ, ktorý sa nachádza v centre obce, dal postaviť v roku 1609  Tomáš Vízkelety. Bolo to luxusné sídlo bohatého panstva ktoré sa zaoberalo poľnohospodárstvom. Dopĺňala ho kaplnka sv. Imricha a množstvo hospodárskych budov.


poslednými šľachtickými vlastníkmi kaštieľa boli Albert Emil von Steiger-Münsingen von Relle a jeho manželka Maria Judyta Eleonora Eugenia Ludmiła Zamoyska, ktorých erby datované rokom 1896 sú umiestnené po stranách vstupnej brány kaštieľa.

Do roku 1993 v areáli kaštieľa sídlila Špeciálna základná škola internátna a praktická škola. Škola neutiahla finančne udržiavanie kaštieľa aj s parkom, tak predala park v roku 2003 súkromnému majiteľovi. Keďže tým došlo k porušeniu zákona, predaj je neplatný, vedú sa o park súdne spory a kaštieľ chátra.


pár tipov pre turistov kde nájdu ďalšie kaštiele a hrady v neďalekom okolí


v okruhu necelých 40 km si môžete pozrieť skutočne veľa zaujímavých pamiatok ako je aj renesančný kaštieľ s veľkým parkom  v Horných Obdokovciach, rane renesančný Leonhardovský kaštieľ s opevnením v obci Nitrianska Blatnica alebo renesančný kaštieľ rodiny Ghyczy, postavený na mieste stredovekého hrádku v obci Nové Sady.


oponice ponúkajú zrekonštruovaný, pôvodne opevnený renesančný kaštieľ Oponice veľký kaštieľ, Oponice Malý kaštieľ a tiež zrúcaninu Oponického hradu 13 km juhovýchodne od obce Oponice.


ak vás zaujímajú hrady pozrite si aj zrúcaninu Topoľčianskeho hradu  nad obcou Podhradie, alebo zrúcaninu hradu Tematín  v katastri obce Hrádok, blízko Nového Mesta nad Váhom. Blízko Nitry je tiež zaujímavá zrúcanina pôvodne gotického hradu Gýmeš nad obcou Jelenec. Priamo v meste Nitra, neďaleko vrchu Zobor, vás zaujme Nitriansky hrad.


z kaštieľov si môžete vybrať aj opevnený renesančný kaštieľ v obci Horné Trhovište, stredoveký renesančný kaštieľ Moravany nad Váhom, starší renesančný kaštieľ postavený na mieste hradu, na východnom okraji obce Horné Lefantovce alebo aj 


kaštieľ Bossányiovcov postavený na základoch hrádku v centre obce Bošany, asi 6 km severovýchodne od Topoľčian.


ak pôjdete okolo zastavte sa aj pri neskoro renesančnom, rane barokovom Kaštieli Lúka nad obcou Lúka, pôvodne opevnenom kaštieli v obci Koplotovce, asi 5 km severne od Hlohovca alebo kaštieľa Jezerniczkych, renesančnom kaštieli postavenom na mieste hradu, na východnom okraji obce Horné Lefantovce.


malý opevnený kaštieľ tvŕdza sa nachádza hneď vedľa hlavnej cesty v centre obce Klátova Nová Ves a pôvodne rane renesančný kaštieľ s opevnením sa nachádza aj v obci Nitrianska Blatnica.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:41:21

bottom of page