top of page
kaštieľ nová ves nad žitavou

kaštieľ nová ves nad žitavou

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

151 mnm

-

+421 915713327

.neoklasicistický kaštieľ nová ves nad žitavou - jeden z troch kaštieľov ktoré sa v obci zachovali dodnes. Okrem kaštieľov je zaujímavosťou obce pútnický areál Studnička zasvätený Panne Márii Kráľovnej. Samotný areál je opradený množstvom zaujímavých príbehov. Jeho súčasťou je aj zachovalý „Turecký most“.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

park 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


pri ceste z Vrábľov na Zlaté Moravce kaštieľ nájdete uprostred obce Nová Ves nad Žitavou po pravej strane. Neorokokový kaštieľ je od neho južne necelých 200 metrov. Pútnické miesto nazývané Studničky aj s Tureckým mostom nájdete necelý kilometer západným smerom na Veľké Chyndice.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


najstarší z kaštieľov v obci je barokový kaštieľ, ktorý dal na začiatku 18. storočia postaviť gróf Jozef Berchtold. Kaštieľ však stratil svoju historickú hodnotu. Slúžil ako úradovňa policajtov, sýpka, liaheň kurčiat a tiež ako obchody. Neorokokový kaštieľ z roku 1800 dal postaviť barón Jozef Seréni, v súčasnosti v ňom sídli Odborné učilište internátne. 


neoklasicistický kaštieľ z roku 1872 patril zemepánovi Jánovi Klobušickému. Kaštiele stoja neďaleko seba a obidva sú Národnou kultúrnou pamiatkou. Obidve šľachtické rodiny založili okolo kaštieľov v druhej polovici 19. storočia anglické trávniky a parky so stromami.


západne od obce Nová Ves nad Žitavou sa nachádza pozoruhodná technická pamiatka trojklenbový kamenný most. Na tomto moste bola v minulosti mýtnica a vyberalo sa tu mýto. Miestni obyvatelia ho nazývajú "Turecký most". Napriek tomu, že most je Národnou kultúrnou pamiatkou, nie je veľmi známy, vedia o ňom prevažne len miestni. Turecký most slúžil do konca 20. storočia. V jeho blízkosti postavili moderný most, ktorý spája obce Nová Ves nad Žitavou s obcou Veľké Chyndice.


turecký most sa nachádza v pútnickom areáli Studnička, ktorý patrí v auguste k najvýznamnejším pútnickým miestam na Slovensku. V roku 1860 sa tu údajne miestnemu pastierovi zjavila postava panny v bielom rúchu s dieťaťom v náručí. V druhej ruke držala paličku a dotýkala sa ňou zeme na mieste, kde začala vyvierať voda. Pastierovi povedala, že prameň bude liečivý, no pomáhať bude len tým, ktorí uveria v jeho liečivú silu. Na tomto mieste stojí malebná krížová cesta a každoročne sa tu konajú bohoslužby.


pár tipov pre turistov v okolí


gýmeš - zrúcanina hradu na strmom kremencovom kopci Dúň na južnom svahu pohoria Tribeč, zhruba 5 km na sever od obce Jelenec. Dominanta širokého okolia bola jedným z rodových hradov šľachtického rodu Forgáčovcov kde patril aj Haličský zámok.


rozhľadňa veľký dudok - 19 m vysoká drevená rozhľadňa sa nachádza na okraji vinohradov nad obcou Nevidzany.


rozhľadňa dolná nitra - 15 metrov vysoká rozhľadňa bola postavená z dreva červeného smreku v klasovských vinohradoch. Rozhľadňa ponúka výhľady na okolité vinohrady a pohorie Tribeč, Zobor, Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy.

 .pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:31:21

bottom of page