top of page
kaštieľ veľké uherce

kaštieľ veľké uherce

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: ponitrie a požitavie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

220 mnm

-

+421 38 748 6201

.kaštieľ veľké uherce - pôvodne renesančný kaštieľ so stredovekým jadrom, prestavaný v romantickom neogotickom slohu stojí v obci Veľké Uherce. Kaštieľ je dnes v súkromných rukách, neprístupný verejnosti.

.otváracie doby

verejnosti neprístupné

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


kaštieľ sa nachádza v obci Veľké Uherce. Pri ceste z Partizánskeho na Zlaté Moravce ho nájdete na začiatku obce po ľavej strane.


trochu z histórie.


kaštieľ bol pôvodne renesančný a dal ho postaviť v roku 1622 Michal Bossányi s manželkou Margarétou. Bol prestavovaný a často menil majiteľov. V roku 1865, bol kaštieľ predaný nemeckej rodine Thonetovcov, ktorí boli v tom čase výrobcami nábytku z ohýbaného dreva. Thonetovci pokračovali v neogotických prestavbách a kaštieľ vlastnili do 2. svetovej vojny. Po vojne bol kaštieľ vykradnutý.


po roku 1945 bola v kaštieli zriadená škola. Nachádzali sa tu aj internáty a neskôr slúžili jeho priestory aj ako textilné sklady.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kaštieľ je štvorkrídlová budova s kruhovými nárožnými vežami. Dnes patrí potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi, ktorý ho postupne opravuje. Súčasťou kaštieľa by malo byť múzeum Thonetovského nábytku, reštaurácia, v budúcnosti sa má sprístupniť kaplnka i park.


pár tipov pre turistov v okolí.


hrušovský hrad - zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, 22 km severovýchodne od Bošian. Stavba Hrušovského hradu stavba je datovaná do obdobia po odchode Mongolov.


oponický hrad – zrúcanina hradu stojí 18 km južne od Bošian nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci.


zámok bojnice - 41 km severovýchodne od Bošian, romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.


zoo bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.


topoľčiansky hrad - zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia 40 km západne od Veľkých Uheriec. Najstaršia písomná zmienka z roku 1235, ho uvádza ako kráľovský majetok. Neskôr vystriedal množstvo majiteľov.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 10:24:39

bottom of page