lista s ornamentom.png

ponitrie - kaštieľ chateau appony oponice

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ chateau appony oponice
.kaštieľ chateau appony oponice

press to zoom
.kaštieľ chateau appony oponice
.kaštieľ chateau appony oponice

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

169 mnm

-

+421 383 238 111

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.07.00.32
ponitrie - kaštieľ chateau appony oponice
.kaštieľ chateau appony oponice
.zberateľská kovová minca s magnetom
.kaštieľ chateau appony oponice
sk.07.00.32
.xx
ponitrie - kaštieľ chateau appony oponice
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ chateau appony oponice - sídli v renesančnom kaštieli zo 16. storočia v obce Oponice. Návštevníci si tu môžu pozrieť historickú „Aponiovskú knižnicu“, v ktorej je uložených 17 000 originálov kníh z obdobia baroka. Neďaleký „ Oponický“ hrad je tiež vyhľadávaným turistickým lákadlom. Majestátne kamenné sídlo týčiace sa z Tribečského pohoria poskytuje nádhernú panorámu okolia, od Zobora až po Bánovecko.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Oponice leží vo východnej časti Nitrianskej sprašovej pahorkatiny, v okrese Topoľčany, pod západným úpätím majestátneho pohoria Tríbeč, 20 km severne od Nitry, alebo 14 km južne od Topoľčian.


trochu z histórie.


prvá písomná zmienka o existencii Oponíc pochádza z roku 1244. koncom 13. stor. získali Oponice Čákovci, ktorí nad dedinou nechali postaviť kamenný hrad. Tým význam Oponíc nesmierne vzrástol.


v roku 1935 kaštieľ spolu s panstvom kúpil veľkostatkár Ing. Vít Slezák, ktorý v kaštieli s rodinou nielen býval, ale na priľahlom majeri hospodáril a zveľadil tunajšie vinice, rastlinnú a živočíšnu výrobu. Bohužiaľ, v roku 1948 mu podnik znárodnili a skonfiškovali, kaštieľ slúžil na rôzne výučbové a politické účely.


povesti


podľa legendy o Oponickom hrade a o poklade, ktorý tu údajne zakopal knieža Svätopluk, ktorý rád chodieval na toto miesto. Okrem pokladu tu uložil aj svoj slávny meč, ktorý bude môcť národ slovenský vtedy nájsť a vykopať, keď ho bude najviac potrebovať, lebo poklad ho zachráni od záhuby...


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


v obci Oponice stojí Veľký renesančný kaštieľ zo 16. až 17. storočia obsahujúci Apponiovskú knižnicu. Kaštieľ sa nachádza v nádhernom prostredí, je obklopený 7 hektárovým anglický parkom. V polovici roku 2011 skončila prestavba kaštieľa na hotelový komplex. Do severného krídla zrenovovaného kaštieľa sa po desiatkach rokov znovu vrátila slávna Apponyiovská bibliotéka s viac ako 17 000 zväzkami vzácnych kníh.


malý kaštieľ, ako ho zvyknú nazývať domáci, je renesančnou stavbou zo 16.až 17. storočia. V roku 1993 obec dala zelenú pre založenie Apponyiho múzea, ktoré tu funguje dodnes. Nachádza sa v ňom vyše 2500 exponátov viažucich sa na rod Apponyiovcov. Sú tu obrazové zbierky, dobový mobiliár, časť slávnej rodinnej knižnice založenej v roku 1774, poľovnícke trofeje, sakrálne predmety z miestneho kostola a veľa iných dobových predmetov. Od roku 2005 je na prízemí múzea inštalovaná výstava artefaktov spadnutých spojeneckých lietadiel v Tribečskom pohorí na sklonku druhej svetovej vojny.


návštevu múzea je vhodné spojiť s prehliadkou Apponyiovskej hrobky pri kostole svätého Petra a Pavla. Kostol bol postavený pravdepodobne v priebehu 12. storočia hradnými rytiermi z Malých Oponíc. V kostole sa konávajú aj organové koncerty skladieb velikánov organovej hudby Bacha, Händla, Bartholdyho, ... Z monumentov kostola ešte zaujme oratórium z južnej strany kostola a na jeho fasáde inštalované slnečné hodiny.


pár tipov pre turistov v okolí.


oponický hrad -  zrúcanina hradu z 13. storočia sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci. Hrad mal za úlohu chrániť Nitriansky kniežací hrad pred nájazdami Tatárov a neskôr aj Turkov. Turkom sa hrad nikdy nepodarilo dobyť. V roku 1708 sa stal baštou povstaleckej armády Františka Rákocziho II. Po potlačení povstania cisárskou armádou bol spolu s ostatnými slovenskými hradmi zbúraný a odvtedy je v ruinách. Na hrad vedie v súčasnosti turistický chodník z obce.


kaštieľ topoľčianky -  43 km juhovýchodne od Oponíc s jeho rozsiahlym parkom patrí medzi najkrajšie ukážky staviteľského umenia na území Slovenska. Zámok bol v minulosti letným sídlom Habsburgovcov a po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. V klasicistickom zámockom krídle sa postupne vytvorilo múzeum. Jeho návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, ktorá je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku.


drážovský kostolík - nazývaný tiež Kostol svätého Michala Archanjela je z 12. storočia, stojí 17 km južne od Oponíc a je nádhernou a jedinečnou dominantou mestskej časti Nitra - Dražovce. Kostolík je najstarším románskym kostolom na Slovensku. Kedysi bol majetkom zoborského kláštora. Táto starobylá sakrálna stavba, je neobyčajne krásna svojím jednoduchým tvarom, ale i okolitou čarovnou atmosférou, ktorá tu panuje. Dražovce sú aj významnou archeologickou lokalitou so slovanským sídliskom a s pohrebiskom z čias Veľkej Moravy.


nitriansky hrad - 26 km južne od Oponíc, stojí na skalnom brale na mieste starého slovanského hradiska, ktorý bol pôvodne obkolesený meadrom rieky Nitra. Hrad bol v minulosti dokonale opevnený a vydržal niekoľko ničivých útokov. Veľkolepou dominantou hradného areálu je katedrála, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi. V súčasnosti na hrade sídli biskupský úrad. V areáli hradu sa nachádza tiež Diecezné múzeum, ktoré je prvým múzeum svojho druhu na Slovensku.  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

27. apríla 2022, 8:21:35

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór