lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ TOVÁRNIKY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Továrniky
Kaštieľ Továrniky

Kaštieľ Továrniky
Kaštieľ Továrniky

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ TOVÁRNIKY - opevnený renesančný kaštieľ postavený začiatkom 17. storočia Žigmundom Forgáchom z uhorského rodu Forgáchovcov. Kaštieľ bol neskôr barokovo prestavaný. V súčasnosti je v súkromných rukách a slúži ako hotel, nie je bežne pre verejnosť prístupný.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

185 mnm

TOPOĽČANY

+421 915 360 520

icon_hist_HRAD.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.07.06.02
PONITRIE - KAŠTIEĽ TOVÁRNIKY
Kaštieľ Továrniky
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

29. mája 2021, 12:29:00

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ stojí v Továrnikoch v parku s rybníkom, na ľavej strane cesty z Topoľčian na Jacovce.


Trochu z histórie


Samotný rod Forgáchovcov má až 800 ročnú históriu. Za túto dobu nahromadil veľké majetky po celom Uhorsku a najviac toho vlastnil na území dnešného Slovenska. Žigmund Forgách vykonával funkciu uhorského palatína, čo bol druhý najvyšší hodnostár v Uhorsku priamo po panovníkovi. Topoľčiansky hrad postupne začal strácať strategický význam proti Tureckým vpádom a tak sa rozhodlo o presunutí reprezentačného sídla rodu do Tovarníkov. Kaštieľ neskôr prešiel rukami viacerých majiteľov. Poslednými významnými vlastníkmi, ktorí ho obývali, boli priemyselníci a bankári Stummerovci. Tí kaštieľ vlastnili od roku 1868 až do konca druhej svetovej vojny.


Pár tipov pre turistov v okolí


Topoľčiansky hrad - je ojedinelou stavebnou pamiatkou na území Slovenska. História jeho vzniku je úzko spätá s rodom Čákovcov, v roku 1446 však bol počas bojov s vojskami Jána Hunyadyho dobytý a vypálený, po upokojení situácie opätovne zrekonštruovaný a v priebehu nasledujúcich storočí neustále rozširovaný. Koncom 16. storočia ho prestavali na rezidenciu v renesančnom slohu. V súčasnosti priťahuje do Podhradia najmä vďaka svojmu romantickému vzhľadu.


Chrám Nanebovzatia Panny Márie - je dominantou Topoľčian. Najstaršia zmienka o ňom je z roku 1285, dnešná podoba však pochádza až z v neskorobarokovej prestavby v rokoch 1792 – 1802. V zadnej časti exteriéru chrámu sa nachádza lurdská jaskyňa s oltárom Panny Márie, ktorá tu bola pristavaná v druhej polovici 19. storočia.


Tríbečské múzeum v Topoľčanoch - so stálou expozíciou Príroda stredného Ponitria zhromažďuje viac ako 81.500 predmetov. Medzi najvýznamnejšie patrí nález fosílnych zvyškov čeľustí s klami treťohorného mastodonta, ktoré sú unikátom nielen na Slovensku, ale i v celoeurópskom meradle.


Krušovce - historický park s kaštieľom, Domom služobníctva a kostolom Narodenia Panny Márie z 13. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Chrám vo svojich útrobách skrýva mnoho vzácnych artefaktov, medzi najvzácnejšie patria zvon Panny Márie z roku 1468 s gotickým majuskulovým nápisom a zachované zvyšky románskych a gotických fresiek zo 14. storočia.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png