lista s ornamentom.png

PONITRIE - KAŠTIEĽ VEĽKÉ UHERCE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ VEĽKÉ UHERCE - pôvodne renesančný kaštieľ so stredovekým jadrom, prestavaný v romantickom neogotickom slohu stojí v obci Veľké Uherce. Kaštieľ je dnes v súkromných rukách, neprístupný verejnosti.

REGIÓN: ► PONITRIE a POŽITAVIE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

220 mnm

-

+421 38 748 6201

icon_HOME.png

SK.08.00.15

KAŠTIEĽ VEĽKÉ UHERCE

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_HRAD.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Kaštieľ sa nachádza v obci Veľké Uherce. Pri ceste z Partizánskeho na Zlaté Moravce ho nájdete na začiatku obce po ľavej strane.


Trochu z histórie.


Kaštieľ bol pôvodne renesančný a dal ho postaviť v roku 1622 Michal Bossányi s manželkou Margarétou. Bol prestavovaný a často menil majiteľov. V roku 1865, bol kaštieľ predaný nemeckej rodine Thonetovcov, ktorí boli v tom čase výrobcami nábytku z ohýbaného dreva. Thonetovci pokračovali v neogotických prestavbách a kaštieľ vlastnili do 2. svetovej vojny. Po vojne bol kaštieľ vykradnutý.

Po roku 1945 bola v kaštieli zriadená škola. Nachádzali sa tu aj internáty a neskôr slúžili jeho priestory aj ako textilné sklady.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Kaštieľ je štvorkrídlová budova s kruhovými nárožnými vežami. Dnes patrí potomkovi pôvodných majiteľov Flaviovi Thonetovi, ktorý ho postupne opravuje. Súčasťou kaštieľa by malo byť múzeum Thonetovského nábytku, reštaurácia, v budúcnosti sa má sprístupniť kaplnka i park.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Hrušovský hrad - zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, 22 km severovýchodne od Bošian. Stavba Hrušovského hradu stavba je datovaná do obdobia po odchode Mongolov.

Oponický hrad – zrúcanina hradu stojí 18 km južne od Bošian nad obcou Oponice. Za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci.

Zámok Bojnice - 41 km severovýchodne od Bošian, romantický zámok, leží na západnom okraji mesta Bojnice. Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria.

Zoo Bojnice - je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice.

Topoľčiansky hrad - zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia 40 km západne od Veľkých Uheriec. Najstaršia písomná zmienka z roku 1235, ho uvádza ako kráľovský majetok. Neskôr vystriedal množstvo majiteľov.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR