top of page
kaštieľ oponice

kaštieľ oponice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

169 mnm

-

+421 383 238 111

.kaštieľ chateau appony oponice - sídli v renesančnom kaštieli zo 16. storočia v obce Oponice. Návštevníci si tu môžu pozrieť historickú „Aponiovskú knižnicu“, v ktorej je uložených 17 000 originálov kníh z obdobia baroka. Neďaleký „ Oponický“ hrad je tiež vyhľadávaným turistickým lákadlom. Majestátne kamenné sídlo týčiace sa z Tribečského pohoria poskytuje nádhernú panorámu okolia, od Zobora až po Bánovecko.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Oponice leží vo východnej časti Nitrianskej sprašovej pahorkatiny, v okrese Topoľčany, pod západným úpätím majestátneho pohoria Tríbeč, 20 km severne od Nitry, alebo 14 km južne od Topoľčian.


trochu z histórie.


prvá písomná zmienka o existencii Oponíc pochádza z roku 1244. koncom 13. stor. získali Oponice Čákovci, ktorí nad dedinou nechali postaviť kamenný hrad. Tým význam Oponíc nesmierne vzrástol.


v roku 1935 kaštieľ spolu s panstvom kúpil veľkostatkár Ing. Vít Slezák, ktorý v kaštieli s rodinou nielen býval, ale na priľahlom majeri hospodáril a zveľadil tunajšie vinice, rastlinnú a živočíšnu výrobu. Bohužiaľ, v roku 1948 mu podnik znárodnili a skonfiškovali, kaštieľ slúžil na rôzne výučbové a politické účely.


povesti


podľa legendy o Oponickom hrade a o poklade, ktorý tu údajne zakopal knieža Svätopluk, ktorý rád chodieval na toto miesto. Okrem pokladu tu uložil aj svoj slávny meč, ktorý bude môcť národ slovenský vtedy nájsť a vykopať, keď ho bude najviac potrebovať, lebo poklad ho zachráni od záhuby...


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


v obci Oponice stojí Veľký renesančný kaštieľ zo 16. až 17. storočia obsahujúci Apponiovskú knižnicu. Kaštieľ sa nachádza v nádhernom prostredí, je obklopený 7 hektárovým anglický parkom. V polovici roku 2011 skončila prestavba kaštieľa na hotelový komplex. Do severného krídla zrenovovaného kaštieľa sa po desiatkach rokov znovu vrátila slávna Apponyiovská bibliotéka s viac ako 17 000 zväzkami vzácnych kníh.


malý kaštieľ, ako ho zvyknú nazývať domáci, je renesančnou stavbou zo 16.až 17. storočia. V roku 1993 obec dala zelenú pre založenie Apponyiho múzea, ktoré tu funguje dodnes. Nachádza sa v ňom vyše 2500 exponátov viažucich sa na rod Apponyiovcov. Sú tu obrazové zbierky, dobový mobiliár, časť slávnej rodinnej knižnice založenej v roku 1774, poľovnícke trofeje, sakrálne predmety z miestneho kostola a veľa iných dobových predmetov. Od roku 2005 je na prízemí múzea inštalovaná výstava artefaktov spadnutých spojeneckých lietadiel v Tribečskom pohorí na sklonku druhej svetovej vojny.


návštevu múzea je vhodné spojiť s prehliadkou Apponyiovskej hrobky pri kostole svätého Petra a Pavla. Kostol bol postavený pravdepodobne v priebehu 12. storočia hradnými rytiermi z Malých Oponíc. V kostole sa konávajú aj organové koncerty skladieb velikánov organovej hudby Bacha, Händla, Bartholdyho, ... Z monumentov kostola ešte zaujme oratórium z južnej strany kostola a na jeho fasáde inštalované slnečné hodiny.


pár tipov pre turistov v okolí.


oponický hrad -  zrúcanina hradu z 13. storočia sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci. Hrad mal za úlohu chrániť Nitriansky kniežací hrad pred nájazdami Tatárov a neskôr aj Turkov. Turkom sa hrad nikdy nepodarilo dobyť. V roku 1708 sa stal baštou povstaleckej armády Františka Rákocziho II. Po potlačení povstania cisárskou armádou bol spolu s ostatnými slovenskými hradmi zbúraný a odvtedy je v ruinách. Na hrad vedie v súčasnosti turistický chodník z obce.


kaštieľ topoľčianky -  43 km juhovýchodne od Oponíc s jeho rozsiahlym parkom patrí medzi najkrajšie ukážky staviteľského umenia na území Slovenska. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov a po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. V klasicistickom zámockom krídle sa postupne vytvorilo múzeum. Jeho návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku.


drážovský kostolík - nazývaný tiež Kostol svätého Michala Archanjela je z 12. storočia, stojí 17 km južne od Oponíc a je nádhernou a jedinečnou dominantou mestskej časti Nitra - Dražovce. Kostolík je najstarším románskym kostolom na Slovensku. Kedysi bol majetkom zoborského kláštora. Táto starobylá sakrálna stavba, je neobyčajne krásna svojím jednoduchým tvarom, ale i okolitou čarovnou atmosférou, ktorá tu panuje. Dražovce sú aj významnou archeologickou lokalitou so slovanským sídliskom a s pohrebiskom z čias Veľkej Moravy.


nitriansky hrad - 26 km južne od Oponíc, stojí na skalnom brale na mieste starého slovanského hradiska, ktorý bol pôvodne obkolesený meadrom rieky Nitra. Hrad bol v minulosti dokonale opevnený a vydržal niekoľko ničivých útokov. Veľkolepou dominantou hradného areálu je katedrála, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi. V súčasnosti na hrade sídli biskupský úrad. V areáli hradu sa nachádza tiež Diecezné múzeum, ktoré je prvým múzeum svojho druhu na Slovensku..pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:42:28

bottom of page