lista s ornamentom.png

ponitrie - kaštieľ veľké uherce

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.kaštieľ veľké uherce
.kaštieľ veľké uherce

press to zoom
.kaštieľ veľké uherce
.kaštieľ veľké uherce

press to zoom
1/1
icon_hist_HRAD.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

220 mnm

-

+421 38 748 6201

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.07.00.15
ponitrie - kaštieľ veľké uherce
.kaštieľ veľké uherce
.kaštieľ veľké uherce
icon_STARS 5.0.png

.kaštieľ veľké uherce - pôvodne renesančný kaštieľ so stredovekým jadrom, prestavaný v romantickom neogotickom slohu stojí v obci Veľké Uherce. Kaštieľ je dnes v súkromných rukách, neprístupný verejnosti.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ sa nachádza v obci Veľké Uherce. Pri ceste z Partizánskeho na Zlaté Moravce ho nájdete na začiatku obce po ľavej strane.


trochu z histórie.


kaštieľ bol pôvodne renesančný a dal ho postaviť v roku 1622 Michal Bossányi s manželkou Margarétou. Bol prestavovaný a často menil majiteľov. V roku 1865, bol kaštieľ predaný nemeckej rodine Thonetovcov, ktorí boli v tom čase výrobcami nábytku z ohýbaného dreva. Thonetovci pokračovali v neogotických prestavbách a kaštieľ vlastnili do 2. svetovej vojny. Po vojne bol kaštieľ vykradnutý.


po roku 1945 bola v kaštieli zriadená škola. Nachádzali sa tu aj internáty a neskôr slúžili jeho priestory aj ako textilné sklady.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kaštieľ je štvorkrídlová budova s kruhovými nárožnými vežami. Dnes patrí potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi, ktorý ho postupne opravuje. Súčasťou kaštieľa by malo byť múzeum Thonetovského nábytku, reštaurácia, v budúcnosti sa má sprístupniť kaplnka i park.


pár tipov pre turistov v okolí.


hrušovský hrad - zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, 22 km severovýchodne od Bošian. Stavba Hrušovského hradu stavba je datovaná do obdobia po odchode Mongolov.


oponický hrad – zrúcanina hradu stojí 18 km južne od Bošian nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci.


zámok bojnice - 41 km severovýchodne od Bošian, romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


zoo bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


topoľčiansky hrad - zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia 40 km západne od Veľkých Uheriec. Najstaršia písomná zmienka z roku 1235, ho uvádza ako kráľovský majetok. Neskôr vystriedal množstvo majiteľov.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

6. februára 2022, 9:06:21

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór