lista s ornamentom.png

ponitrie - kaštieľ nové sady

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ nové sady
.kaštieľ nové sady

press to zoom
.kaštieľ nové sady
.kaštieľ nové sady

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

151 mnm

-

+421 904 621 557

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.07.00.50
ponitrie - kaštieľ nové sady
.kaštieľ nové sady
.kaštieľ nové sady
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ nové sady - renesančný kaštieľ, postavený na mieste stredovekého hrádku. Pôvodný opevnený hrádok postavil Jozef Ghyczy, ktorý dostal v roku 1550 povolenie na stavbu takéhoto objektu od kráľa Ferdinanda I. Opevnený kaštieľ reprezentoval význam jeho majiteľa, ktorý bol dvormajstrom ostrihomského arcibiskupa a tiež nitrianskym podžupanom a prísediacim kráľovského súdu.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

na základe podujatia00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Nové Sady sa nachádza približne 20 km severne od mesta Nitra. Renesančný kaštieľ rodiny Ghýczy sa nachádza sa v centre obce v areáli základnej školy. Cestou sa dostanete k Obecnému úradu, kde je možné zaparkovať.


trochu z histórie


archeologické nálezy dokumentujú prítomnosť človeka v katastri Nových Sadov od praveku. Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený na základoch stredovekého hrádku, spomínaného v roku 1550. Na začiatku 17. storočia bol na mieste hrádku postavený pohodlnejší renesančný kaštieľ. Posledné stavebné úpravy prebiehali v druhej polovici 20. storočia, kedy bol objekt prispôsobovaný novým funkciám a to škole, neskôr vývarovni a predajni Jednoty.


renesančný kaštieľ v Nových Sadoch dlhé roky chátral. Nachádzal sa v dezolátnom stave. V decembri 2010 sa začalo s jeho rekonštrukciou. Po takmer dvojročnej rekonštrukcii ho v auguste 2012 slávnostne otvorili pre verejnosť. V jeho vnútri vzniklo múzeum, nachádzajú sa tu exponáty, ktoré poskytlo na jeden rok Slovenské poľnohospodárske múzeum. Vystavené sú napríklad fajky, tabatierky, pánske hodinky či nádoby na pivo, dámy zasa zaujmú toaletné potreby a stolovací servis. V súčasnosti táto kultúrna pamiatka poskytuje možnosť uskutočňovania kultúrno-informačných činností.


pár tipov pre turistov v okolí


v obci Oponice stojí Veľký renesančný kaštieľ zo 16. až 17. storočia obsahujúci Apponiovskú knižnicu. Kaštieľ sa nachádza v nádhernom prostredí, je obklopený 7 hektárovým anglický parkom. V polovici roku 2011 skončila prestavba kaštieľa na hotelový komplex. Do severného krídla zrenovovaného kaštieľa sa po desiatkach rokov znovu vrátila slávna Apponyiovská bibliotéka s viac ako 17 000 zväzkami vzácnych kníh.


malý kaštieľ, ako ho zvyknú nazývať Oponičania, je renesančnou stavbou zo 16.až 17. storočia. V roku 1993 obec dala zelenú pre založenie Apponyiho múzea, ktoré tu funguje dodnes. Nachádza sa v ňom vyše 2500 exponátov viažucich sa na rod Apponyiovcov. Sú tu obrazové zbierky, dobový mobiliár, časť slávnej rodinnej knižnice založenej v roku 1774, poľovnícke trofeje, sakrálne predmety z miestneho kostola a veľa iných dobových predmetov.  Od roku 2005 je na prízemí múzea inštalovaná výstava artefaktov spadnutých spojeneckých lietadiel v Tribečskom pohorí na sklonku druhej svetovej vojny.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

9. februára 2022, 9:40:49

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór