top of page
kaštieľ továrniky

kaštieľ továrniky

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

185 mnm

topoľčany

+421 915 360 520

.kaštieľ továrniky - opevnený renesančný kaštieľ postavený začiatkom 17. storočia Žigmundom Forgáchom z uhorského rodu Forgáchovcov. Kaštieľ bol neskôr barokovo prestavaný. V súčasnosti je v súkromných rukách a slúži ako hotel, nie je bežne pre verejnosť prístupný.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ stojí v Továrnikoch v parku s rybníkom, na ľavej strane cesty z Topoľčian na Jacovce.


trochu z histórie


samotný rod Forgáchovcov má až 800 ročnú históriu. Za túto dobu nahromadil veľké majetky po celom Uhorsku a najviac toho vlastnil na území dnešného Slovenska. Žigmund Forgách vykonával funkciu uhorského palatína, čo bol druhý najvyšší hodnostár v Uhorsku priamo po panovníkovi. Topoľčiansky hrad postupne začal strácať strategický význam proti Tureckým vpádom a tak sa rozhodlo o presunutí reprezentačného sídla rodu do Tovarníkov. Kaštieľ neskôr prešiel rukami viacerých majiteľov. Poslednými významnými vlastníkmi, ktorí ho obývali, boli priemyselníci a bankári Stummerovci. Tí kaštieľ vlastnili od roku 1868 až do konca druhej svetovej vojny.


Pár tipov pre turistov v okolí


topoľčiansky hrad - je ojedinelou stavebnou pamiatkou na území Slovenska. História jeho vzniku je úzko spätá s rodom Čákovcov, v roku 1446 však bol počas bojov s vojskami Jána Hunyadyho dobytý a vypálený, po upokojení situácie opätovne zrekonštruovaný a v priebehu nasledujúcich storočí neustále rozširovaný. Koncom 16. storočia ho prestavali na rezidenciu v renesančnom slohu. V súčasnosti priťahuje do Podhradia najmä vďaka svojmu romantickému vzhľadu.


chrám nanebovzatia panny márie - je dominantou Topoľčian. Najstaršia zmienka o ňom je z roku 1285, dnešná podoba však pochádza až z v neskorobarokovej prestavby v rokoch 1792 – 1802. V zadnej časti exteriéru chrámu sa nachádza lurdská jaskyňa s oltárom Panny Márie, ktorá tu bola pristavaná v druhej polovici 19. storočia.


tríbečské múzeum v topoľčanoch - so stálou expozíciou Príroda stredného Ponitria zhromažďuje viac ako 81.500 predmetov. Medzi najvýznamnejšie patrí nález fosílnych zvyškov čeľustí s klami treťohorného mastodonta, ktoré sú unikátom nielen na Slovensku, ale i v celoeurópskom meradle.


krušovce - historický park s kaštieľom, Domom služobníctva a kostolom Narodenia Panny Márie z 13. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Chrám vo svojich útrobách skrýva mnoho vzácnych artefaktov, medzi najvzácnejšie patria zvon Panny Márie z roku 1468 s gotickým majuskulovým nápisom a zachované zvyšky románskych a gotických fresiek zo 14. storočia.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:46:33

bottom of page